منو سایت

سه مدل مشهور پیش بینی قیمت بیت کوین و ارقام پیش بینی هرکدام

نویسنده
تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

پیش‌بینی قیمت بیت کوین همواره یکی از جذاب ترین بحث‌های حوزه ارزهای دیجیتال بوده است. در این میان، مدل های بسیاری نیز برای پیش بینی قیمت ارز دیجیتال ارائه شده‌ اند که سه مدل مشهور پیش بینی بیت کوین ، مدل انباشت به عرضه (S2F)، هایپرویوز (Hyperwaves) و امواج الیوت نام دارند.

به گزارش کوین تلگراف، مدل‌های این چنینی، نظیر این سه مدل، در بیشتر اوقات پیش بینی می‌کنند که بلندمدت و میان مدت، شاهد جهشی گسترده در ارتباط قیمت بیت کوین خواهیم بود. اما هر یک از آنها با انتقاداتی مواجه هستند که اعتبار آنها را زیر سؤال می‌برد.

مدل انباشت به عرضه و انتقادات نسبت به آن

انباشت به عرضه یکی از مشهورترین مدل های پیش بینی قیمت بیت کوین است. طبق این مدل، کمیابی بیت کوین سبب می‌شود تا ارزش آن با افزایش همراه باشد. از آنجایی که عرضه بیت کوین محدود است، کمیابی و کاهش میزان عرضه آن اصلی ترین گزاره ارزشش به حساب می‌آید.

انباشت به عرضه طلا و نقره به عنوان معیار این مدل برای پیش بینی قیمت بیت کوین استفاده می‌شود. عبارت «انباشت به عرضه»، به نسبت عرضه جدید و عرضه فعلی اشاره دارد. این مدل از این استدلال استفاده می‌کند که نمی‌توان به اندازه عرضه فعلی، طلای جدید استخراج کرد و همین مسئله سبب می‌شود تا ارزش طلا حفظ شود. طبق این مدل، از آنجایی که عرضه طلا به‌اندازه میزان فعلی آن دشوار است، نمی‌توان ارزشش را کمتر کرد.

بر خلاف طلا و نقره، میزان عرضه بیت کوین ثابت است و پس از هر هاوینگ، نرخ تولید این ارز دیجیتال کمتر می‌شود. روی کاغذ، کمیابی بیت کوین از طلا و نقره بیشتر است. این مدل پیش بینی می‌کند که پس از هاوینگ ماه مه (اردیبهشت)، ارزش بازار پادشاه ارزهای دیجیتال به ۱ تریلیون دلار خواهد رسید. برای این پیش بینی، مدل انباشت به عرضه به هاوینگ های سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ رجوع می‌کند. پلن بی (PlanB)، مبدع مدل انباشت به عرضه بیت کوین در توضیح این مدل می‌نویسد:

[این مدل] پیش بینی می‌کند که ارزش بازار بیت کوین پس از هاوینگ ماه مه سال ۲۰۲۰، به ۱ تریلیون دلار خواهد رسید؛ یعنی قیمت هر واحد بیت کوین به ۵۵,۰۰۰ دلار می‌رسد. این رقم خارق‌العاده است. فکر می‌کنم که زمان مشخص خواهد کرد. احتمالا یک تا دو سال پس از هاوینگ مشخص خواهد شد که قیمت به چه رقمی خواهد رسید.

بیشتر انتقادات در ارتباط این مدل پیش بینی قیمت بیت کوین، حول دو محور اساسی می‌چرخد. عده ای می‌گویند که نمی‌توان تنها با تکیه بر ویژگی کمیابی طلا، بگوییم که قیمت این فلز گران بها افزایش می‌یابد و کمیابی عامل نوسانات قیمت آن است. عده ای دیگر نیز معتقدند که استفاده از سیر خطی، ممکن است باعث پیش بینی اشتباه شود. نیکو کوردیرو (Nico Cordeiro)، مدیر ارشد بخش سرمایه صندوق پوششی استریکس لویاتان (Strix Leviathan)، در این باره می‌نویسد:

از نقطه نظر تئوری، این مدل قویاً ادعا می‌کند ارزش دلاریِ یک کالای پولی (مثل طلا و نقره)، مستقیماً به نرخ عرضه جدید آن بستگی دارد. هیچ مدرک یا تحقیقی که این ادعا را تأیید کند، وجود ندارد. تنها داده های گزینشی مشخصی در نمودار ارزش بازار طلا و نقره انتخاب و با سیر قیمت بیت کوین تطابق داده شده اند.

ویتالیک بوترین : مدل انباشت به جریان برای بیت کوین اشتباه است

کوردیرو معتقد است که استفاده از رگرسیون خطی (وایازی خطی) در ارتباط با نمودار انباشت به عرضه، سبب ایجاد «نتایجی اشتباه» خواهد شد. او در ادامه افزود که داده های تصادفی بسیاری را می‌توان در نتیجه این رگرسیون وارد نمودار کرد.

مدل انباشت به عرضه
مدل انباشت به عرضه

نمی‌توان با قطعیت اعلام کرد که مدل انباشت به عرضه درست یا نادرست است؛ چرا که داده های کافی برای رد آن در دست نیست. مثلا، نمی‌توان شواهد کافی پیدا کرد که ارزش طلا به ویژگی کمیابی آن وابسته است. از سوی دیگر، نمی‌توان ثابت کرد که کمیابی به‌عنوان یک عامل تسریع کننده در افزایش ذخیره ارزش طلا عمل نمی‌کند.

الگوهای هارمونیک در معاملات چیست و نحوه معامله با آنها چگونه است ؟

امواج الیوت

نظریه امواج الیوت توسط تحلیل گران تکنیکال مورد استفاده قرار می‌گیرد و آنها با استفاده از این امواج چرخه های بازار را شناسایی و تعیین می‌کنند. در این امواج برای یافتن چرخه های نزولی و صعودی از تحرکات مبتنی بر ذهنیت عموم، استفاده می‌شود. معمولا در بسیاری از سناریوهای نزولی می‌توان از امواج الیوت استفاده کرد. در این مدل، هشت مرحله نوسان وجود دارد که دارایی موردنظر به ترتیب از این مرحله ها عبور می‌کند.

مدل امواج الیوت
مدل پیش‌بینی قیمت بیت کوین امواج الیوت

به‌عقیده بسیاری، از آنجایی که تحلیل و استفاده از این امواج وابستگی بسیاری به ذهنیت و رویکرد تحلیل گر دارد، دارای محدودیت و اشکالاتی است. بر طبق امواج الیوت، طی تایم فریم‌های مختلف، الگوی ذهنیت عموم تغییر نمی‌کند و جریان بازار از این چرخه های پیروی خواهد کرد. در نتیجه این ویژگی، تعداد زیادی از پیش بینی هایی که با تکیه بر این مدل انجام شده اند، افراطی تلقی می‌شوند.

بایننس آکادمی در مطلبی در ارتباط با امواج الیوت می‌نویسد:

منتقدان عنوان می‌کنند که به سبب آنکه این نظریه به ذهنیت فرد تکیه دارد، نمی‌توان آن را یک مدل پیش بینی قابل قبول دانست. به گفته آنها، مدل امواج الیوت از قوانین و چارچوب های نه چندان ثابتی پیروی می‌کند. این در حالی است که هزاران سرمایه گذار و معامله گر موفق از این امواج استفاده می‌کنند و به سودهای قابل توجهی نیز می‌رسند.

نظریه امواج الیوت یک الگوی یا ساختار بازار خاص نیست. این نظریه یک اصل است که توسط معامله گر در زمان هایی که او تشخیص دهد، استفاده می‌شود. روند قیمت یک دارایی در یک زمان خاص می‌تواند تعیین کننده استفاده یا عدم استفاده از این نظریه باشد. نمی‌توان با قطعیت گفت که امواج الیوت مدلی اشتباه و ضعیف برای پیش بینی قیمت هستند، چرا که هیچ هدف قیمتی مشخصی در این مدل تعریف نمی‌شود. استفاده از امواج الیوت در معاملات، کاملا بر عهده معامله گر است. معامله گر است که تعیین می‌کند تمایلی به وارد کردن ذهنیت عموم در معاملات خود دارد یا نه.

تحلیل تکنیکال چیست ؟ مزایای تحلیل تکنیکال نسبت به فاندامنتال چیست ؟

نظریه هایپرویوز

تون ویز (Ton Vays)، یکی از مشهورترین معامله گران بازار ارزهای دیجیتال، فردی بود که استفاده از نظریه هایپرویوز را در میان معامله گران دیگر جا انداخت. این نظریه احتمال شکل گیری یک حباب در بازار را تعیین می‌کند. هایپرویوز یک چرخه بازار هفت مرحله ای است که نقطه عطف نزولی در بازار را مشخص می‌کند. این نقطه عطف معمولا در قله نمودار تشکیل می‌شود. ساختار هایپرویوز مشابه اصل امواج الیوت است، اما تنها در ارتباط با سناریوهای نزولی کاربرد دارد.

پیش بینی های این مدل با حواشی و انتقادات بسیاری مواجه است، چرا که در این پیش بینی ها فرض می‌شود که قیمت یک دارایی، قله خود را ثبت کرده است؛ از همین رو معمولا شاهد پیش بینی هایی افراطی، نظیر سقوطی ۹۰ یا ۸۰ درصدی، هستیم. مثلا، تون ویز اوایل سال ۲۰۱۸، با استفاده از این نظریه اعلام کرد که قیمت بیت کوین به ۱,۵۰۰ دلار خواهد رسید. طی یک سال و نیم بعد از این پیش بینی، قیمت بیت کوین از ۱۸,۰۰۰ دلار به ۳,۱۰۰ دلار رسید. ویز در دفاع از پیش بینی خود گفت:

۱۲ درصد اشتباه کردم. این ۱۲ درصد حاشیه خطای من بود. وقتی که (اوج قیمت ژانویه ۲۰۱۸) اعلام کردم که قیمت بیت کوین به ۱,۵۰۰ دلار می‌رسد، تنها ۱۲ درصد در قیمت کف بازار نزولی خطا داشتم.

در بحث و گفتگوی اخیری که پیرامون نظریه هایپرویوز صورت گرفت، ویز گفت که این بدان معنا نیست که قیمت بیت کوین به ۱,۰۰۰ دلار خواهد رسید. او در ادامه افزود که این یک نظریه نیست و نمی‌توان آن را یک مرجع در نظر گرفت.

نمی‌دانم چرا هنوز مردم فکر می‌کنند که من منتظر [قیمت] ۱,۲۰۰ یا ۱,۵۰۰ دلاری هستیم. این رویکرد مسخره است. مردم انگار سردرگم هستند. بنا به ‌دلایلی، انگار مردم از اینکه من اعلام کردم که به احتمال زیاد قیمت بیت کوین به ۱,۵۰۰ دلار می‌رسد، دلخورند. این حرف را زمانی زدم که قیمت بیت کوین در اوج قرار داشت.

نسبت شارپ (Sharpe Ratio) چیست؟

در آخر آنچیزی که شما را از این سه مدل مشهور پیش بینی قیمت بیت کوین میتوانید بیاموزید این است که هر کدام در جای خود با ارزش و گران بها است ، پس سعی کنید بهترین پیش بینی را خوردتان انتخاب و به سود سرشاری دست یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10039

همین الان ویدیو روبرایم ارسال کن 

دریافت رایگان آموزش بایننس

  بعد از وارد کردن ایمیل آموزش برای شما نمایش داده خواهد شد 

بستن