منو سایت

سخنگوی صنعت برق : تأثیر ارزهای دیجیتال در قطعی اخیر برق در تهران و برخی شهرهای دیگر

تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

مصطفی رجبی ‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق ، با اشاره به تأثیر ارزهای دیجیتال در قطعی اخیر برق در تهران و برخی شهرهای دیگر گفت که استخراج ارزهای دیجیتال یکی از دلایل اصلی میباشد.

به ‌نقل از بازارنیوز، مصطفی رجبی ‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور، در گفتگو با این رسانه، پیرامون علت قطعی برق در بسیاری از مناطق پایتخت، گفت:

مهمترین مسئله در این روزها، افزایش مصرف گاز در کشور است که باعث شده محدودیت‌ هایی در تامین گاز مورد نیاز نیروگاه‌ ها به وجود آید. قطعا اگر مردم رعایت نکنند متاسفانه مجبوریم برق برخی مناطق را محدود کنیم.

وی درباره شایعه تاثیر مصرف بیش از حد مراکز استخراج رمزارز بر قطعی اخیر تهران، اعلام کرد:

یکی از عواملی که موجب افزایش مصرف برق که منجر به قطعی شده، مراکز استخراج رمز ارز غیرمجاز است. حدود ۱,۶۰۰ مرکز غیرمجاز را شناسایی کردیم که دستگاه‌ های ماینینگ آن‌ ها جمع آوری، خسارت برق مصرفی از آن‌ ها اخذ و به مراجع قضایی معرفی شدند.

رجبی ‌مشهدی تاکید کرد:

قطعا این شیوه‌ های شناسایی ما به تنهایی پاسخگو نیستند و به دنبال این هستیم از روش‌ های جدیدی که در اختیارمان است، متخلفین را شناسایی کنیم و آن‌ ها مطمئن باشند که به زودی به سراغشان خواهیم رفت.

وی در ادامه افزود:

این مراکز باید مجوز‌های لازم را از وزارت صمت و نیرو دریافت و به صورت قانونی فعالیت کنند.

رجبی‌ مشهدی، درباره میزان فعلی مصرف برق توسط ماینر‌ها در کشور تصریح کرد:

حدود ۳۱۰ مگاوات انشعاب جدید برای ماینر‌ها اضافه کردیم و تقریبا همین مقدار هم در حال مصرف هستند. البته ۱,۶۰۰ مرکز هم به صورت غیرمجاز فعالیت می ‌کنند که از آن طریق هم برق مصرف می ‌شود.

سخنگوی صنعت برق کشور هزینه هر کیلوبات برق مصرفی توسط ماینر‌ها را ۴۶۵ تومان اعلام کرد و گفت:

ماینر‌ها تعرفه مخصوص خود را دارند و در این ماه ها، ۵۰ درصد قیمت آزاد را باید بپردازند.

وی در پایان خاطرنشان کرد، آن ‌هایی که به صورت غیر مجاز فعالیت می ‌کنند ممکن است فعالیتشان با تعرفه برق خانگی، صنعتی یا کشاورزی باشد. ولی در صورت شناسایی مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارزها، جریان برق آنها قطع و علاوه بر معرفی افراد خاطی به مراجع قضائی، هزینه برق مصرفی و خسارات وارده به شبکه برق نیز از متخلفان دریافت می ‌شود.

بیشتر بخوانیم : مدیرعامل توانیر: طرح « برق امید » فرصتی برای رونق استخراج ارزهای دیجیتال است

رجبی مشهدی همچنین در خصوص مراکزی که با مجوز قانونی به فعالیت در این زمینه مشغول هستند، گفت: تاکنون ۲۴ مرکز استخراج رمز ارز با ظرفیت بیش از ۳۱۰ مگاوات مجوز فعالیت گرفته ‌اند. متأسفانه در این رابطه عده‌ ای به صورت غیرقانونی فعالیت می‌ کنند. تاکنون ۱۶۲۰ مرکز غیرمجاز با ظرفیت حدود ۲۵۰ مگاوات شناسایی شده ‌اند که از این میان بیش از ۵۰۰ مرکز (۳۰ درصد) به کمک گزارش عاملان شناسایی کشف شده است.

سخنگوی صنعت برق اظهار داشت: عاملان شناسایی مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارزها، تا سقف ۱۰ میلیون تومان مشمول دریافت پاداش خواهند بود. اطلاعات عاملان شناسایی، محرمانه تلقی شده و شرکت‌ های برق منطقه‌ ای و توزیع نیروی برق اقدامات لازم برای صیانت و جلوگیری از افشای آن را انجام می ‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10039

همین الان ویدیو روبرایم ارسال کن 

دریافت رایگان آموزش بایننس

  بعد از وارد کردن ایمیل آموزش برای شما نمایش داده خواهد شد 

بستن