منو سایت

در انتخابات پارلمانی روسیه، فرایند اخذ و ثبت تقریباً ۳۰ هزار رأی در بستر بلاک چین انجام شد

دسته بندی
تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

آیا روسیه درصدد تثبیت اجرای فرایندهای انتخابات خود در بستر بلاک چین مجوزدار شرکت ویوز (Waves) است؟

به گزارش کوین تلگراف، در انتخابات پارلمانی روسیه، فرایند اخذ و ثبت تقریباً ۳۰ هزار رأی در بستر بلاک چین انجام شد. آنطور که به نظر می رسد این انتخابات، بزرگ ترین انتخابات مبتنی بر بلاک چین جهان تا به امروز بوده است. گفتنی است بلاک چین یادشده متشکل از یک پلتفرم رأی گیری آنلاین است که از سوی شرکت ویوز اینترپرایز توسعه داده شده است. به گفته آرتم کلیخوف (Artem Kalikhov)، معاون ارشد محصول ویوز اینترپرایز، فرایند رأی گیری در ساعات اولیه روز گذشته به پایان رسید و همه کارها بدون کوچکترین وقفه ای خاتمه یافت.

کلیخوف می گوید که فرایند انتخابات یادشده در بستر یک شبکه مجوزدار متعلق به شرکت رزتلکام (Rostelecom) انجام شده است. این شرکت، پیمانکار کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه و همزمان پیمانکار فرعی ویوز اینترپرایز برای توسعه بخش بلاک چینی پلتفرم آنلاین رأی گیری است. گفتنی است ۱۰ نود ایجادشده توسط رزتلکام برای عموم رؤیت پذیر نیست. آنطور که کلیخوف می گوید، این کار مانع از بروز حملات سایبری می شود.

کلیخوف در ادامه اظهارات خود افزوده است که رزتلکام در آینده ای نزدیک، قصد دارد تا شبکه بلاک‌ چینی خود را برای عموم مردم رؤیت پذیر کند. گفتنی است تمامی تراکنش های این شبکه در قالب دو فایل CSV منتشر شده است. این بدان معنی است که همه می توانند هش رمزنگاری شده تمامی تراکنش های ضبط‌ شده در پلتفرم را صحت سنجی کنند.

در این شبکه بلاک چینی، ۵ کلید اصلی رمزنگاری وجود دارد که به صورت غیرمتمرکز تولید و در ادامه در یک ابرکلید رمزنگاری واحد ادغام می شوند. برای رمزگشایی از نتایج انتخابات نیز به تعداد از پیش تعین شده ای از کلیدها نیاز است. این روش، مشابه با آن چیزی است که در کیف پول های چندامضایی رخ می دهد. در این کیف پول ها بهجای یک کلید از کلیدهای چندگانه برای تأیید تراکنش ها استفاده می شود. بنابراین کنترل این کلیدها باید در اختیار ناظران مستقل و معتمد باشد. کلیخوف می گوید که در این انتخابات نمی داند چه کسی مسئولیت مدیریت این کلیدها را بر عهده داشته است.

گفتنی است انتخابات یادشده در دو استان روسیه به نام های کیرسک (Kursk) و یاروسلاول (Yaroslavl) با جمعیتی بالغ بر دو میلیون نفر برگزار شده است. ساکنان این دو استان اجازه داشته اند که به صورت حضوری یا آنلاین در انتخابات مشارکت کنند. در استان کیرسک، ۱۳,۱۸۴ نفر برای رأی دهی به‌صورت آنلاین ثبت نام و از میان آنها ۱۱,۹۴۰ نفر یعنی ۹۰.۵۴ درصد سرانجام آرای خود را روی بلاک چین ثبت کردند. در استان یاروسلاول نیز از میان ۱۸,۸۳۴ نفری که متقاضی رأی دهی آنلاین بودند، ۱۶,۸۲۸ نفر (۹۱.۵۴ درصد) موفق به ثبت آرای خود روی بلاک چین شدند. در مجموع در این دو استان، ۲۸,۷۱۱ نفر توانسته اند آرای خود را در بستر بلاک چین ثبت کنند.

کلیخوف اظهار امیدواری کرده است که موفقیت این طرح آزمایشی بتواند پای رأی گیری مبتنی بر بلاک چین را به تمامی انتخابات آتی روسیه باز کند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، آرای میلیون ها تن از شهروندان روسیه روی بلاک چین ثبت و ضبط خواهد شد. گفتنی است تیم تحت مدیریت کلیخوف، تست تنش را روی سامانه بلاک چینی خود تا سقف ۱ میلیون رأی با موفقیت اعمال کردند، از این رو می توان گفت که این سامانه از ظرفیت بسیار بالایی برای میزبانی از آرای میلیونی برخوردار است. علاوه بر این، تیم توسعه دهندگان بلاک چین عمومی ویوز در حال کار روی یک سامانه رأی گیری مشابه هستند که در یک محیط عاری از مجوز کار می کند. به گفته کلیخوف، کاربردهای بالقوه این سامانه به انتخابات دولتی محدود نمی‌شود. او می گوید که این فناوری می‌تواند در بخش خصوصی به ویژه در رأی گیری سهام داران یک شرکت راهگشا باشد.

اگرچه فناوری بلاک چین از ویژگی های ارزشمند بسیاری از جمله تغییر ناپذیری، شفافیت و ناشناسی برای به کارگیری در فرایندهای اخذ رأی برخوردار است؛ اما نمی توان در یک نظام سیاسی فریبکار از این فناوری‌ها انتظار معجزه داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10039

همین الان ویدیو روبرایم ارسال کن 

دریافت رایگان آموزش بایننس

  بعد از وارد کردن ایمیل آموزش برای شما نمایش داده خواهد شد 

بستن