منو سایت

قیمت بیت کوین برای ادامه روند صعودی باید از چه مقاومت هایی عبور کند ؟

نویسنده
تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

علیرغم آنکه روز گذشته شاهد هک شدن صرافی کوکوین و سرقت دست کم ۱۵۰ میلیون دلار از سرمایه کاربران بودیم، قیمت بیت کوین همچنان ثباتی نسبی را تجربه می کند.

به گزارش کوین تلگراف، انتظار می رفت که دیروز و امروز با رسیدن به تاریخ سررسید حجم بالایی از قراردادهای آتی، قیمت بیت کوین نیز نوسانات گسترده ای را تجربه کند. با این حال و با وجود بلاتکلیفی در بخش های کلان اقتصاد، شاهد نوسانات چندانی در بازار بیت کوین نبودیم.

نکته جالب اینجاست که هک روز گذشته، هیچ تأثیری بر قیمت بیت کوین نداشت. این مسئله را می توان نشانه ای از بلوغ بازار و ایجاد شرایطی به مراتب مثبت تر از گذشته به حساب آورد.

سؤال اصلی اینجاست که وضعیت کسل کننده بازار تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

نوسانات در تایم فریم روزانه

نمودار یک روزه قیمت بیت کوین
نمودار یک روزه قیمت بیت کوین

نمودار فعلی بیت کوین را می توان نموداری «ساده» توصیف کرد. قیمت بیت کوین اوایل ماه جاری به زیر محدوده ۱۱,۳۰۰ تا ۱۱,۱۰۰ دلار سقوط کرد. پس از این سقوط، شاهد شکل گیری حمایت در سطح ۱۰,۰۰۰ دلار بودیم.

در حال حاضر محدوده ۱۱,۳۰۰ تا ۱۱,۱۰۰ دلار به عنوان یک مقاومت در نمودار عمل می کند. از آنجا که شکاف قراردادهای آتی CME در بازه ۹,۶۰۰ دلار وجود دارد، سقوط به این محدوده دور از انتظار نیست.

در نمودار ۴ ساعته، واگرایی صعودی مشهود است و می توان آن را به عنوان یک تغییر روند کوتاه مدت تعبیر کرد. از سوی دیگر، احساسات حاکم بر بازار در فضای مجازی کاملا نزولی است و از همین رو می توان گفت که باید خود را برای یک جهش آماده کنیم.

نمودار چهار ساعته قیمت بیت کوین

از آنجا که واگرایی صعودی در ارتباط با دیگر ارزهای بازار نیز دیده می شود، در صورتیکه شاهد جهش در نمودار بیت کوین باشیم، این نوسانات در دیگر بازارها نیز رخ می دهد.

همانطور که پیش تر گفته شد، مقاومت ۱۰,۸۰۰ دلار، یکی از پر اهمیت ترین مقاومت های پیش روی بیت کوین است. اگر قیمت بیت کوین موفق به شکستن این سطح شود، مقاومت بعدی در نواحی ۱۱,۱۰۰ و ۱۱,۳۰۰ دلار خواهد بود.

این ناحیه آخرین قدم پیش از تأیید ادامه روند صعودی بیت کوین است. اگر قیمت بیت کوین بتواند از سد این مقاومت عبور کند، احتمال رسیدن دوباره به اوج ۱۲,۰۰۰ تا ۱۲,۴۰۰ دلار محتمل خواهد بود.

ارزش بازار

ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال
ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال

نمودار یک هفته ای حجم بازار ارزهای دیجیتال الگویی واضح تشکیل داده است. اوج چندماهه ای که در این نمودار تشکیل شده است، احتمال شروع یک روند صعودی را قوت می بخشد.

پس از یک سقف بالاتر، برای آن که بتوان تأیید کرد قیمت بین محدوده ای مشخص در حال نوسان است، باید یک کف بالاتر نیز ثبت شود. بهترین ناحیه برای ثبت کف مورد نظر، احتمالا مقاومت پیشین (بخش سبز) یا ناحیه ۲۵۰ تا ۲۷۵ میلیون دلار خواهد بود. در این صورت، شاهد تغییر حمایت به مقاومت و ادامه روند خواهیم بود.

اگر این ناحیه نشکند، نشان می دهد که چرا شروع یک چرخه جدید تا این اندازه کم قوت است. در طول زمانی که یک چرخه جدید آغاز می شود، سطوح قیمتی از حمایت به مقاومت تبدیل می شوند و پس از آن تا چند ماه شاهد نوسان در محدوده ای ثابت خواهیم بود. نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۶ (سال هاوینگ) نمونه ای از این نوع نوسانات است.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین

در آن زمان، قیمت بیت کوین در طول سال ۲۰۱۵، در یک ناحیه مشخص در حال تثبیت قیمت بود. پس از تثبیت قیمت، جهش بیت کوین آغاز شد و به سمت مقاومت بعدی خیز برداشت.

این جهش با نوساناتی ۶ ماهه در لبه های کانال به پایان رسید. با شروع جهش بعدی، شاهد نوساناتی مشابه برای ۶ ماه دیگر بودیم؛ از همین رو، می توان روند فعلی را با آن زمان مقایسه کرد.

اوضاع زمانی جالب می‌شود که ارزش کل بازار و قیمت بیت کوین وارد فاز کشف قیمت (بیشتر از ۲۰,۰۰۰ دلار) شود. در این صورت، می توان انتظار داشت که رشدی سهمی را در بازار ببینیم.

سناریوی صعودی قیمت

نمودار ۴ ساعته قیمت بیت کوین
نمودار ۴ ساعته قیمت بیت کوین

باید به یاد داشت که این سناریوها بر پایه تایم فریم های کوتاه‌تر (۴ ساعته) هستند. در نتیجه رویکردهایی کوتاه مدت به حساب می آیند.

از آنجا که قیمت بیت کوین در بازه‌ای مشخص گرفتار شده است، این احتمال وجود دارد که شاهد سقوط قیمت و رسیدن آن به ناحیه ۱۰,۴۰۰ دلار باشیم. برای تداوم روند صعودی، حفظ این حمایت از اهمیتی دوچندان برخوردار است.

در صورتیکه این حمایت حفظ شود، احتمال شکل گیری یک کف بالاتر وجود دارد و این مسئله می‌تواند جهش صعودی را تسریع کند. همانطور که در نمودار می‌بینیم، ناحیه ۱۰,۸۰۰ دلار اهمیتی بسیار زیاد دارد. در صورتی که این مقاومت شکسته شود، اهداف بعدی ۱۱,۵۰ دلار و ۱۱,۳۰۰ دلار خواهند بود.

احتمال رخ دادن چنین اتفاقی کم است، اما در صورتی که اتفاق بیفتد، شکل گیری یک جهش صعودی نیز محتمل خواهد بود.

سناریوی نزولی

برای این سناریو نیز نواحی قیمت مشابهی داریم. شکست در پشت سر گذاشتن مقاومت ۱۰۸۰۰ دلار، احتمالا سقوط به ۱۰,۴۰۰ دلار را به همراه خواهد داشت.

همانطور که پیش تر گفتیم، احتمال شکل گیری کف قیمت بالاتر وجود دارد و این مسئله می تواند به صعود بیشتر بازار ختم شود. با این حال، اگر حمایت ۱۰,۵۵۰ دلار حفظ نشود، احتمال سقوط به سطوح پایین تر وجود دارد. از طرف دیگر، نباید شکافت قراردادهای آتی CME‌ را نیز فراموش کرد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10039

همین الان ویدیو روبرایم ارسال کن 

دریافت رایگان آموزش بایننس

  بعد از وارد کردن ایمیل آموزش برای شما نمایش داده خواهد شد 

بستن