منو سایت

از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ ، بانک های مرکزی جهانی چقدر پول چاپ کرده اند ؟

دسته بندی
تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ تاکنون، بانک های مرکزی کشورهای مختلف در سرتاسر جهان به میزان قابل توجهی ارز بدون پشتوانه چاپ کرده اند.

فدرال رزرو (Federal Reserve)، بانک مرکزی ایالات متحده، قادر است تنها با اعمال چند فرمان رایانه ای از هیچ دلار ایجاد کند که همان «چاپ» پول به‌صورت مجازی است. سپس این نهاد می تواند پول را دقیقاً مثل واریز الکترونیکی، به سیستم بانکداری تجاری تزریق کند. مدت ها پس از بحران مالی ۲۰۰۸، اکنون در دوران بحران ویروس کرونا هم بانک های مرکزی کشورهای مختلف مانند فدرال رزرو برای کمک به اقتصاد در حال چاپ کردن مقادیر بی سابقه ای پول هستند. مایک کو (Mike Co)، نویسنده مطرح حوزه ارزهای دیجیتال، در مقاله ای که برای وب سایت مدیوم نوشته است، افزایش ترازنامه تجاری چند کشور بزرگ را در سالهای اخیر بررسی کرده است.

رشد چشمگیر ترازنامه مالی کشورهای مختلف

بانکهای مرکزی کشورهای سراسر جهان برای انجام فرایندهای مالی مانند خرید اوراق قرضه دولتی، اوراق قرضه با پشتوانه رهنی و اخیرا بدهی شرکت ها، پول صادر می‌کنند. این اقدام با اصطلاحاتی مانند چاپ پول، انبساط پولی و تسهیل کمّی شناخته می‌شود. درنتیجه این کار، تریلیون‌ها دلار، یورو، ین، یوان و … در دهه اخیر به بازار جهانی تزریق‌ شده‌ است.

نمودار زیر، انبساط پولی سال‌های اخیرِ آمریکا را نشان می دهد:

ترازنامه مالی فدرال رزرو
ترازنامه مالی فدرال رزرو

رئیس فدرال رزرو در سال ۲۰۰۹ و پس از کمک مالی بی سابقه برای نجات سیستم بانکداری تجاری در یک برنامه تلویزیونی به این موضوع اشاره کرد و گفت:

ما صرفاً از رایانه برای افزایش موجودی حسابی که آنها (بانک‌های تجاری) با فدرال رزرو داشتند استفاده کردیم. این کار بیشتر شبیه به چاپ کردن پول است تا قرض دادن.

قبل از رخ دادن بحران مالی در سال ۲۰۰۸، فدرال رزرو ارزش اوراق قرضه خزانه را در حدود ۷۰۰ میلیارد دلار ثابت نگه ‌داشته بود. پس از حباب اوراق قرضه با پشتوانه رهنی، فدرال رزرو تریلیون ها دلار صادر کرد. اکنون در ماه ژوییه سال ۲۰۲۰ (تیرماه ۱۳)، ترازنامه فدرال رزرو ایالات متحده تقریباً برابر با ۷ تریلیون دلار است.

ترازنامه فدرال رزرو از ۶ تریلیون دلار عبور کرد

در آن سوی اقیانوس اطلس نیز، سیستم پولی بانک مرکزی اروپا پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸، با بحران بدهی کشورها در سال ۲۰۱۳ مواجه شد. پس از یک دوره کوتاه مدت، عرضه پایه یورو سه برابر شد. اکنون در ماه ژوییه سال ۲۰۲۰، بانک مرکزی اروپا برای تبادل با انواع مختلف دارایی‌ها ۶ تریلیون یورو چاپ کرده است.

ترازنامه مالی بانک مرکزی اروپا

بانک مرکزی ژاپن از اولین بانک هایی بود که قبل از بحران مالی سال ۲۰۰۸ به سیاست تسهیل کمّی روی آورد. پس از دهه ها رکود اقتصادی به دنبال حباب بورس، ژاپنی ها پس از مشاهده مؤثر نبودن کاهش نرخ بهره به پیشگامان گسترش ترازنامه تبدیل شدند. اکنون در ماه ژوییه سال ۲۰۲۰ (تیرماه ۹۹)، ترازنامه بانک مرکزی ژاپن از ۶۰۰ تریلیون ین فراتر رفته است.

ترازنامه مالی بانک مرکزی ژاپن
ترازنامه مالی بانک مرکزی ژاپن

ین ژاپن و فرانک سوئیس عمدتاً با عنوان ارزهای امن و ذخیره ارزش شناخته می شوند.در بحران های اقتصادی کلان، تقاضا برای ین و فرانک در سطح جهانی بالاتر می رود. این شرایط این امکان را فراهم کرده است که دولت سوئیس برای پاسخ به تقاضا بتواند گسترش پولی بیشتری را رقم بزند. از سال ۲۰۰۸ تا ماه ژوییه سال ۲۰۲۰، ترازنامه بانک مرکزی سوئیس (SNB) حدود ۱۰ برابر رشد داشته و سبد سهامی قابل توجهی از شرکت های فناوری محور ایالات متحده را در اختیار گرفته است.

ترازنامه مالی بانک مرکزی سوئیس

ذخیره پایه پولی کشور استرالیا اخیراً از ۲۵۰ میلیارد دلارِ استرالیا فراتر رفته است. هر چند که نرخ رشد این ذخیره در مقایسه با سیستم های پولی مرتبط با ارزهایی که به عنوان ذخیره ارزش شناخته می شوند، پایین تر است.

ترازنامه مالی بانک مرکزی استرالیا
ترازنامه مالی بانک مرکزی استرالیا

بانک مرکزی کانادا نیز در چند روز اخیر شاهد رشد قابل توجهی در ترازنامه خود بوده است.

ترازنامه مالی بانک مرکزی کانادا
ترازنامه مالی بانک مرکزی کانادا

در ماه ژوییه سال ۲۰۲۰، ترازنامه بانک مرکزی انگلستان نیز به ۷۰۰ میلیارد پوند رسیده است.

به گفته رئیس بانک مرکزی انگلستان،بریتانیا به دنبال ایجاد ارز ملی خودش می باشد

ترازنامه بانک مرکزی انگلستان
ترازنامه بانک مرکزی انگلستان

ازنظر سابقه، رشد همزمان و هماهنگ ترازنامه بانک های مرکزی کشورها تنها محدود به کشورهای توسعه یافته نیست. کشورهایی مانند چین و هند نیز سیاست رشد ترازنامه بانک مرکزی را دنبال کرده اند.

ترازنامه مالی بانک مرکزی چین
ترازنامه مالی بانک مرکزی چین

اقتصاد چین و هند در دو دهه گذشته رونق شدیدی را تجربه کرده است. به موازات این رشد، بانک های مرکزی این کشورها تریلیون ها روپیه و یوان چاپ کرده است.

ترازنامه بانک مرکزی هند

نسبت ترازنامه مالی به تولید ناخالص داخلی کشورها

کشور ژاپن نسبت به تولید ناخالص داخلی (GDP) خود، در مقایسه با سایر کشورها بیشترین مقدار ترازنامه را به خود اختصاص داده است، در حالیکه در ماه ژانویه ۲۰۲۰ (دی‌ماه ۹۸)، ترازنامه فدرال رزرو آمریکا تنها برابر با ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور بوده است.

نسبت ترازنامه مالی بانک مرکزی به تولید ناخالص داخلی ژاپن و آمریکا
نسبت ترازنامه مالی بانک مرکزی به تولید ناخالص داخلی ژاپن و آمریکا

با مقایسه وضعیت بانک های مرکزی کشورهای مختلف پس از سال ۲۰۰۶، می توان دریافت که ایالات متحده، انگلستان و کانادا در نسبت ترازنامه به تولید ناخالص داخلی خود رشد قابل توجهی را شاهد بوده اند.

شاخص ترازنامه بانک مرکزی کشورها
شاخص ترازنامه بانک مرکزی کشورها

در زمان بحران همه گیری ویروس کرونا مقیاس دخالت بانک‌های مرکزی کشورها در ترازنامه مالی بی سابقه بوده است. این بانک ها همواره در شرایط بحرانی خریدار نهایی طیف وسیع و در حال گسترشی از دارایی های مالی بوده‌اند. در ایالات متحده، بانک های تجاری نقش واسطه را در این فرایند ایفا می‌کنند.

جمع بندی

به نظر می رسد که مداخلات پولی در سطح جهان از پدیده نوظهوری حمایت می‌کند که در آن بازارهای سهام مستقل از شرایط اقتصادی به فعالیت می پردازند. نظریه‌ اقتصادی کلاسیک اینگونه این وضعیت را توجیه می کند که درصورت وجود عرضه و تقاضای پیوسته برای کالاها و خدمات، وجود پول بیشتر در یک سیستم اقتصادی باعث گران تر شدن همه چیز خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10039

همین الان ویدیو روبرایم ارسال کن 

دریافت رایگان آموزش بایننس

  بعد از وارد کردن ایمیل آموزش برای شما نمایش داده خواهد شد 

بستن