پنج ارز دیجیتالی که معامله گران در این هفته باید زیر نظر بگیرند : بیت کوین،کاردانو،چین لینک،استلار،وی چین

تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

نوسانات بیت کوین احتمالاً برای چند روز آینده همچنان محدود باقی خواهد ماند، اما گروهی از آلت کوین ها نشانه های مثبتی از خود نشان می‌دهند. نوسانات عرضی اخیر بیت کوین، تحلیلگران را وادار کرده است تا برای پیش بینی حرکت بعدی و قریب الوقوع بیت کوین دامنه‌ بزرگی از داده‌های قیمت را بررسی کنند. قراردادهای اختیار باز بیت کوین می توانند سرنخی از انتظارات سرمایه گذاران بزرگ باشند، اما عوامل زیادی دیگری وجود دارد که می تواند بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارد. در این مقاله به تحلیل قیمت ۵ ارز دیجیتال پرداخته شده است .

بر اساس بررسی های کوین تلگراف ، در حال حاضر، بالاترین رقم قراردادهای باز خرید در بازار قراردادهای اختیار در رقم ۱۱,۰۰۰ دلار ثبت شده است. درمورد قرارداد فروش این رقم ۸,۰۰۰ دلار است. این نشان می دهد سرمایه گذاران بزرگی که دیدگاه صعودی دارند، معتقد هستند قیمت بیت کوین تا ۱۰ روز آینده (۳۱ ژوییه) از ۱۱,۰۰۰ دلار عبور نخواهد کرد و در مقابل سرمایه گذاران بزرگی که دیدگاه نزولی دارند معتقد هستند قیمت بیت کوین تا ۱۰ روز آینده از ۸,۰۰۰ دلار پایین تر نخواهد رفت.

در حمایت ۹,۰۰۰ دلار، تعداد ۲,۰۴۲.۴ قرارداد اختیار فروش باز و در مقاومت ۹,۵۰۰ دلار، ۱,۰۵۶.۳ قرارداد باز اختیار خرید قرار دارد.

با این تفاسیر می‌توان گفت که تعداد خریداران قراردهای اختیار معامله‌ بیت کوین که معتقدند قیمت به زیر ۹,۰۰۰ دلار نخواهد رفت، بیشتر از معامله‌گرانی است که انتظار رشد قیمت به بالای ۹,۵۰۰ دلار را ندارند. این امر به‌نوعی مثبت تلقی می شود.

اطلاعات قراردادهای اختیار معامله بیت کوین تا حد زیادی از این دیدگاه پشتیبانی می کند که قیمت تا زمان انقضای آن‌ها محدود به این دامنه باقی بماند. بیشتر قراردادهای باز اختیار معامله در ۳۱ ژوییه منقضی می‌شوند. با این حال، در صورتیکه قیمت با قدرت صعود خود را آغاز کند، فروشندگان مجبور به پوشش قراردهای اختیار فروش خود خواهند شد و این موضوع می تواند به شتاب قیمت بیفزاید.

تحلیل قیمت ۵ ارز دیجیتال که باید این هفته زیر نظر معامله گران باشد:

بیت کوین (BTC)

دامنه‌ نوسانات قیمت بیت کوین در چند روز گذشته محدودتر شده است. می توان اینگونه نتیجه گرفت که هر دو جبهه خریداران و فروشدندگان قبل از ورود به معاملات جدید، در حاشیه‌ بازار منتظر حرکت روند دار قیمت هستند.

نمودار قیمت بیت کوین به دلار آمریکا در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت بیت کوین به دلار آمریکا در تایم فریم روزانه

درحالیکه نوسانات ضعیف قیمت در چند روز گذشته مورد بحث بوده است، بزرگترین سؤال فعالان بازار این است که شکست (Break Out) این محدوده از کجا رخ خواهد داد ؟ از شاخص حرکت جهت دار (DMI)، برای شناسایی اینکه کدام گروه از خریداران یا فروشندگان دست بالاتر را در بازار دارند، می‌توان استفاده کرد. به موازات آن، با بررسی شاخص میانگین جهت دار (ADX)، می‌توان احتمال شتاب گرفتن حرکات قیمت را پیش بینی کرد.

در جفت ارز بیت کوین به دلار آمریکا، تاریخ به مراتب نشان داده که شاخص میانگین جهت دار (ADX) هنگامی که نزدیک به سطح ۱۰.۸۰ (مشخص شده با دایره‌های قرمز) باشد، قیمت روندی قوی را آغاز می‌کند. در حال حاضر، ADX در سطح ۱۷.۹۲ قرار دارد، این موضوع نشان می دهد که نوسان محدود قیمت ممکن است برای چند روز دیگر ادامه یابد و ADX قبل از حرکت قاطعانه‌ قیمت در یک سمت، ریزش بیشتری را تجربه کند.

اندیکاتور -DI یا اندیکاتور جهت دار منفی (خط قرمز در تصویر بالا) در حال حاضر در بالای +DI یا اندیکاتور جهت دار مثبت (خط سبز) قرار گرفته و بر آن غالب است. این وضعیت نشان دهنده‌ برتری نسبی فروشندگان نسبت به خریداران است. با حرکت قیمت به زیر حمایت ۸,۹۰۰ دلار و جهش ADX به بالای سطح ۲۵، احتمال شدیدتر شدن بازگشت قیمت (پولبک) افزایش خواهد یافت. با جهش قیمت به بالای مقاومت ۹,۵۰۰ دلار در کنار حرکت ADX به بالای ۲۵، احتمال یک حرکت صعودی پایدار وجود دارد.

دو موضوع مهم که معامله‌گران در ADX باید در نظر بگیرند، قرار گرفتن ADX در بالای ۲۵ که به معنی یک روند پایدار احتمالی و DI غالب (منفی یا مثبت) است.

نمودار قیمت بیت کوین به دلار آمریکا در تایم فریم چهار ساعته
نمودار قیمت بیت کوین به دلار آمریکا در تایم فریم چهار ساعته

در مقطع فعلی، قیمت در زیر هر دو میانگین متحرک و خط نزولی در حال معامله شدن است که نشان می دهد خرس ها دارای برتری نسبی هستند. اگر قیمت سقوط کند، اولین حمایت در ۹,۰۸۹.۱۷ دلار و سپس در ۹,۰۴۰.۴۸ دلار قرار گرفته است. با ریزش قیمت به زیر این سطوح، فروشندگان تلاش دیگری را برای شکست مرز روانی ۹,۰۰۰ دلار و حمایت ۸,۹۰۰ دلاری آغاز خواهند کرد. از طرف دیگر، چرخش قیمت و حرکت به بالای خط روند نزولی (خط سبز در تصویر بالا)، انباشت موقعیت های خریداران را نشان می دهد و احتمال صعود قیمت تا ۹,۳۴۵.۰۵ دلار و در بالای آن تا ۹,۵۰۰ دلار وجود خواهد داشت.

کاردانو (ADA)

قیمت کاردانو در یک روند صعودی پرقدرت قرار گرفته و شاخص ADX نیز در بالای سطح ۴۰ قرار دارد. قیمت در وضعیت فعلی در حال تشکیل یک الگوی مثلث متقارن است. این الگو غالباً به عنوان الگویی ادامه‌دهنده عمل کرده و قیمت با شکست الگو در جهت روند ما قبل خود شروع به حرکت می کند.

نمودار قیمت کاردانو به دلار آمریکا در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت کاردانو به دلار آمریکا در تایم فریم روزانه

روند صعودی پس از هدایت قیمت توسط خریداران به بالای مثلث متقارن و سقف ۰.۱۳۸۰۹۷۷ دلار، از سر گرفته خواهد شد. در بالای این سطح، کاردانو می تواند تا ۰.۱۷۳ دلار و سپس تا ۰.۲۰ دلار صعود کند. در مقابل، اگر خرس ها قیمت را به زیر مثلث حرکت بدهند، میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA ۲۰ – خط آبی در تصویر) در ۰.۱۱۴ دلار به عنوان یک سطح حمایت قوی عمل خواهد کرد، اما در صورت نقض آن، اصلاح قیمتی عمیق تر تا میانگین متحرک ساده‌ ۵۰ روزه (MA ۵۰- خط قرمز در تصویر) در ۰.۰۹۴ دلار امکانپذیر است.

نمودار قیمت کاردانو به دلار آمریکا در تایم فریم چهار ساعته
نمودار قیمت کاردانو به دلار آمریکا در تایم فریم چهار ساعته

قیمت کاردانو در حال حاضر زیر هر دو میانگین متحرک است و -DI بر +DI غلبه دارد. این نشان می دهد که خرس ها در کوتاه مدت در تلاش برای پایین آوردن قیمت هستند. شکست قیمت به زیر الگوی مثلث (خط سبز پایینی در تصویر)، نشانه ای منفی خواهد بود، زیرا می تواند منجر به ذخیره‌ سود معامله‌گران کوتاه مدت شود. یک حمایت جزئی در ۰.۱۱ دلار وجود دارد که با نقض آن، امکان اصلاح عمیق وجود خواهد داشت. از این رو در زیر الگوی مثلث، پیشنهاد به ورود به معاملات خرید در ریزش نمی شود.

در مقابل، جهش قیمت از ضلع پایین مثلث و حرکت به بالای میانگین متحرک ساده‌ ۵۰ روزه (MA ۵۰- خط قرمز در تصویر)، بیانگر قدرت گرفتن قیمت خواهد بود. در بالای این سطح، امکان دیده شدن دوباره‌ ضلع بالای الگوی مثلث امکانپذیر است. با شکسته شدن و بسته شدن قیمت در بالای الگوی مثلث، احتمالاً روند صعودی از سر گرفته خواهد شد و می تواند فرصتی برای ورود به موقعیت‌ خرید فراهم کند.

چین لینک (LINK)

قیمت چین لینک در یک روند صعودی پرقدرت قرار گرفته و شاخص ADX نیز در بالای سطح ۵۴ قرار دارد. با این حال، پس از حرکت پرقدرت قیمت در روزهای گذشته، در حال حاضر شاهد ذخیره‌ سود در معاملات هستیم.

نمودار قیمت چین لینک به دلار آمریکا در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت چین لینک به دلار آمریکا در تایم فریم روزانه

در روندهای صعودی پرقدرت، بازگشت های قیمت (پولبک)، یک الی سه روزبه طول می انجامد. اگر حرکت صعودی پس از این بازگشت سه روزه از سر گرفته نشود، احتمال عقب نشینی عمیق تر قیمت یا ورود به فاز تحکیم بیشتر می‌شود. قیمت چین لینک در سطح ۳۸.۲ و ۵۰ درصد فیبوناچی اصلاحی موج صعودی اخیر خود در ۷.۳۱۴۴ و ۶.۸۲۲۱ دلار، سطوح حمایتی دارد. میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA ۲۰ – خط آبی در تصویر) در ۶.۷۵ نیز در نزدیکی این سطح قرار گرفته که اعتبار و اهمیت آن را دو چندان می‌کند.

چین لینک با پیشتازی در کوین مارکت کپ لایت کوین و بایننس کوین را پشت سر گذاشت

اگر قیمت از این ناحیه‌ حمایتی جهش کند، می‌تواند فرصتی را برای ورود به موقعیت های خرید ایجاد کند.

نمودار قیمت چین لینک به دلار آمریکا در تایم فریم چهار ساعته
نمودار قیمت چین لینک به دلار آمریکا در تایم فریم چهار ساعته

نمودار چهار‌ ساعته نشان می دهد که روند نزولی در کوتاه مدت در حال ضعیف شدن است. شاخص ADX تا سطح ۲۵ کاهش یافته و قیمت در حال حاضر بین میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA ۲۰ – خط آبی در تصویر) و میانگین متحرک ساده‌ ۵۰ روزه (MA ۵۰- خط قرمز در تصویر) در حال نوسان است. حرکت قیمت به زیر میانگین متحرک ساده‌ ۵۰ روزه (MA ۵۰- خط قرمز در تصویر) در ۷.۶۸۳۰ دلار، موجب جذب فروشندگان بیشتر در کوتاه مدت خواهد شد. این امر می تواند منجر به عمیق تر شدن اصلاح تا سطح ۶.۸۲۲۱ دلار می شود.

از طرفی اولین نشانه‌ قدرت گرفتن قیمت، جهش آن از میانگین متحرک ساده‌ی ۵۰ روزه (MA ۵۰- خط قرمز در تصویر) و حرکت به بالای خط روند نزولی و سطح ۸.۲۲۴۱ دلار خواهد بود. بالاتر از این سطح، احتمال دیده شدن دوباره‌ی سطح ۸.۹۰۸۰ دلار محتمل خواهد بود و در صورت عبور از آن، احتمالاً روند صعودی از سر گرفته خواهد شد.

استلار (XLM)

قیمت استلار در یک روند صعودی پرقدرت قرار گرفته و شاخص ADX نیز در بالای سطح ۴۲ قرار دارد. با این حال خریداران موفق به تثبیت قیمت در بالای مقاومت ۰.۱۰۱۳۶۰ دلار نبوده اند. این موضوع نشان دهنده‌ فروش در سطوح بالاتر است.

نمودار قیمت استلار به دلار آمریکا در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت استلار به دلار آمریکا در تایم فریم روزانه

با جهش قیمت از روی خط روند، خریداران بار دیگر برای ادامه دادن روند صعودی تلاش خواهند کرد. با هدایت قیمت به بالای ۰.۱۰۷۴۵۵ دلار، صعود آن تا ۰.۱۳ دلار و سپس ۰.۱۴ دلار ممکن خواهد بود. شکست این سطوح می تواند قیمت را به ۰.۱۵۱۴۹۱ دلار برساند، که هدف الگوی سر و شانه‌ی معکوس است. دیدگاه صعود قیمت با ریزش آن به زیر خط روند منتفی خواهد شد. در چنین حالتی، اصلاح قیمت تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA ۲۰ – خط آبی در تصویر) در ۰.۰۸۸ دلار امکانپذیر است.

نمودار قیمت استلار به دلار آمریکا در تایم فریم چهار ساعته
نمودار قیمت استلار به دلار آمریکا در تایم فریم چهار ساعته

قیمت در نمودار چهار ساعته به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA ۲۰ – خط آبی در تصویر) رفته است. این امر ذخیره‌ سود توسط خریداران در کوتاه مدت را نشان می دهد. با این حال، خریداران به احتمال زیاد از قیمت بر روی خط روند صعودی دفاع خواهند کرد. با جهش دوباره‌ قیمت از خط روند، خریداران تلاش دیگری را برای هدایت قیمت تا ناحیه‌ مقاومتی ۰.۱۰۱۳۶۰ الی ۰.۱۰۲۶۲۶ دلار، آغاز خواهند کرد. این حرکت می تواند یک موقعیت معاملاتی با نسبت مناسب ریسک به پاداش ارائه کند.

وی چین (VET)

قیمت وی چین در یک روند صعودی پر قدرت قرار گرفته و شاخص ADX نیز در بالای سطح ۴۳ قرار دارد. قیمت در ۸ ژوئیه، مقاومت کلیدی ۰.۰۲۰ دلار را شکسته اما موفق به تثبیت در بالای آن نبوده است. این حرکت منجر به ذخیره‌ سود معاملات توسط معامله گران کوتاه مدت شده است.

نمودار قیمت وی چین به دلار آمریکا در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت وی چین به دلار آمریکا در تایم فریم روزانه

از آن موقع، قیمت در نزدیکی مقاومت ۰.۰۲۰ دلاری وارد فاز تحکیم شده است. در نزول قیمت، میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA ۲۰ – خط آبی در تصویر) در ۰.۰۱۶ دلار، سطح حمایت کلیدی برای قیمت خواهد بود. در صورت جهش قیمت از این سطح، خریداران دوباره برای هدایت قیمت به بالای سطح ۰.۰۲۰ دلار تلاش خواهند کرد. با تثبیت قیمت در بالای این سطح، احتمالاً روند صعودی از سر گرفته خواهد شد. این دیدگاه صعودی با ریزش قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA ۲۰ – خط آبی در تصویر) منتفی خواهد شد.

نمودار قیمت وی چین به دلار آمریکا در تایم فریم چهار ساعته
نمودار قیمت وی چین به دلار آمریکا در تایم فریم چهار ساعته

قیمت طی چند روز گذشته در بازه‌ ۰.۰۱۷ تا ۰.۰۲۰ دلار در حال نوسان است، این امر شاخص ADX را به نزدیکی سطح ۱۲ در نمودار چهار‌ ساعته کشیده است. شکست قیمت به زیر ۰.۰۱۷ دلار می تواند اولین نشانه‌ بازگشت خرس ها به بازار باشد. در زیر این سطح، ریزش قیمت تا ۰.۰۱۴ دلار امکانپذیر است. در مقابل، در صورت جهش قیمت از ۰.۰۱۷ دلار، خریداران بار دیگر برای هدایت قیمت تا ۰.۰۲۰ دلار تلاش خواهند کرد. بعد از تثبیت قیمت در بالای این سطح نیز روند صعودی از سر گرفته خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *