منو سایت

معامله گری که ۶۳۸ هزار دلار را در ۵ هفته تبدیل به ۴.۴ میلیون دلار کرد

دسته بندی
تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

یک معامله گر موفق شد تا با ایجاد یک موقعیت خرید به ارزش ۶۳۸,۰۰۰ دلار در پلتفرم معاملاتی قراردادهای اختیار صرافی دریبیت (Deribit)، سرمایه خود را به ۴.۴ میلیون دلار تبدیل کند.

به گزارش کوین دسک، داستان از جایی شروع می شود که یک معامله گر (یا گروه کوچکی از معامله گران)، ۳۰ اکتبر (۹ آبان)، ۱۶,۰۰۰ قرارداد اختیار خرید با قیمت توافقی ۳۶,۰۰۰ دلار و سررسید ماه ژانویه خرید. بر اساس دادههای دریبیت، قیمت هر قرارداد هم ۰.۰۰۳ بیت کوین بوده است. به عبارت دیگر، وجه تضمین (Premium) پرداختی توسط این معامله گر برای ۱۶,۰۰۰ قرارداد، ۴۸ بیت کوین (۰.۰۰۳ بیت کوین برای هر قرارداد) بوده است.

اگر بخواهیم این ارقام را به دلار تبدیل کنیم، باید گفت که وجه تضمین یا پریمیوم (قیمت قرارداد) در زمان خرید ۳۹.۹ دلار بوده است و خریدار اختیار برای تصاحب آن ۶۳۸,۴۰۰ دلار پرداخت کرده است.

با جهش قیمت بیت کوین از ۱۳,۴۰۰ دلار به ۱۹,۰۰۰ دلار، وجه تضمین مورد نیاز برای خرید دوباره این قراردادها از ۰.۰۰۳ بیت کوین به ۰.۰۱۴۵ بیت کوین افزایش یافت. تا به اینجا، دارنده قرارداد روی کاغذ ۴ میلیون دلار سود کرده است. برای مصاحبه سود خالص به روش زیر باید عمل کرد:

اگر این موقعیت همین حالا نقد شود و با فرض اینکه فروش ۱۶,۰۰۰ قرارداد در وضعیت ضرر باعث کاهش قیمت نشود، سود خالص حاصل، ۷ برابر مبلغ اولیه خواهد بود.

اختیار خرید، به دارنده اختیار این امکان را می دهد تا در صورت تمایل، در تاریخ سررسید اقدام به خرید دارایی موردنظر با قیمت توافقی کند. قراردادهای اختیار دریبیت به صورت نقدی تسویه می شوند؛ این یعنی زمانی که قرارداد به سررسید برسد، تنها سود حاصل از قرارداد به حساب افراد واریز می شود.

در حال حاضر، اختیار خرید در قیمت ۳۶,۰۰۰ دلاری، توجیهی ندارد. از آنجا که قیمت فعلی پایین تر از قیمت توافقی است، اختیار مذکور دارای ارزش نیست.

روی کاغذ، وقتی اختیار خرید با قیمت توافقی ۳۶,۰۰۰ و تاریخ سررسید ۲۹ ژانویه می خریم، بدان معناست که انتظار افزایش قیمت بیت کوین به ۳۶,۰۰۰ دلار تا تاریخ مذکور را داریم؛ در این صورت قرارداد ارزش خرید دارد.

حالا، اگر قیمت بیت کوین در بازار بیشتر شود، اختیارهایی که در وضعیت ضرر قرار داشتند، رفته رفته وارد محدوده سودده می شوند و همین مسئله باعث افزایش قیمت پریمیوم قرارداد می شود.

اگر بازار صعودی با همین سرعت ادامه داشته باشد، پریمیوم قراردادهای اختیارهای خرید هم بیشتر می شود. این در حالی است که تثبیت احتمالی قیمت و ثابت ماندن آن باعث کاهش احتمال رسیدن قیمت بیت کوین به ۳۶,۰۰۰ دلار خواهد شد.

در برخی موارد، خرید قراردادهای اختیار و معامله آنها ریسک های بیشتری از خرید مستقیم بیت کوین به همراه دارد. مثلا همین معامله گر ممکن است دچار ضرر هنگفتی شود؛ چرا که اگر اختیار خرید در ۲۹ ژانویه منقضی شود و قیمت بیت کوین پایین‌تر از ۳۶,۰۰۰ دلار باشد، او محتمل ضرری ۶۳۸,۰۰۰ دلار خواهد شد. نباید فراموش کرد که حداکثر ضرر یک معامله گر قراردادهای اختیار به اندازه پریمیوم پرداختی اوست.

اگر این معامله گر بخواهد بخشی از موقعیت خود را در حال حاضر نقد کند، ابتدا باید فردی را پیدا کند که خواهان خرید قرارداد او باشد. در حال حاضر و با توجه به اینکه احتمال رسیدن قیمت بیت کوین تا پایان ژانویه به ۳۶,۰۰۰ وجود دارد، می‌توان گفت که خریدار برای این اختیار هم وجود دارد.

شون فرناندو (Shaun Fernando)، مسئول بخش ریسک و محصولات دریبیت، در اظهارنظری گفت:

در این مورد، تحصیل احساسات شدید صعودی بازار (کسب سودهای هنگفت) توسط خرید (Long) قرادادهای اختیار انجام می شود. اما معامله قرارداهای اختیار خریدِ که در ضرر هستند نوعی راهکار کم ریسک و پرسود به همراه ضرر محدود برای معامله گر است. افزایش قیمت این قراردادها در نتیجه حرکات زیرساختی قیمت و افزایش نوسانات است، اما به این معنی نیست که حتماً قیمت باید از قیمت توافقی عبور کند تا معامله گر تحصیل سود کند.

در حال حاضر بیش از ۲۰,۰۰۰ قرارداد اختیار خرید باز در قیمت توافقی ۳۶,۰۰۰ دلار وجود دارد که بیشترین میزان قراردادهای باز در یک قیمت مشخص است.

اگر قراردادهای باز در یک قیمت که احتمال رسیدن به آن کم است، زیاد شود، نشانه ای صعودی است. نباید فراموش کرد که گاهی چند معامله گر بزرگ باعث تحریف این داده ها می شوند و از همین رو نباید آن را یک معیار قابل اتکا برای پیش‌بینی اوضاع بازار دانست.

پیش تر بسیاری بر این عقیده بودند که اوضاع فعلی بازار ارزهای دیجیتال به نسبت سال های گذشته متفاوت است و نمی توان دیگر مثل گذشته، یک شبه ره صد ساله را پیمود. اما همانطور که در این مطلب توضیح داده شد، با پیش بینی درست قیمت می توان طی چند هفته، سودی هنگفت به جیب زد.

قرادادهای اختیار باز
قرادادهای اختیار باز

به یاد داشته باشید که بازار قراردادهای اختیار، به‌شدت پرریسک است و ورود به آن، بدون دانش کافی، ممکن است عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10039

همین الان ویدیو روبرایم ارسال کن 

دریافت رایگان آموزش بایننس

  بعد از وارد کردن ایمیل آموزش برای شما نمایش داده خواهد شد 

بستن