منو سایت

جلسه سنای آمریکا : دلار دیجیتال ابزاری برای برتری اقتصادی است

نویسنده
دسته بندی
تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

ایده عرضه دلار دیجیتال، دیگر موضوعی حاشیه ‌ای نیست و می‌تواند ابزاری برای دستیابی به هدفی بزرگ ‌تر باشد. دلار دیجیتال ابزاری برای برتری اقتصادی است این را در جلسه سنای آمریکا مورد بحث و نظر قرار دادند.

به گزارش کوین دسک، روز ۲۲ ژوییه (۱ مردادماه)، کمیته فرعی سیاست‌ گذاری اقتصادی کمیسیون بانکداری، مسکن و شهرسازی سنای آمریکا میزبان جلسه استماعی با محوریت « برتری در رقابت اقتصادی » بود. در این جلسه، بار دیگر صحبت از ایده ارز دیجیتال ملی به ‌میان آمد.

حاضران در این جلسه، بخش عمده‌ ای از وقت خود را به تبادل نظر، پیرامون روابط اقتصادی آمریکا با چین و سایر کشورها اختصاص دادند. گفتنی است چهار تن از سخنرانان این جلسه، هیچ ‌گونه آشنایی نزدیکی با فضای ارزهای دیجیتال نداشتند و صرفا به ارائه دیدگاه های خود درخصوص وابستگی زنجیره تأمین صنایع و فناوری هایی مانند نسل پنجم سامانه های ارتباط سیار (۵G) پرداختند.

فدرال رزرو باید برای دلار دیجیتال آماده باشد

برخلاف دو جلسه قبلی که بخش مهمی از مباحثات به بررسی یک‌ سویه ارزهای دیجیتال اختصاص داشت، در این جلسه، ارزهای دیجیتال به عنوان ابزاری برای حفظ برتری اقتصادی ایالات ‌متحده مورد بحث و بررسی قرار گرفتند. چنین اتفاقی می‌تواند به‌عنوان تبدیل اقبال فزاینده به ارزهای دیجیتال به جریانی اصلی، تفسیر شود.

کریستوفر جیانکارلو (Christopher Giancarlo)، رئیس سابق کمیسیون معاملات آتی کالا، یکی از حامیان پروپا قرص ایده دلار دیجیتال و از سخنرانان جلسه سنا، بار دیگر تقاضا کرد که ایالات متحده، اقدام به تعریف و راه ‌اندازی پروژه ‌‌ای آزمایشی برای بررسی جنبه‌ های مختلف ایده دلار توکنیزه ‌شده کند.

چین با عرضه یوان دیجیتال به دنبال رقابت با دلار آمریکا است!

سناتور تام کاتن (Tom Cotton) نیز که ریاست کمیته فرعی سیاستگذاری اقتصادی را بر عهده دارد، می‌گوید استفاده از دلار دیجیتال صرفا یک ایده پژوهشی و دانشگاهی نیست. در جلسات قبلی نیز کاتن با حمایت از مدرنیزه کردن دلار گفته بود که چنین پروژه ‌ای باید بهتر از بیت کوین باشد. وی در اظهارات خود گفته است:

برای ما حفظ برتری دلار، تنها یک مسئله اقتصادی نیست و از نظر راهبردی نیز بسیار حائز اهمیت است. برتری دلار به ما این امکان را می‌دهد که تحریم های فلج‌ کننده‌ ای را علیه دیگر کشورها اعمال و در کنار آن از سایر منافع این برتری نیز استفاده کنیم.

جیانکارلو نیز همانند گذشته بر اهمیت این مسئله تأکید کرده است که ارزش های یک کشور یا ملت می‌تواند در تعریف ارز ذخیره جهانی اثرگذار باشد دلار دیجیتال ابزاری برای برتری اقتصادی است . او سپس در ادامه به این مسئله اشاره کرده که درحال‌ حاضر، دلار آمریکا ایفاگر نقش ارز ذخیره در اقتصاد جهانی است، اما باتوجه ‌به تلاش های چین برای عرضه یوان دیجیتال، ممکن است ورق به ‌نفع چین برگردد و به برتری اقتصادی این کشور در عرصه جهانی بینجامد.

کنگره آمریکا عرضه دلار دیجیتال را بررسی میکند

والتر راسل مید (Walter Russell Mead)، استاد دانشگاه در رشته مطالعات امور خارجه و عضو موسسه هادسن (Hudson Institute) نیز موافقت خود را با اظهارات جیانکارلو اعلا کرد. به‌ گفته وی، یک نظام مالی قدرتمند، شالوده کامیابی و اقتدار کشورها طی قرن های اخیر بوده است. به عقیده او بعید است که این مبنای قدرت در آینده تغییر کند. او و کاتن بر سر این واقعیت که وابستگی جهانی به نظام بانکداری ایالات متحده، یکی از ارکان اثرگذار قدرت این کشور است، هم‌ رأی هستند. وی در ادامه افزوده است:

ما نمی‌توانیم اهمیت این دارایی های مالی را نا دیده بگیریم. باید بدانیم که ماهیت امور مالی و ارزها در حال تغییر است و ناگزیریم که کماکان در این حوزه ها پیشگام باشیم. بنابراین باید فعالانه به این موضوع بیندیشیم که چگونه می‌توان در کوران انقلاب اطلاعات، جایگاه دلار را به عنوان سنگ بنای فعالیت های اقتصادی جهان همچنان حفظ کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10039

همین الان ویدیو روبرایم ارسال کن 

دریافت رایگان آموزش بایننس

  بعد از وارد کردن ایمیل آموزش برای شما نمایش داده خواهد شد 

بستن