منو سایت

آیا باید نگران ریزش شدید قیمت بیت کوین همانند سال ۲۰۱۸ باشیم؟

تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

نوسانات قیمت بیت کوین در یک ماه اخیر به کمترین میزان خود رسیده است. در بازارهای مالی همواره از Bitcoin به عنوان یک دارایی پرنوسان یاد می‌شود، اما در این روزها تغییرات قیمت آن بسیار کاهش یافته است ولی آیا باید نگران ریزش شدید قیمت بیت کوین همانند سال ۲۰۱۸ باشیم .

یکی از نگرانی های موجود در بازار ارزهای دیجیتال، کاهش نوسانات قیمت بیت کوین و همچنین کاهش حجم معاملات در این ارز دیجیتال است. این رفتار قیمتی در اولین رمز ارز بازار، بسیاری از معامله‌ گران را خسته و عصبانی کرده است. زیرا دارایی دیجیتالی که به نوسانات شدید قیمتی معروف بود، اکنون روندی بسیار آرام و خسته کننده را در پیش گرفته است؛ به طوریکه در ماه جاری قیمت بیت کوین نسبت به اولین معامله، تنها ۲ درصد تغییر قیمت داده است. همچنین قیمت این رمز ارز در ۱۰ روز گذشته تنها ۱۶ درصد تغییر کرده است. به عبارتی قیمت Bitcoin به طور میانگین روزانه کمتر از ۱ درصد کاهش یا افزایش یافته است. این شرایط مدت هاست که در نمودار قیمت بزرگترین ارز دیجیتال مشاهده نشده بود. حتی شکست مقاومت ۹۳۰۰ دلاری در روز گذشته نیز نتوانست باعث افزایش حجم معاملات شود و همچنان عدم ورود سرمایه جدید به بازار، مشکل اساسی بازار ارزهای دیجیتال باقی بماند.

۳ عامل اصلی ریزش ۱۴ درصدی بیت کوین تنها در ۱۵ دقیقه

تشابه رفتار قیمت بیت کوین با اتفاقات سال ۲۰۱۸

داده‌ها نشان می‌دهد که آخرین مرتبه، چنین شرایطی را بیت کوین در ماه نوامبر ۲۰۱۸ تجربه کرده است. بسیاری از فعالان بازار از آن به عنوان آرامش پیش از طوفان یاد می‌کنند. در آن سال، پس از یک دوره نوسانات کم در بازار، قیمت Bitcoin با شکست حمایت محکم خود در محدوده ۶۰۰۰ دلار، روند نزولی شدید خود را آغاز کرد و برخلاف انتظار Hodler ها، کاهش ۵۰ درصدی در قیمت آن به ثبت رسید. نکته قابل توجه در آن سال کاهش محسوس حجم معاملات بود؛ اتفاقی که در این روزها نیز شاهد آن هستیم. در نمودار زیر تغییرات قیمت بیت کوین را در سال های اخیر مشاهده می‌کنید. همانطور که در نمودار مشخص است، تغییرات قیمت، به پایین‌ ترین میزان خود رسیده و در محدوده سال ۲۰۱۸ قرار گرفته است.

نمودار بالا تغییرات ۱۰ روزه و ۱ ماهه قیمت بیت کوین را نشان می‌دهد. تغییرات قیمت در سه ماهه گذشته کاملا کاهش یافته است. علت این رفتار بازار هنوز مشخص نیست؛ Bitcoin این روزها بسیار مشابه نمودار طلا و شاخص S&P 500 (از نظر مقدار تغییرات) شده است.

CZ بنیانگذار صرافی بایننس روز گذشته در بخشی از مصاحبه با بلومبرگ گفت:

قیمت بیت کوین در چند هفته اخیر واقعا به ثبات رسیده است. این ثبات در قیمت به اندازه ‌ای است که مردم بیت کوین را استیبل کوین (Stablecoin) تصور می‌کنند

بسیاری از معامله ‌گران از این شرایط ناراضی هستند و فعلا ثبات در قیمت بیت کوین مطلوب آنها نیست.

ریزش قیمت بیت کوین

در روزهای پایانی سال ۹۸ و در اثر همه ‌گیری ویروس کرونا، قیمت بیت کوین نیز همانند سایر دارایی های سنتی با کاهش شدید قیمت مواجه شد. همزمان با ریزش تمامی بازارها، Bitcoin ریزش ۴۰ درصدی را تجربه کرد. سایر دارایی ها و بازار سهام نیز شرایط مشابهی را تجربه کردند. اما بیت کوین به سرعت توانست خود را ریکاوری کرده و قیمت توانست این ریزش شدید را جبران کند که در نهایت قیمت مجددا به دوران پیش از کرونا بازگشت. در شرایطی که تمامی بازارها در بلاتکلیفی اوضاع اقتصادی پس از کرونا قرار داشتند، این بازیابی قیمت بیت کوین نکته قابل توجهی بود.

روند آینده قیمت بیت کوین

کاهش نوسانات قیمت یک دارایی به خودی خود، نشانه صعود و نشانه ریزش در قیمت آن دارایی نیست. دوران رکود در بازار و کاهش نوسانات قیمتی و همچنین کاهش حجم معاملات، دروه‌ای از چرخه قیمت یک دارایی است. اما نکته‌ مهم این است که تقریبا این دوران رکود، زمینه ساز یک حرکت بزرگ در آن بازار خواهد بود. در واقع از این کاهش در نوسانات قیمت به عنوان آرامش قبل از طوفان یاد می‌کنند.

پنج ارز دیجیتالی که معامله گران در این هفته باید زیر نظر بگیرند : بیت…

در تحلیل تکنیکال به چنین دوره ‌ای، دوره تراکم یا توزیع در بازار گفته می‌شود. قدرت خریدار و فروشنده متعادل شده و عرضه و تقاضا برابر هستند. همواره پس از این دوره، بازار روند خود را آغاز خواهد کرد. اینکه روند آتی صعودی یا نزولی است تقریبا نمی‌توان اظهار نظر کرد. زیرا بازار در دوران بدون تصمیم قرار دارد.

جمع بندی

مدت هاست که قیمت بیت کوین در یک روند خنثی و کسل کننده قرار گرفته است. بسیاری نگران تشابه این شرایط با شرایط بازار در سال ۲۰۱۸ و ریزش شدید قیمت بیت کوین هستند. در سال ۲۰۱۸ نیز کاهش در حجم معاملات و قیمت منجر به ریزش ۵۰ درصدی قیمت Bitcoin شد. اما باید توجه داشت که کاهش نوسان قیمت همواره منجر به ریزش قیمت نخواهد شد. بلکه تنها نشان می‌دهد که در آینده شاهد حرکت شدید در قیمت خواهیم بود. به نظر می‌رسد با توجه به شرایط قیمت بیت کوین، بهترین تصمیم معامله بر روی آلتکوین هاست. تغییرات شدید قیمت در برخی از آلتکوین ها نیز نشان می‌دهد که معامله گران به سمت این ارزهای دیجیتال رفته و به دنبال کسب سود از نوسانات قیمتی آنها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10039

همین الان ویدیو روبرایم ارسال کن 

دریافت رایگان آموزش بایننس

  بعد از وارد کردن ایمیل آموزش برای شما نمایش داده خواهد شد 

بستن