منو سایت

کاربران مبین نت: از طریق مودم های این شرکت بیت کوین استخراج می شود

نویسنده
دسته بندی
تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

اخیرا یک توسعه دهنده ایرانی با نام کاربری MrOplus، در توییتر اعلام کرد که مودم‌ های SLC مبین نت با فرمور ۱.۰.۱۳، آلوده به یک اسکریپت به نام Webminer‌ هستند. پس از لاگین شدن، این اسکریپت شروع به کار کرده و بدون اطلاع کاربران بیت کوین استخراج می‌ کند.

البته شرکت مبین نت گفته که این مشکل را حل کرده است؛ اما بعدا اعلام کرد که از این مشکل خبری نداشته است! مبین نت در توییتر خود نوشت:

«اخیرا نگرانی‌ هایی از سوی برخی مشترکین راجع به امنیت مودم ‌های SLC در شبکه‌ های اجتماعی منتشر شده که بدینوسیله به اطلاع می ‌رساند این موضوع از پیش توسط کارشناسان شناسایی و به‌ روزرسانی فریم‌ ویر مودم ‌ها به‌ صورت مرحله‌ ای در حال انجام‌ است و به‌ زودی به اتمام خواهد رسید.»

اما با این حال این شرکت توضیح نداده که چرا درباره این اتفاق خبررسانی نکرده است!

شواهد نشان می‌ دهد که بر روی برخی از مودم‌ های شرکت مبین نت فرموری (ثابت افزار) نصب شده که بدون این که کاربران اطلاع داشته باشند، به ماینینگ بیت کوین می‌ پردازد. البته هنوز مشخص نیست که این فرمور توسط کارکنان مبین نت روی مودم‌ ها نصب شده و یا شرکت چینی فروشنده مودم‌ ها این کار را کرده است. اما مبین نت می‌ گوید که نمی ‌تواند وجود این مشکل را تایید کند! در حالی که قبلا اعلام کرده بود که کارشناسان این شرکت مشکل را شناسایی کرده بودند!

با گذشت دو روز از وعده پیگیری مبین ‌نت هنوز اطلاع‌ رسانی مشخصی از طرف این شرکت انجام نشده است.

مبین نت چه می ‌گوید؟

اکنون این شرکت می‌ گوید که به‌ روزرسانی مودم‌ ها برای رفع این مشکل امنیتی، برای بیشتر مشترکین به پایان رسیده است.

مبین نت گفته:

خبر مذکور به استناد توییت یک فرد ناشناس و بدون ارائه شواهد و مدارک معتبر فنی تنظیم شده و تاکنون صحت آن به تایید مبین‌ نت نرسیده است.

با این حال افزوده که: علیرغم تعداد بسیار محدود مودم‌ های با مدل مذکور و Firmware قدیمی، تیم مدیریت رخداد به محض اطلاع از خبر مذکور علیرغم تایید نشدن خبر، اقدامات کنترلی پیشگیرانه را در این خصوص انجام داده است.

متأسفانه مبین نت هیچ گونه اطلاعات بیشتری در این خصوص ارائه نکرده است و کاربران نمی ‌دانند کدام مودم‌ ها آلوده هستند، بروزرسانی چه موقع انجام می ‌شود و تا آن زمان چه راهکاری وجود دارد.

عدم شفافیت و پاسخگو نبودن شرکت ‌های ایرانی در برابر چنین وقایعی اتفاق تازه‌ ای نیست و در رخدادهای به مراتب جدی‌ تر چون نشت اطلاعات مشترکین هم هرگز نتیجه مطلوبی نداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10039

همین الان ویدیو روبرایم ارسال کن 

دریافت رایگان آموزش بایننس

  بعد از وارد کردن ایمیل آموزش برای شما نمایش داده خواهد شد 

بستن