منو سایت

رقابت در جنگ هش ریت بیت کوین به اوج خود رسیده است

دسته بندی
تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

طی یک دهه گذشته، بیت کوین از جمع کوچکی از حوزه های فناوری که “پول اینترنتی جادویی” را به یکدیگر ارسال می کردند به پدیده پول جهانی تبدیل شده است که توسط افراد، صندوق ها و حتی شرکت های بزرگ نگهداری می شود. فرقی نمی کند بیت کوین را دوست داشته باشید یا از آن متنفر باشید، مهم این است که این رمز ارز می‌خواهد مدت ها به فعالیت خود ادامه دهد.

البته تمرکز اصلی همواره بر روی قیمت است، اما قیمت اغلب اوقات به جای شاخص های واقعی، به نیروهای بازار وابسته است. به همین دلیل باید به اتفاقات پشت پرده توجه کنید که در مورد بیت کوین، بررسی شبکه بیت کوین است.

بخوانید : میانگین هفتگی هش ریت شبکه بیت کوین همزمان با رشد قیمت رکورد زد

همانطور که هش ریت و سختی ماینینگ اغلب اوقات با نوسانات آتی قیمت در ارتباط است، خود شبکه می‌تواند تصویر واضح‌تری از شرایط پیش‌رو ارائه دهد.

عوامل فاندامنتال بیت کوین

اگر نمی دانید در شبکه بیت کوین چه می گذرد، باید بگوییم که این شبکه بسیار جالب است. نکات زیادی را باید درباره پردازش بلاک ها، تجهیزات مورد نیاز و اهمیت یک منبع تامین برق مقرون به صرفه را بیاموزید. هرچند در این مقاله به توان پردازشی شبکه بیت کوین که به آن هش ریت نیز می گویند خواهیم پرداخت.

وقتی که به یکدیگر بیت کوین ارسال می کنید، این تراکنش به همراه چند تراکنش افراد دیگر در یک بلاک جمع می شوند و به شبکه جهانی از دستگاه ها ارسال می شوند تا بررسی و تایید شوند. این دستگاه ها با یکدیگر رقابت می کنند تا زودتر از رقبای خود بتوانند تراکنش های مورد نظر را پردازش کنند و پس از آن، دستگاه هایی که زودتر به این امر دست یافتند با بیت کوین های جدید و کارمزد موجود در بلاک پاداش دریافت می کنند.

بخوانید : جنگ هش ریت بین ایران و آمریکا موجب افزایش قیمت بیت کوین می شود

به این دستگاه ها، ماینر گفته می شود و هرچه ماینر (یا هش ریت) بیشتری داشته باشید می توانید حضور و تاثیر بیشتری در شبکه بگذارید. به عبارت ساده تر، هش ریت بیشتر به معنای بیت کوین بیشتر است. البته این موضوع را به زبان ساده مطرح کردیم و سایر عوامل نیز در این موضوع دخیل هستند، اما برای بیان منظور همین مقدار کافی است.

شرایط گفته شده منجر به ایجاد صنعت چندین میلیارد دلاری ساخت تجهیزات ماینینگ شده است که بهتر، سریعتر و کارآمدتر از پیشینیان خود است. ماینرها به تنهایی یا به صورت همکاری های گروهی کار می کنند تا بتوانند با کمترین مصرف برق و کمترین هزینه ممکن، بیشترین هش ریت را به دست آورند. از آنجایی که هر فردی می تواند به شبکه ملحق شود یا از آن خارج شود، شرکت های بزرگ با صدها و حتی هزاران دستگاه ها وارد این عرصه شده اند تا با ایجاد توان هش عظیم به کسب پاداش بیت کوین بپردازند.

تمام این شرکت ها، حداقل در ظاهر امر، به نظر می رسد که شرکت های بخش خصوصی باشند. این موضوع با توجه به آنکه رویکرد آنها صرفا تجاری است به شدت تعجب برانگیز است. هرچند، اخیرا مرز بین بخش خصوصی و توان ماینینگ دولتی در حال کمرنگ تر شدن است. به عبارت دیگر، آیا به جای شرکت ها، شاهد ورود کشورهای مختلف به جنگ هش ریت هستیم؟ هرچند، به نظر می رسد شواهدی وجود دارد که این جنگ هم اکنون شروع شده است.

جنگ هش ریت

نمودار کمتر شناخته شده ای در وبسایت دانشگاه کمبریج به نشانی cbeci.org وجود دارد که نحوه تغییر هش ریت در کشورهای مختلف در زمان‌های مختلف را نشان می دهد. اگرچه این اطلاعات نواقصی نیز دارند (برای مثال فقط ۳۷ درصد کل هش ریت را پوشش می دهد)، اما تصویر واضحی از این موضوع نشان می دهد که در حال حاضر بیشترین هش ریت متعلق به کدام کشور است و کدام کشورها در صدد افزایش حضور و کسب درصد بیشتری از هش ریت هستند.

برای مثال، در نمودار فوق می توان مشاهده کرد که کشور چین بزرگترین بازیگر این عرصه در سپتامبر ۲۰۱۹ بود. این موضوع آنچنان تعجب برانگیز نیست زیرا دسترسی به برق ارزان و امکان تهیه سریع و آسان تجهیزات ماینینگ در این کشور وجود دارد.

بخوانید : روشی جدید برای اندازه گیری هش ریت بیت کوین

۶ ماه پس از سپتامبر ۲۰۱۹ یعنی در ماه آوریل ۲۰۲۰، نمودارها تغییرات چشمگیری داشته اند. هرچند، در نگاه اول این تغییرات مشخص نیستند:

درصد هش ریت در ماه آوریل ۲۰۲۰

سهم هش ریت کشور چین طی ۶ ماه ۱۰.۵۸ درصد کاهش یافته است. این درصدها متعلق به کشورهای آمریکا، روسیه، قزاقستان، مالزی، ایران هستند و می‌توانیم مشاهده کنیم که کشور ونزوئلا نیز توانسته است به این نمودار راه یابد.

طی این مدت ۶ ماهه، طبق اطلاعاتی که مستقیما از بلاک چین دریافت شده است، هش ریت شبکه بیت کوین از ۸۶ به ۱۱۰ اگزاهش در ثانیه رسیده است که افزایش ۷۸.۱۸ درصدی را نشان می دهد.

این موضوع بدان معنا است که برای آنکه کشورها بتوانند رتبه خود را در نمودار فوق حفظ کنند باید به همان میزان افزایش هش ریت شبکه، توان پردازشی خود را افزایش دهند. دستیابی به این موضوع به سرمایه‌گذاری چشمگیری نیاز دارد که می توان به ۴ کشور در این خصوص اشاره کرد:

  • ونزوئلا توانسته است طی این ۶ ماه، ۰.۴۲ درصد هش ریت جهانی را به دست آورد.
  • هش ریت آمریکا ۷۸.۳۳ درصد نسبت به ۶ ماه گذشته افزایش یافته است.
  • هش ریت ایران ۱۱۹.۵۴ درصد نسبت به ۶ ماه گذشته افزایش یافته است.
  • هش ریت قزاقستان ۳۳۴.۵۱ درصد نسبت به ۶ ماه گذشته افزایش یافته است.

بررسی هرکدام از این کشورها، تفاوت در رویکردها و انگیزه‌های احتمالی آنها را نشان می دهد.

آمریکا

در این فهرست، فقط آمریکا به عنوان یک کشور جهان اول در نظر گرفته می‌شود و اگرچه این کشور مخالف با بیت کوین نیست، اما در سطح دولتی و فدرال نیز به موافقت با بیت کوین نمی پردازد.

بدین ترتیب، بعضی از ایالت ها نظیر جورجیا، کنتاکی، کارولینای شمالی و نیویورک از اقدامات و عملیات ماینینگ در سطح کلان استقبال کرده اند. شرکت هایی نظیر Core Scientific و Northern Data AG و Blockstream دارای فارم‌های ماینینگ در این ایالت ها هستند و فارم های دیگری نیز در حال ایجاد هستند. هرچند، تمام این شرکت ها تحت هدایت سرمایه گذاران مختلف هستند و از مزایای مشوق های دولتی بهره نمی برند.

ایران

ایران کشوری است که تحت تحریم هایی است که مستقیما بر اقتصاد آن تاثیرگذار است. در نتیجه کاملا منطقی است که به دنبال فرصت هایی برای استفاده و کسب سود باشد.

نکته جالب این است که ماینینگ تا ماه آگوست ۲۰۱۹ یک فعالیت غیرقانونی و عمدتا زیرزمینی بوده است و پس از آن بود که وزیر صنعت، معدن و تجارت متوجه فرصت های ایجادشده توسط این عرصه شد.

اکنون نه تنها این وزارتخانه جریان کسب درآمد از طریق ارائه مجوز ایجاد کرده است (طبق گفته امیرحسین سعیدی نائینی رییس سازمان صنفی رایانه ای ایران بیش از ۱۰۰۰ مجوز ارائه شده است) بلکه مشخص شده است که فروش برق در داخل کشور می‌تواند سودآور باشد.

بنابراین، دسترسی به شرایط ماینینگ در ایران آسانتر شده است و از اینرو، ورود سرمایه های خارجی از مسیرهایی که تحت تحریم نیستند میسر شده است.

بخوانید : درآمد استخراج بیت کوین در کشورمان ایران چقدر است؟

در اواخر ماه سپتامبر ۲۰۲۰، نشریه تهران تایمز گزارش داد که سه نیروگاه برق مجوز استخراج بیت کوین و استفاده مستقیم از برق تولیدی خود را اخذ کرده اند.

شرایط خاصی نظیر استفاده از تجهیزات اختصاصی که به شبکه برق ملی متصل نباشند در این مجوز وجود دارد و هزینه ها و مالیات دولتی نیز در آن دخیل است. اما با تمام این تفاسیر، این اقدام نشان می دهد که مواضع دولت ایران طی چند سال اخیر تا چه حد تغییر کرده است.

بخوانید : در سال های اخیر روند قیمت بیت کوین در کشورمان ایران چگونه بوده است ؟

این موضوع در بیانیه رییس سازمان صنفی رایانه ای ایران در اواخر سال ۲۰۱۹ به شرح زیر بیان شده است:

مطالعات و تحقیقات ما نشان می دهد که صنعت ماینینگ ارز دیجیتال پتانسیل ۸.۵ میلیارد دلار ارزآوری به اقتصاد را دارد.

نکته جالب این است که ایران به جای انباشت بیت کوین به دنبال دریافت دلار است. هرچند، این موضوع برای سایر کشورهایی که مستقیما با ایران در حال رقابت برای کسب سهم بیشتری از هش ریت هستند صادق نیست.

بخوانید : آموزش و نحوه راه اندازی فارم ارز دیجیتال

ونزوئلا

اقتصاد ونزوئلا به دلیل انبوهی از مشکلات مرتبط با فساد اقتصادی و تحریم به شدت آشفته است، اما اقداماتی برای افزایش حضور خود در عرصه ماینینگ انجام داده است. هرچند، ماینینگ در ونزوئلا همانند ایران تا این اواخر نیز فعالیتی غیرقانونی بوده است.

بخوانید : دولت ونزوئلا از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم ها استفاده می کند

سازمان دولتی مسئول قانونگذاری ارزهای دیجیتال در یک اقدام ناگهانی، طی حکمی در تاریخ ۲۱ سپتامبر، صنعت ماینینگ را قانونی کرد و به مشروعیت شناخت.

ژوزلیت رامیرز (Juselit Ramirez) رییس سازمان نظارت ملی بر ارزهای دیجیتال و فعالیت های مرتبط با آن (SUNACRIP) این حکم را صادر کرده است. ژوزلیت رامیرز همان فردی است که توسط آمریکا به جرم فساد و قاچاق مواد مخدر تحت پیگرد قانونی است.

هرچند، مطالعه این مجوز جالب است. متقاضیان نه تنها باید فرایند پیچیده درخواست مجوز را پشت سر بگذارند، بلکه باید تحت اختیار و ثبت دولت باشند، فقط با تایید دولت می توانند تجهیزات مورد نیاز را وارد کنند و تمام فعالیت های ماینینگ باید از استخر ماینینگ متمرکز و تحت کنترل دولت به اسم استخر استخراج دیجیتال ملی انجام شود.

بخش آخر این مجوز، به غیر از کنترل واضح، این احتمال را به وجود می آورد که دولت به دنبال جمع آوری و انباشت مستقیم بیت کوین از طریق کارمزدهای استخر یا سایر مالیات های مرتبط باشد.

بخوانید : استخراج ارزهای دیجیتال در ونزوئلا در استخرهای داخلی قانونی شد

با توجه به سطح تحریم هایی که ونزوئلا با آن مواجه است، اقدامات ناموفق این کشور برای پس گرفتن طلاهای خود از بانک انگلستان و نیاز به دارایی‌های با ارزش به منظور جبران ترازنامه مالی اسفناک خود، انجام اقدامات اخیر در حوزه ماینینگ منطقی است.

با وجود افزایش توان هش، ساختار رسمی و قانونی برای ماینینگ و وجود مشوق ها و انگیزه های مشخص برای انجام این کار، می توان انتظار افزایش هش ریت ونزوئلا در آینده نزدیک را داشت. هرچند بعید است که سهم هش ریت جهانی آن به دلیل سرعت پیشرفت کشورهای دیگر تغییری کند.

قزاقستان

موضع قانونی قزاقستان نیز همانند سایر کشورها در خصوص ماینینگ به تازگی شفاف و مشخص شده است، زیرا سودآوری به دلار آن، مشوقی جذاب است.

ماینینگ در قزاقستان کاملا نسبت به گذشته تغییر کرده است. در سال ۲۰۱۸، بانک ملی قزاقستان پیشنهاد غیرقانونی کردن کل ارزهای دیجیتال را ارائه کرد، اما چند ماه بعد شاهد تغییر موضع کامل دولت قزاقستان بودیم.

در واقع، در ماه ژوئن سال جاری بود که ماینینگ به صورت قانونی درآمد. هرچند اطلاعات دانشگاه کمبریج همانند مواردی که در این مقاله عنوان شد مربوط به زمانی است که ماینینگ به صورت غیرقانونی و زیرزمینی انجام میشد.

از آن زمان تاکنون، باگدات موسین (Bagdat Mussin) وزیر توسعه دیجیتال قزاقستان سرمایه گذاری ۷۱۵ میلیون دلاری در عرصه ماینینگ ارزهای دیجیتال به منظور حمایت از اقتصاد این کشور را اعلام کرده است.

این موضوع جای تعجبی ندارد، زیرا قزاقستان به دلیل وفور معادن زغال سنگ در این کشور، یکی از ارزانترین برق های جهان را ارائه می دهد. اگرچه این موضوع باعث می‌شود که هش ریت بیت کوین قزاقستان به یکی از ناپاک‌ترین هش ریت ها تبدیل شود، اما ۰.۰۴ دلار در هر کیلووات ساعت برای ماینرها صرفه‌جویی به همراه دارد.

سایر کشورهای جهان

قاعدتا ماینینگ در همه جای جهان با قوانین، مشوق‌ها و اهداف مختلف صورت می گیرد و تنها نکته مشترک بین تمام کشورها این است که این عرصه در تمام جهان در حال رشد است.

حتی در کشورهایی با تحریم های شدید نظیر کره شمالی که دسترسی به تجهیزات موردنیاز برای ماینینگ بسیار محدود است، دولت متوجه شده است که ماینینگ یکی از روش های عبور از تحریم ها است.

برای مثال، در ماه فوریه ۲۰۲۰ شرکت امنیت سایبری Recorded Future گزارش داد که ترافیک شبکه برای ماینینگ مونرو (XMR) از IP های متعلق به کشور کره شمالی نسبت به ماه می ۲۰۱۹ حداقل ۱۰ برابر شده است.

مونرو را نه تنها می توان با تجهیزات معمولی رایانه ای استخراج کرد، بلکه ناشناس است و به دولت کره شمالی امکان می دهد تا بدون شناسایی به انجام تراکنش‌های بین‌المللی بپردازد.

آینده هش ریت چگونه خواهد بود؟

تسلط بر هش ریت

اگرچه ممکن است اینطور به نظر نرسد، اما ماینینگ بیت کوین به طور کل یک صنعت بسیار نوپایی است.

فقط ۱۱ سال از ایجاد این ارز دیجیتال می گذرد و طی چند سال اخیر توجه جهان را به خود جلب کرده است. اکنون در دوران ابتدایی این عرصه قرار داریم و همانطور که اشاره شد، اخیرا کشورهای مختلف به سمت قانونی کردن ماینینگ حرکت کرده اند.

اما کشورهایی که در این مقاله به آنها اشاره شد آخرین کشورهایی نخواهند بود که در صدد گسترش و شفاف سازی مسائل قانونی پیرامون ماینینگ هستند، زیرا متوجه شده اند که این عرصه، یک روش کارآمد برای افزایش تولید ناخالص ملی کشور است.

کشورهایی هم که هنوز نمی دانند در خصوص بیت کوین چه رویکردی اتخاذ کنند، ماینینگ یک روش کسب درآمد بدون سروکار داشتن مستقیم با عرصه ارزهای دیجیتال است.

هرچند، با افزایش تعداد کشورهایی که برای سرمایه گذاران بستر مناسبی فراهم می کنند، شرکت های ماینینگ نیز انتخاب بیشتری در خصوص به کارگیری سرمایه و تجهیزات خود خواهند داشت. این موضوع منجر به ارائه مشوق هایی توسط کشورهایی می‌شود که نمی خواهند این فرصت را از دست بدهند.

مرحله بعدی توسعه عرصه ماینینگ اینگونه خواهد بود و کسانی که اقدامات اولیه را انجام داده باشند چندین گام جلوتر خواهند بود. اما این موضوع، آخرین گام در این مسیر نخواهد بود. تا جایی که می‌دانیم تاکنون هیچ کشوری به صورت رسمی اعلام نکرده است که در حال انباشت بیت کوین به عنوان بخشی از ذخیره ملی خود است. کشورهایی وجود دارند که به نگهداری مقداری بیت کوین می‌پردازند، اما به طور رسمی مطلبی بیان نشده است. هنگامی که ارزش واقعی بیت کوین به عنوان یک دارایی واقعی جهانی و ذخیره ارزش در سطح دولت ها شناخته شود، این عرصه به طور کل دگرگون خواهد شد. در این صورت، تسلط برای هش ریت بیت کوین به معنای واقعی آغاز خواهد شد.

در صورت وقوع این شرایط، هیچ کشوری نمی خواهد که از رقابت عقب بماند و عدم انباشت بیت کوین به معنای عدم انباشت طلا و خالی کردن عرصه به نفع رقبا است. کشورهایی که تحت تحریم یا دارای اقتصاد در حال توسعه هستند، انگیزه بیشتری برای ورود سریعتر به این عرصه را دارند. دولت ها به بخش هایی که حمایت مالی دولتی دارند اجازه خواهند داد و حتی سرمایه ها و توسعه های ضروری را به سمت پروژه های موجود هدایت خواهند کرد. بخش خصوصی توسط دولت خریداری یا از جانب دولت و با توافقنامه مناسب به کار گمارده خواهند شد. “هش ریت ملی” به مسأله‌ای مهم و سنجشی از موفقیت اقتصادی در وب‌سایت های اقتصادی تبدیل خواهد شد و در کنار ذخیره طلا جای خواهد گرفت. دیر یا زود به زمانی خواهیم رسید که آژانس‌های دولتی از طریق فناوری‌های جدید و خرید تخصص از بخش خصوصی، وظیفه حفظ و افزایش هش ریت را به عهده خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10039

همین الان ویدیو روبرایم ارسال کن 

دریافت رایگان آموزش بایننس

  بعد از وارد کردن ایمیل آموزش برای شما نمایش داده خواهد شد 

بستن