حمله‌ ۵۱٪ در بلاک چین چیست ؟

نویسنده
تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

یکی از خوبی های بیت کوین و تکنولوژی بلاک چین به کارگیری شیوه‌ توزیع شده در ایجاد و اعتبارسنجی داده ها می باشد . شبکه ای غیرمتمرکز از گره ها ، حواسشان است که قوانین پروتکل رعایت گردند و کلیه‌ گره ها خصوصی شرایط کنونی بلاک چین اجماع و توافق کنند . الگوریتم اجماعِ اثبات کار مطمئن می شود که ماینرها وقتی قادر به تایید یک بلاک جدید از تراکنش ها هستند که بیشتر گره های شبکه در خصوص اعتبار آن بلوک توافق کرده باشند .

در پی حمله به بلاک چین اتریوم کلاسیک سرقت ۵ میلیون دلاری اتفاق افتاد

به نقل از اینوستو پیدیا ، اندازه‌ کارآیی یک ماینر تابعی از میزان قدرت محاسباتی آن به حساب می آید که اغلب آن را به عنوان هش ریت یا قدرت هش می دانند . قدرت استخراج بر روی گره های گوناگون در کل دنیا گسترده شده است . به بیان دیگر در شرایط ایده آل قدرت استخراج در اختیار یک فرد یا نهاد نمی باشد . ولی در صورتیکه هش ریت به مقدار کافی توزیع شده نباشد و یا در صورتی که یک موجود به تنهایی قادر به دستیابی به بیشتر از پنجاه درصد قدرت هش باشد چه رخ می دهد ؟ یکی از حالاتی که امکان دارد رخ دهد “ حمله‌ ۵۱ درصدی ” یا همان “ حمله اکثریت ” می باشد .

حمله‌ ۵۱٪ چیست؟ 

حمله‌ ۵۱٪ به یک نوع حمله احتمالی بر روی شبکه بلاک چین اطلاق می شود که در آن یک فرد یا سازمان امکان کنترل بیشتر هش ریت را دارد و موجب به وجود آمدن اختلال در شبکه می گردد . در این حالت ، مهاجم دارای قدرت استخراج کافی است تا از قصد ، اقدام به دستکاری تراکنش ها نماید . علاوه بر این ، مهاجم این امکان را دارد که تراکنش هایی را که به انجام رسانده را به حالت خرج نشده بازگرداند و موجب بروز مشکل دابل اسپندینگ یا “خرج مجدد” گردد .

۶۰ درصد هش ریت شبکه بیت کوین در اختیار ۳ استخر است

یک حمله‌ ۵۱٪ موفق این امکان را به مهاجم می دهد تا از تایید همه یا بعضی از تراکنش ها جلوگیری کند و یا نگذارد ماینرها استخراج کنند و موجب “انحصار در استخراج” گردد . ولی ، در حمله‌ ۵۱٪  حمله کننده این امکان را دارد تراکنش های کاربران دیگر را به حالت خرج نشده در آورد یا جلوی ایجاد و انتشار تراکنش ها به شبکه را بگیرد . علاوه بر این امکان تغییر در پاداش بلوک ، ایجاد و اضافه کردن سکه های جدید ، یا سرقت سکه هایی که هیچ وقت در مالکیت وی نبوده اند نیز وجود نخواهد داشت .

 چند درصد امکان دارد حمله‌ ۵۱ درصدی رخ دهد ؟

به دلیل اینکه یک بلاک چین توسط یک شبکه از گره‌های توزیع شده نگهداری آن صورت می گیرد ، کلیه‌ افراد حاضر در روند دستیابی به اجماع همکاری می نمایند . هرچقدر شبکه بزرگتر باشد ، حفاظت در برابر حملات و خرابی داده ها قوی تر می‌شود . به همین خاطر است که بیت کوین به عنوان امن ترین بلاک چین به حساب می آید . در ابتدای معرفی بیت کوین چندین ماینر به شبکه بیت کوین ملحق شدند تا بتوانند موجب رشد و امنیت آن شوند . با رشد قیمت بیت کوین ، ماینر های جدید نیز برای دریافت پاداش بلوک ها وارد رقابت شدند . این رقابت یکی از دلایلی است که امنیت بیت کوین را احراز می کند . در صورت با صداقت رفتار نکردن شبکه بیت کوین و نپرداختن پاداش بلوک ها ، ماینر ها دیگر انگیزه‌ای ندارند که سرمایه گذاری های بزرگ انجام دهند . 

به همین خاطر ، یک حمله پنجاه و یک درصدی به بیت کوین به علت بزرگی شبکه ، بعید به نظر می رسد . زمانی که یک شبکه بلاک چین به اندازه کافی عظیم می گردد ، احتمال اینکه یک گروه خصوصی، قدرت پردازشی بدست آورد که بتواند سایر حاضرین را مغلوب کند ، مرتباً کمتر و کمتر می شود . همچنین تغییر بلوک های تایید شده قبلی ، با رشد زنجیره ، سخت تر و سخت تر می گردد چرا که بلوک ها به هم متصل هستند و تنها زمانی تغییر یک بلوک امکانپذیر است که تمام بلوک های تأیید شده  بعد از آن حذف شوند . به همین خاطر ، هر چه یک بلوک دارای تاییدهای بیشتری باشد ، هزینه تغییر یا برگشت دادن تراکنش های درون آن بلوک بیشتر می گردد . از این رو یک حمله موفق تنها قادر خواهد بود تراکنش های چند بلوک اخیر را برای زمان کوتاهی تغییر دهد . حتی اگر یک فرد خرابکار ، دارای انگیزه مالی نباشد و بتواند یک حمله موفق پنجاه و یک درصدی را انجام دهد پروتکل بیت کوین با سازگاری سریع ، به حمله پاسخ می دهد . 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10039

همین الان ویدیو روبرایم ارسال کن 

دریافت رایگان آموزش بایننس

  بعد از وارد کردن ایمیل آموزش برای شما نمایش داده خواهد شد 

بستن