منو سایت

رئیس بانک مرکزی آمریکا : ارز دیجیتال ملی اولویت بسیار بالایی دارد

تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

جروم پاول (Jerome Powell)، رئیس بانک مرکزی آمریکا، در اظهارنظر اخیر خود با تأکید بر ضرورت عرضه ارز دیجیتال ملی آمریکا اعلام کرد که عرضه چنین ارزی می ‌تواند به‌ عنوان راهکاری برای مقابله با تکثیر یک ‌شبه استیبل کوین‌ ها عمل کند.

به گزارش کوین تلگراف، پاول با اشاره به اینکه ممکن است در عرض یک شب، استیبل کوین ‌ها به‌ صورت از پیش برنامه ‌ریزی ‌شده اهمیت پیدا کنند وجود دارد، اعلام کرد که همین مسئله دلیلی است تا فدرال رزرو ارز دیجیتال ملی خودش را راه ‌اندازی کند.

در واقع ارزهای دیجیتال ملی را می ‌توان پاسخ بانک ‌های مرکزی به استیبل کوین‌ ها دانست. ارزهای دیجیتال ملی معمولا در بستری بلاک چینی فعالیت می ‌کنند، اما برخی ویژگی ‌های آنها در تضاد با ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز است. یکی از این تمایزها، امکان نظارت بانک ‌های مرکزی روی آنهاست. از سوی دیگر، ارزهای دیجیتال در چارچوبی قانون ‌گذاری‌شده فعالیت می‌ کنند و تابع قوانین حوزه ‌های قضایی مختلف ‌اند.

پاول در مصاحبه با بخش اقتصادی یاهو، ضمن بیان این مسئله که پیشرفت فناوری باعث شده است تا نهادهای خصوصی بتوانند پول خودشان را ایجاد کنند، گفت که تاریخ نشان می ‌دهد که باید جلوی این مسئله را گرفت. او در ادامه افزود:

فناوری این امکان را به بخش خصوصی داده است که به‌ راحتی نمونه‌ ای دیجیتالی از پول ایجاد کنند. در گذشته مواردی از این پول ‌های خصوصی را داشته ‌ایم، عموم مردم در یک برهه تصور کرده ‌اند که این پول‌ های خصوصی [واقعا] پول هستند و زمانی رسیده است که فهمیده ‌اند آنها پول نیستند. [پول‌ های خصوصی] مسئله بدی است که باید از آن دوری کرد.

رئیس فدرال رزرو در ادامه سناریویی را تشریح کرد که در آن ممکن است استیبل کوین‌ ها یک ‌شبه تعداد بسیار زیادی از مردم را جذب کنند. به‌ گفته وی، در این حالت این ارزها یک ‌شبه «اهمیتی کلان» پیدا خواهند کرد. او در بخش دیگری از صحبت ‌هایش گفت که فدرال رزرو نمی ‌داند چه پاسخی به این اتفاق خواهد داد. پاول با اذعان به اینکه حتی فدرال رزرو حتی به فهم [درست] از خطرات این اتفاق نزدیک هم نشده است، افزود:

استیبل کوین‌ ها ممکن است یک‌شبه اهمیتی کلان پیدا کنند و ما برای برخورد با خطرات احتمالی و مدیریت این خطرات آمادگی نداریم. این در حالی است که عموم مردم انتظار دارند ما آمادگی داشته باشیم و این انتظار حق آنهاست. اولویت این کار بسیار بالاست.

این احتمال وجود دارد که آمریکا به ‌دنبال عرضه یک ارز دیجیتال ملی باشد ولی قطعاً گرفتار تله «اولین بودن» در عرضه چنین ارزی نخواهد افتاد. روسیه، چین، سوئد، استرالیا و بانک مرکزی اروپا از جمله کشورها و بانک‌ هایی هستند که قدم ‌هایی بزرگ برای عرضه یک ارز دیجیتال ملی برداشته ‌اند. این در حالی است که پاول معتقد است ایالات متحده همیشه از موقعیت «اولین بودن» بهره‌ مند است، چراکه دلار ارز ذخیره‌ ای دنیاست. او در این باره گفت:

از آنجایی که ما [دلار] ارز ذخیره‌ ای جهان هستیم، نیاز یا فشاری برای اولین ‌بودن نمی ‌بینیم. در عمل این یعنی ما به این دلیل که ارز ذخیره‌ ای جهان هستیم، از مزایای اولین ‌بودن بهره‌ مند خواهیم شد.

ماه اکتبر (مهر)، وزیر اقتصاد ژاپن هشدار داد که اگر یوان دیجیتال از مزایای اولین ‌بودن بهره‌ مند شود، ممکن است ارزهای رایج کشورهای دیگر را به حاشیه براند. این در حالی است که پاول می‌ گوید از دیدگاه «شکاف ارزهای دیجیتال ملی» در میان ابرقدرت ‌های جهان نگران نیست.

از سوی دیگر، رئیس انجمن اقتصاد چین با رد این ایده، گفت که یوان دیجیتال مثل لیبرا نیست و قصد ندارد به‌عنوان جایگزینی برای ارزهای رایج دنیا عمل کند.

بیشتر بخوانیم : دستور ویژه رئیس ‌جمهور برای برخورد جدی با استفاده ‌کنندگان غیرمجاز از برق

پاول در بخشی از صحبت‌هایش می ‌گوید سال‌ها با «ارز دیجیتال فدرال» یا «فدکوین» (Fedcoin) فاصله داریم. به‌ گفته وی، عرضه چنین ارزی باید بیش از آنکه سریع باشد، «درست» باشد، حتی اگر تا عرضه آن، قافله را به بخش خصوصی واگذار کنند.

تصمیم گرفتیم که این کار را بیش از آنکه سریع‌ تر انجام بدهیم، درست انجام بدهیم. این کار زمان‌ بر است. به جای چند ماه، چند سال زمان لازم دارد.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10039

همین الان ویدیو روبرایم ارسال کن 

دریافت رایگان آموزش بایننس

  بعد از وارد کردن ایمیل آموزش برای شما نمایش داده خواهد شد 

بستن