منو سایت

چرا بیت کوین نتوانسته است به عنوان پرداخت جایگزین ارزهای فیات شود ؟

دسته بندی
تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

بیت کوین جایگزین ارزهای فیات و به عنوان پول دیجیتال باشد . اما اکنون به ندرت به عنوان واسطه پرداخت استفاده می شود. در حال حاضر، اکثر اعضای شبکه بیت کوین این ارز دیجیتال را تنها برای اهداف سوداگرانه نگهداری می کنند. در ادامه، با استفاده از مقاله ای از سایت دیکریپت، خواهیم فهمید که چرا بیت کوین جایگزین ارزهای فیات تا به حال نشده است ؟

بیت کوین بزرگترین ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار است و از ابتدای پیدایش، به عنوان پول دیجیتال و جایگزینی برای ارزهای فیات، همچون دلار ایالات متحده، یوآن چین و پوند بریتانیا، معرفی شده است. درواقع، ساتوشی ناکاموتو در وایت پیپر اولیه بیت کوین آن را یک «سیستم پول الکترونیک همتا به همتا» معرفی می کند.

با این حال، بیش از یک دهه پس از راه اندازی شبکه بیت کوین، وعده استفاده از آدرس های بیت کوین برای پرداخت هزینه های معمول در فروشگاه ها، هنوز محقق نشده است.

شایان ذکر است که بعضا افراد از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال برای خرید کالاها و استفاده از خدمات مختلف استفاده می کنند، اما داده های موجود نشان می دهد که میزان این استفاده در مقایسه با کاربرد بیت کوین به عنوان یک ابزار سرمایه گذاری سوداگرانه، بسیار اندک است.

نمودار قیمت بیت کوین در یک سال اخیر
نمودار قیمت بیت کوین در یک سال اخیر

شرکت تحقیقات بلاک چین چینالیسیس (Chainalysis) در گزارشی که اخیرا تحت عنوان «جغرافیای ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۰» (۲۰۲۰ Geography of Cryptocurrency) منتشر کرده، اظهار داشت که یک درصد از این ارز دیجیتالی که در بازه ژوئن ۲۰۱۹ تا ژوییه ۲۰۲۰ (خرداد ۹۸ تا تیر ۹۹)، به آفریقا فرستاده‌ شده، از سوی صاحبان کسب وکارها ارسال شده است. این میزان برای چین ۰.۷ درصد، اروپای شرقی ۰.۸۴ درصد، آمریکای لاتین ۰.۹۶ درصد، خاورمیانه ۰.۶۵ درصد، آمریکای شمالی ۱.۰۴ درصد و اروپا ۱.۰۸ درصد بود.  

در مه ۲۰۱۹ (اردیبهشت ۹۸)، داده‌های چینالیسیس نشان داد که بین ژانویه تا آوریل (دی ۹۷ تا فروردین ۹۸) همان سال، تنها ۱.۳ درصد از تراکنش های بیت کوین از سوی صاحبان کسب و کار ارسال شده‌ است.

توییت چینالیسیس در مورد گزارش «جغرافیای ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۰»
توییت چینالیسیس در مورد گزارش «جغرافیای ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۰»

پلتفرم مارکت اینتِل (Market Intel) شرکت چینالیسیس، با نگاهی ویژه به بیت کوین، نشان می دهد که طی یک هفته در سپتامبر ۲۰۲۰ (شهریور ۹۹)، ۶۲.۵ میلیون دلار بیت کوین از سرویس های مختلف راهی صرافی ها شده و ۵۳.۹ میلیون دلار از کیف پول های بیت کوین به سرویس ها سرازیر شده است. در مقام مقایسه، ۱.۳ میلیارد دلار بیت کوین بین کیف پول ها جابه جا شده است.  

با این حال، رایان رِیفرِت (Ryan Reiffert)، وکیل کسب و کار اهل تگزاس به نمایندگی از استارت آپ ها و سرمایه گذاران، طی مصاحبه ای اظهار داشت:

اساسا تشخیص تفاوت بین تراکنش های خرید و تراکنش های سرمایه گذاری فقط با نگاه کردن به دفترکل بلاک چین، امکانپذیر نیست. حتی بررسی کسب و کارهایی که ادعای پذیرش بیت کوین دارند، باعث می شود بقیه پروژه های مستقلی که در صورت درخواست، بیت کوین می پذیرند یا کسب و کارهایی که این کار را انجام می دهند اما آن را تبلیغ نمی کنند، نادیده گرفته شود.

چرا بیت کوین جایگزین ارزهای فیات برای انجام پرداخت ها استفاده نمی شود؟

اما با استناد به داده های موجود به عنوان معیار، این سوال باید بررسی شود که چرا بیت کوین روش پرداخت محبوبی محسوب نمی شود و چرا تا به امروز، به صورت گسترده در کسب و کارهای مختلف از بیت کوین استفاده نشده است؟

این بدین معنا نیست که صاحبان کسب و کار بیت کوین را به عنوان روش پرداخت نمی پذیرند. نظرسنجی پلتفرم زوگبی آنالیتیکس (Zogby Analytics) به‌ نمایندگی از شرکت HSB از ۵۰۰ کسب و کار کوچک و متوسط در ایالات متحده دریافت که ۳۶ درصد از این کسب وکارها ارز دیجیتال می پذیرند. علاوه بر این، سازمان های بزرگی همچون ویکی پدیا، مایکروسافت و شرکت ارائه دهنده خدمات مخابرات AT&T نیز پذیرای پرداخت های بیت کوین هستند.

همچنین، افراد هنوز کالاهایی را با بیت کوین خریداری می کنند. سخنگوی پلتفرم معاملاتی کوین زوم (CoinZoom) واقع در ایالت یوتای آمریکا که کارت اعتباری مبتنی بر ارزهای دیجیتال عرضه می کند، طی مصاحبه ای گفت که طی سه ماه گذشته، مشتری ها، هر ماه حدود ۲۰۰,۰۰۰ دلار بیت کوین هزینه کرده اند.  

همچنین، بیت پی (BitPay)، ارائه دهنده خدمات پرداختی واقع در شهر آتلانتای آمریکا که به صاحبان کسب و کار اجازه انجام تراکنش به وسیله بیت کوین می دهد، اظهار داشت که این شرکت، سالیانه یک میلیارد دلار تراکنش بیت کوین پردازش می کند.

با این حال، فاصله بیت کوین با پذیرش عمومی بسیار زیاد است. برای مقایسه، در سه‌ ماهه اول سال جاری میلادی، ویزا (Visa) حدود ۲.۳ تریلیون دلار تراکنش پردازش کرده است. اما، چه عاملی بیت کوین را در حوزه پرداخت های مالی عقب نگه داشته است؟

بیت کوین هنوز گیج کننده است

اکرم طارق خان (Akram Tariq Khan)، هم بنیانگذار یورلیباس (YourLibaas)، فروشگاه آنلاین مُد در پاکستان گفت که در طول شیوع ویروس کرونا، بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت به این پلتفرم اضافه شد. با این حال، در طول ماه بعد از بین ۱۲,۲۰۰ سفارش، فقط در ۱۶ سفارش از بیت کوین استفاده شد که در مجموع، معادل ۲,۱۰۰ دلار بود. همچنین، ۱۲۷ سفارش دیگر نیز گزینه پرداخت با بیت کوین را انتخاب کردند، اما آن را به سرانجام نرساندند. طارق خان افزود:

افزایش خروج کاربران به دلیل ارائه روش پرداخت بیت کوین، ما را وادار به قطع‌ استفاده از این روش کرد.

پِری تون (Perry Toone)، بنیان‌گذار Thexyz، شرکت غیردولتی هاستینگ ایمیل واقع در کانادا که بیت کوین می پذیرد، در مصاحبه ای اظهار داشت:

استفاده از بیت کوین برای خریداران ما آسان نیست؛ البته میزان کاربرد این ارز دیجیتال در میان عده کمی از افراد که از آن استفاده می کنند، افزایش یافته است.

سوء استفاده برای کاربردهای غیرقانونی

ایثان تاوب (Ethan Taub)، مدیرعامل شرکت وام دهی لونری (Loanry)، واقع در ایالت کالیفرنیا، اظهار داشت:

استفاده از بیت کوین در بازار سیاه آنلاین، هنوز خدشه ای بر اعتبار این ارز دیجیتال محسوب می شود. از این رو، کسب وکارهایی که از بیت کوین استفاده می کنند، اغلب مشکوک و غیرقابل اعتماد تلقی می شوند.  

درواقع، یکی از اولین موارد استفاده واقعی برای بیت کوین، خرید کالاها و خدمات غیرقانونی در بازارهای دارک وب، مانند سیلک رود بود که اکنون تعطیل شده است.

امیدواری برای پذیرش گسترده بیت کوین

با وجود تمام نکات ذکرشده، بیت کوین هنوز با اندکی اغماض، امید خود را از سال ۲۰۰۸ تاکنون حفظ کرده است. بیت پی با نظرسنجی از چهار فروشنده که بیت کوین می پذیرند، دریافت که افراد به هنگام استفاده از ارزهای دیجیتال، دوبرابر بیشتر از هنگامی که از کارت های اعتباری خود استفاده می کنند، هزینه پرداخت می کنند و تمایل بیشتری به خرید کردن دارند.

پروژه هایی مانند شبکه لایتنینگ (Lightning) به دنبال رفع نقاط ضعفی همچون سرعت و کارمزد تراکنش ها هستند. اما در حال حاضر، اکثر شرکت های ارز دیجیتال هنوز تراکنش های لایتنینگ را قبول ندارند.

در نهایت، بیت کوین هنوز یک سرمایه گذاری سوداگرانه محسوب می شود. طبق داده های چینالیسیس، ۱۷.۲ میلیون از ۱۸.۵ میلیون بیت کوین در گردش، معادل ۹۳ درصداز کل بیت کوین ها، برای بیش از دو هفته و ۵۷ درصد برای بیش از یک سال در کیف پول ها باقی مانده‌اند. اما اکنون، چه عاملی می‌تواند مانع هودل‌ (HODL) کردن بیت کوین شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10039

همین الان ویدیو روبرایم ارسال کن 

دریافت رایگان آموزش بایننس

  بعد از وارد کردن ایمیل آموزش برای شما نمایش داده خواهد شد 

بستن