نماد سایت آی تی ارز

آلت کوین‌ های با ارزش بازار , دیر تر از بیت کوین و اتریوم از اوج خود سقوط می‌ کنند

داده‌ های تازه نشان می‌ دهد که در جریان سقوط اخیر بازار، آلت کوین‌ ها یی که ارزش بازار متوسطی دارند، در مقایسه با سایر ارز های دیجیتال عمل کرد بهتری داشته‌ اند و در مجموع کاهش قیمت کمتری را تجربه کرده‌ اند.

به گزارش نیوز بی‌ تی‌ سی، وضعیت بازار بیت کوین در دو هفته اخیر نزولی بوده است و به‌ دنبال آن سایر ارز های دیجیتال بازار هم سقوط کردند. از بین ۱۰ ارز برتر بازار، بیت کوین و اتریوم بیشترین انعطاف‌ پذیری را در نمودار هفتگی داشتند.

بازار اخیراً در شرایطی قرار گرفته بود که شایعات قیمت را بالا می‌ بردند و اخبار تأثیر معکوس بر قیمت داشتند. عامل عمده‌ ای که این روز ها بر بازار تأثیر گذاشته اخبار مربوط به احتمال ورشکستگی شرکت اورگرند (Evergrande)، غول صنعت املاک و مستغلات چین، است. به همین دلیل میزان بی‌ اعتمادی در بازار رو به افزایش بوده است.

در میان این هیاهو که بر بیت کوین و دیگر ارزهای مطرح بازار تأثیر گذاشت، برخی از ارز های دیجیتال توانستند موقعیت صعودی خود را حفظ کنند. بر اساس گزارش آرکین ریسرچ (Arcane Research)، زمانی که روند نزولی در بازار آغاز شد، قیمت آلت کوین‌ ها یی که ارزش بازار متوسطی داشتند شروع به افزایش کرد.

در نمودار ۳۰ روزه، شاخص مربوط به آلت کوین‌ های دارای ارزش بازار متوسط که شامل ارز هایی مانند تزوس (Tezos)، الگورند (Algorand) و اولنچ (Avalanche) می‌ شود، رشد اندک قیمت‌ ها را نشان می‌ دهد. این توکن‌ ها طی سه ماهه سوم سال جاری میلادی رشد چشم گیری داشتند و جزو ارز های دیجیتالی بودند که در جریان روند نزولی هفته‌ های اخیر هم بیشترین کاهش قیمت را تجربه کردند. با این حال همان‌ طور که در نمودار زیر دیده می‌ شود، بازدهی ۳۰ روزه آنها ۵ درصد بوده است.

عمل کرد ماهانه ارز های دیجیتال به تفکیک ارزش بازار

در مقابل ارز های دیجیتال بزرگ بازار مانند بیت کوین، اتریوم، کاردانو، سولانا و بایننس کوین، به‌ طور کلی در نمودار ۳۰ روزه سقوطی ۹ درصدی را تجربه کرده‌ اند. دارایی‌ های کوچک‌ تر هم در این دوره با ۱۴ درصد کاهش تا ۲۱ سپتامبر (۳۰ شهریور) بد ترین عمل کرد را داشته‌ اند.

آرکین ریسرچ گفته است:

همان طور که اغلب در آشفتگی‌ های بازار اتفاق می‌ افتد، تسلط بیت کوین افزایش یافته است، چراکه آلت کوین‌ ها معمولاً نقش دارایی‌ های با ریسک بالا را در بازار ارز دیجیتال ایفا می‌ کنند. نرخ تسلط بیت کوین در هفته گذشته نزدیک به ۱.۱۴ درصد افزایش یافت و توانست سهم بازار ارز های مهمی مانند اتریوم، کاردانو و سولانا را از آن خود کند.

بیت کوین به عوامل کلان اقتصادی واکنش نشان می‌ دهد؛ قدم بعدی چیست؟

شرکت سرمایه‌ گذاری کیو‌ سی‌ پی کپیتال (QCP Capital) در گزارشی جداگانه وضعیت بیت کوین و بازار ارز های دیجیتال را به‌ طور کلی مورد بررسی قرار داده است. ارز های دیجیتال با ارزش بازار متوسط توانسته‌ اند در بازه‌ های زمانی طولانی‌‌ مدت بخشی از رشد قیمتی خود را حفظ کنند. با وجود اینکه هر ارز از عوامل بنیادی (فاندامنتال) خاص خود تأثیر می‌ گیرد، به احتمال زیاد آلت کوین‌ های با ارزش بازار متوسط هم در کوتاه‌ مدت از مسیر قیمتی بیت کوین پیروی خواهند کرد.

بیت کوین اکنون با آشفتگی ماه سپتامبر (شهریور) مواجه شده است؛ ماهی که همیشه برای این ارز دیجیتال نزولی بوده است. بیت کوین همچنین با چالش‌ هایی ازجمله احتمال وضع قوانین جدید در آمریکا و عملکرد بد بازار های مالی آسیا به‌ دنبال بحران بدهی اورگرند رو به‌ رو شده است.

کیو‌ سی‌ پی کپیتال در گزارش خود گفته است که ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور) روز مهمی برای تعیین روند بازار در کوتاه‌ مدت است. بازار پس از یک آخر هفته طولانی باز می‌‌ شود و در صورتی که فشار نزولی ادامه داشته باشد، بیت کوین باید بتواند قیمت ۴۰,۲۰۰ دلار را حفظ کند.

کیو‌ سی‌ پی کپیتال انتظار دارد که دولت با مداخله خود بتواند شرکت املاک و مستغلات اورگرند را نجات دهد. چنین چیزی می‌‌ تواند بهترین سناریو موجود برای بیت کوین و بازار ارز های دیجیتال باشد. با این حال ترس و تردید زیادی درباره رویکرد دولت چین وجود دارد.

کیو‌ سی‌ پی کپیتال گفته است:

[تاکنون] هیچ اطلاعاتی از سوی قانون‌ گذاران چینی ارائه نشده است و این [مسئله] بازار را می‌ ترساند. ترس به این خاطر است که شی جینپینگ (Xi Jinping)، رئیس‌ جمهور چین، می‌ تواند در آستانه صدمین سالگرد حزب کمونیست در سال ۲۰۲۲ اجازه دهد که اورگرند شکست بخورد تا نمونه‌ ای برای دیگر شرکت‌ های فعال در بازار املاک و مستغلات [این کشور] باشد. او پیش از این اقدامات سخت‌ گیرانه‌ ای در برابر شرکت‌ های بزرگ حوزه فناوری و آموزش داشته است. بازار در حال حاضر قیمت سهام اورگرند را ناچیز ارزیابی کرده است.

خروج از نسخه موبایل