منو سایت

۳ دلیل کاهش قیمت بیت کوین پس از رسیدن به ۱۵,۸۰۰ دلار ؟

تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

قیمت بیت کوین در روزهای گذشته با اصلاحی نسبتاً گسترده، از محدوده ۱۵,۸۰۰ تا ۱۴,۸۰۰ دلار سقوط کرد. سؤال اصلی اینجاست که چه عواملی باعث کاهش قیمت بیت کوین شده است؟

به گزارش کوین تلگراف، بیت کوین تنها ۵ ساعت پس از رسیدن به بالاترین قیمت روزانه خود در ۱۵,۸۴۰ دلار، با سقوطی ۶ درصدی به ۱۴,۸۰۰ دلار رسید. این افزایش ناگهانی نوسانات قیمت ممکن است از سه عامل اساسی تأثیر گرفته باشد.

رشد ارزش دلار در بازار‌های جهانی، کاهش قیمت طلا در پی اعلام شرکت فایزر (Pfizer) مبنی بر موفقیت آمیز بودن نتایج آزمایش های واکسن کرونا و عقب نشینی نهنگ های بازار، سه عامل مؤثر بر کاهش قیمت بیت کوین در روز گذشته هستند.

چارت 4 ساعته BTC/USD
چارت ۴ ساعته BTC/USD

سقوط همزمان ارزش فلزات گرانبها و بیت کوین

به گزارش آسوشیتدپرس (Associated)، فایزر، غول صنعت داروسازی جهان، اعلام کرده است که مرحله سوم آزمایشات واکسن کرونا موفقیت آمیز بوده و ثابت شده است که این واکسن ۹۰ درصد در پیشگیری از کووید ۱۹ مؤثر است.

فایزر تا‌کنون واکسن خود را توسط ۴۴,۰۰۰ داوطلب آزمایش کرده است. در صورت اثبات تأثیر واکسن در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، گام بعدی فایزر معرفی واکسن به سازمان غذا و داروی ایالات متحده است. سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا نیز آزمایش های خود را به منظور تأیید واکسن و صدور مجوز تولید و توزیع گسترده انجام خواهد داد.

پس از اعلام موفقیت آمیز بودن نتایج واکسن کرونا، شاخص میانگین صنعتی داو جونز (Dow Jones) حدود ۱,۰۰۰ واحد افزایش یافت. این مسئله در نهایت به افزایش حجم معاملات در بازار سهام ایالات متحده منجر شد. پس از رشد دلار و بازار سهام آمریکا، ارزش طلا و بیت کوین به طور همزمان کاهش یافت.

مایکل وَن دوپوپه (Michaël van de Poppe)، از معامله گران تمام وقت فعال در بازار بورس اوراق بهادار آمستردام، رشد شاخص دلار آمریکا را مورد توجه قرار داده و به این نکته اشاره می کند که سایر بازار‌های مالی مانند طلا و بیت کوین در مقابل دلار ارزش گذاری می شوند. به این ترتیب با رشد ارزش دلار، قیمت بیت کوین و فلزات گرانبها کاهش می یابد.

مایکل وَن دوپوپه گفته است:

اینطور به نظر می رسد که با رشد شاخص دلار، ارزش دارایی هایی مانند طلا، نقره و بیت کوین به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته است. اصلاح قیمت بیت کوین پس از این سقوط فرصتی فوق العاده به نظر می رسد.

آغاز فروش شدید توسط نهنگ ها

بر اساس داده های موجود در وب سایت تحلیلی کریپتو کوانت (CryptoQuant)، سقوط ۶ درصدی قیمت بیت کوین در حالی رخ داده است که نهنگ های بازار اقدام به فروش بخش قابل‌توجهی از دارایی خود کردند.

یکی از معامله گران بازار ارز دیجیتال به نام «Byzantine General» نیز الگوی مشابهی یافته است. با توجه به سقوط قیمت بیت کوین در پی عقب نشینی نهنگ های بازار، معامله گران خرد از این فرصت برای ثبت سفارش های خرید خود استفاده می کنند.

نهنگ ها به سه دلیل اقدام به فروش دارایی های خود در ۱۵,۸۰۰ دلار کرده اند؛ قیمت عمدتا زیر سطح ۱۶,۰۰۰ دلار با مقاومت رو به رو شده است. تحلیل های تکنیکال نشان می دهد که اگر مقاومت ۱۶,۰۰۰ دلاری شکسته شود بیت کوین به بالاترین قیمت تاریخ خود می رسد.

معمولاً زمانی که نهنگ ها درایی های خود را به فروش می رسانند بازار واکنش های شدیدی از خود نشان می دهد. اینکه نهنگ ها به منظور کسب سود بیشتر و برای از سرگفتن روند صعودی به بازار باز می گردند یا خیر هنوز مشخص نشده است. در حال حاضر عقب نشینی نهنگ ها متوقف شده است و قیمت بالای سطح ۱۵,۱۰۰ دلار اصلاح می شود، که نشان دهنده تغییر جهت صعودی کوتاه مدت در بازار بیت کوین است.

سرمایه گذاران بلندمدت با قدرت ایستاده اند

کنترینگ کلارک (Cantering Clark)، از معامله گران بازار ارز دیجیتال، اظهار داشته است که با وجود نوسانات شدید قیمت بیت کوین، بعید به نظر می رسد که سرمایه گذاران بلندمدت از بازار خارج شوند او در این باره می افزاید:

بازگشت حجم قابل‌توجهی از دارایی نهنگ ها به بازار باعث شده است که بیت کوین در مقایسه با طلا با ریزش بیشتری رو به‌ رو شود. اما معامله گرانی که با نگاه بلندمدت در بازار سرمایه گذاری کرده اند موضع خود را تغییر نمی دهند.

هولدر‌ کوتاه مدت بیت کوین MVRV
هولدر‌ کوتاه مدت بیت کوین MVRV

علاوه بر مواردی که تا اینجا به آنها اشاره شده است، تحلیلگران گلاسنود (Glassnode) به این نکته اشاره می کنند که شاخص هولدر کوتاه‌مدت بیت کوین، یادآور روند صعودی قبلی بازار است. بر این اساس اگر بیت کوین کاهش قیمت روز گذشته خود را به طور کامل جبران کند، احتمال از سر گرفته شدن روند صعودی بازار افزایش می یابد:

هولدر کوتاه مدت بیت کوین MVRV نسبت مثبت خود را در شش ماه گذشته حفظ کرده است و پس از نزدیک شدن به خط بی طرف، مجدداً به ناحیه مثبت بازگشته است. با نگاه به گذشته می توان این‌گونه برداشت کرد که حفظ سطح پشتیبانی به صورت مداوم، نشان دهنده ادامه روند صعودی در بازار بیت کوین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10039

همین الان ویدیو روبرایم ارسال کن 

دریافت رایگان آموزش بایننس

  بعد از وارد کردن ایمیل آموزش برای شما نمایش داده خواهد شد 

بستن