منو سایت

چرا سقف عرضه بیت کوین ۲۱ میلیون واحد است؟

تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

سقف عرضه بیت کوین ۲۱ میلیون واحد است، به این معنی که تعداد واحدهای این ارز دیجیتال به ۲۱ میلیون عدد محدود است و بیشتر از آن استخراج نخواهد شد. اما چرا ساتوشی ناکاموتو این عدد خاص را انتخاب کرده است؟ با کمک مقاله‌ ای از سایت دیکریپت، دو احتمال را برای توضیح این مسئله بررسی خواهیم کرد.

مانند بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال، بیت کوین با اصل عرضه محدود طراحی شد. این یعنی تعداد بیت کوین هایی که می‌توانند وجود داشته باشند، حد مشخصی دارد.

درمورد بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو تعیین کرده است که نهایتاً فقط ۲۱ میلیون واحد از این ارز دیجیتال وجود داشته باشد. برای سایر ارزهای دیجیتال، این سقفِ عرضه به ‌شکل قابل ‌ملاحظه‌ ای متفاوت است. این طیف از ۱۸.۹میلیون واحد برای مونرو و دش شروع می‌شود و به ۱۰۰ میلیارد واحد برای کوین هایی مانند ریپل و ترون می‌رسد.

ساتوشی ناکاموتو ۱,۱۲۵,۱۵۰ واحد بیت کوین استخراج کرده است

ساتوشی با محدود کردن سقف عرضه و کاهش سرعت تولید بیت کوین، قصد داشت به افزایش ارزش بیت کوین در طول زمان کمک کند.

نظریه جایگزینی عرضه پول

تناسب واحدهای بیت کوین و مقدار پول موجود در جهان می‌تواند اصلی ‌ترین دلیلی باشد که ساتوشی عرضه ۲۱ میلیون واحدی را برای بیت کوین انتخاب کرده است.

بر اساس ایمیلی که ظاهراً بین ناکاموتو و مایک هرن (Mike Hearn)، یکی از مشارکت‌ کنندگان در توسعه بیت کوین کور (Bitcoin Core)، ردوبدل شده است، ساتوشی استدلال کرده که اگر ۲۱ میلیون کوین برای استفاده در بخشی از اقتصاد دنیا وجود داشته باشد، ۰.۰۰۱ بیت کوین می‌تواند ارزشی معادل با ۱ یورو داشته باشد. این پیش ‌بینی در سال ۲۰۱۳ و زمانی که قیمت بیت کوین برای اولین بار از مرز ۱,۰۰۰ یورو عبور کرد، به حقیقت پیوست. امروز، ۰.۰۰۱ بیت کوین برابر با ۸.۲۴ یورو است.

با اینکه در این ایمیل، ساتوشی قیمت بیت کوین را با یورو مقایسه می‌کند، یک حساب سرانگشتی نشان می‌دهد که او احتمالاً آینده بزرگتری برای بیت کوین متصور بوده است که علت انتخاب عدد حداکثر ۲۱ میلیون را بهتر توضیح می‌دهد.

در زمان ایجاد بیت کوین، کل عرضه پول جهان تقریباً ۲۱ تریلیون دلار بود. این عدد، که تحت عنوان عرضه پول «M1» شناخته می‌شود، از ارزش کل تمام پول های فیزیکی در جهان، از جمله پول نقد، سکه ها، چک های مسافرتی و غیره، به‌ دست آمده است.

۳ دلیل که قیمت بیت کوین می تواند به زودی به ۱۰,۰۰۰ دلار برسد

اگر قرار باشد بیت کوین تنها ارز جهان و جایگزین تمام پول‌های M1 شود، هر بیت کوین می‌تواند ارزشی معادل با ۱ میلیون دلار داشته باشد. در این صورت، از آنجا که هر واحد بیت کوین از ۱۰۰ میلیون ساتوشی تشکیل شده است، هر ساتوشی می‌تواند ۰.۰۱ دلار ارزش داشته باشد.

این واقعیت که این اعداد تا این اندازه مشابه هستند، اگر عمدی نباشد، اتفاق جالبی است.

نظریه تنظیم زمان استخراج بلاک

اگرچه نظریه جایگزینی عرضه پول M1 احتمالاً منطقی ‌ترین دلیل ساتوشی برای انتخاب عدد ۲۱ میلیون به ‌عنوان سقف بیت کوین است، توضیح ساده‌ تر دیگری نیز وجود دارد.

با نگاهی به پارامترهای به‌ کاررفته برای کنترل عرضه بیت کوین، مشخص می‌شود که عدد ۲۱ میلیون بیت کوین، تضمینی برای استخراج بلاک ها در بازه‌ های زمانی منظم (هر ۱۰ دقیقه) در این شبکه است. این رقم همچنین باعث می‌شود که با نزدیک ‌شدن به سقف عرضه، میزان بیت کوین پرداخت‌ شده به استخراج ‌کنندگان در طول زمان کاهش یابد. همانطور که به نظر می‌رسد، پارامترهایی که ساتوشی تعیین کرده است، خواه ناخواه باعث ایجاد حداکثر ۲۱ میلیون بیت کوین خواهد شد.

درآمد استخراج بیت کوین در کشورمان ایران چقدر است؟

در حال حاضر، کد بیت کوین کور سختی استخراج را به‌ گونه ‌ای تنظیم می‌کند تا مطمئن شود که صرف ‌نظر از میزان نرخ هش (hash rate) شبکه، به ‌طور میانگین در هر ۱۰ دقیقه یک بلاک جدید استخراج می‌شود. براساس این ویژگی، در هر چرخه چهارساله، در مجموع ۲۱۰,۰۰۰ بلاک باید استخراج شود. پس از هر چهار سال، پاداش بلاک نصف می‌شود. در اولین چرخه، ۵۰ بیت کوین با استخراج هر بلاک تولید می‌شد. این میزان در سال ۲۰۱۲ به ۲۵ بیت کوین برای هر بلاک رسید و سپس در سال ۲۰۱۶، تا ۱۲.۵ بیت کوین برای هر بلاک کاهش یافت. پس از هاوینگ ۲۰۲۰ نیز، پاداش بلاک به ۶.۲۵ بیت کوین برای هر بلاک رسیده است.

اگر این جریان را ادامه دهید، متوجه می‌شوید که مجموع پاداش بلاک برای هر چرخه برابر با ۱۰۰ است. عددِ ۱۰۰ از محاسبه سری مربوط به مجموع تصاعد هندسی با جمله اول ۵۰ (a) و قدرنسبت ۰.۵ (r) به‌ دست آمده است. با ضرب این عدد در ۲۱۰,۰۰۰ بلاک برای هر چرخه، به عرضه حداکثر ۲۱ میلیون کوین خواهید رسید. در تصویر زیر، جزئیات این محاسبات را ملاحظه می‌کنید:

آیا سقف عرضه بیت کوین یک ژست فلسفی است یا محصول منطق ریاضی محض؟ پاسخ این پرسش را تنها ساتوشی ناکاموتو می‌داند و او هنوز راز این عدد ویژه را فاش نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10039

همین الان ویدیو روبرایم ارسال کن 

دریافت رایگان آموزش بایننس

  بعد از وارد کردن ایمیل آموزش برای شما نمایش داده خواهد شد 

بستن