منو سایت

سقوط تاریخی قیمت نفت باعث سقوط بیت کوین هم شد

دسته بندی
تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

سقوط تاریخی قیمت نفت

سقوط تاریخی قیمت نفت خام وست تگزاس در بازارهای آتی، قیمت بیت کوین نیز با اصلاح روبرو کرد و به رقم ۶,۸۵۰ دلار رسید.

به گزارش کوین تلگراف، روز گذشته قراردادهای آتیِ نفت خام وست تگزاس، با تاریخ سررسید ماه می بیش از ۱۰۰ درصد سقوط کرد. پس از این سقوط، قیمت هر بشکه از این نفت به منفی ۳۷.۶۳ دلار رسید. اتفاقی که در طول تاریخ بی سابقه بوده است. نفت خام وست تگزاس یا «WTI»، نوعی نفت سبک است که به عنوان معیارِ قیمت‌گذاری جهانی نفت استفاده می‌شود.

قراردادهای آتی با تاریخ انقضای ۱۹ می نیز با کاهش ۲۰ درصدی (تقریبی) به رقم ۲۰.۴۳ دلار به ازای هر بشکه رسید.

نمودار قیمت نفت خام وست تگزاس

ماه گذشته، اوپک و روسیه تنش‌های نفتی خود را حل کرده و توافق کردند که از ابتدای ماه می (اردیبهشت)، تولید نفت را به ۹.۷ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. در حال حاضر اما، به نظر می‌رسد تمام اطمینانی که از این توافق در بازار نفت ایجاد شده بود، بر باد رفته باشد.

سقوط شدید قیمت نفت، نشان از آن دارد که علیرغم احیای شاخص‌های داو جونز (Dow Jones) و S&500 در سه هفته گذشته، اقتصاد جهانی همچنان در وضعیتی آسیب‌پذیر قرار دارد. شیوع ویروس کرونا نیز بر کاهش قیمت نفت در بازارهای آتی تاثیرگذار بوده است؛ چرا که با شیوع این بیماری، تقاضای نفت در صنایعی نظیر حمل و نقل هوایی، کشتیرانی و ساخت و ساز به میزان بسیار زیادی کاهش یافته است.

تولیدکنندگان در سرتاسر دنیا نیز بر شعله‌های این آتش دامن زدند. آنها از این مسئله واهمه داشتند که معامله‌گران محلی برای نگه‌داری و ذخیره این حجم از عرضه مازاد ندارند و با این حال تولید خود را متوقف نکردند. نگرانی‌ها در مورد قراردادهای آتی ماه می (خرداد) و ژوئن (تیر) بیشتر است و برخی از تحلیل‌گران عنوان می‌کنند که این مسئله نشانه‌ای نزولی است؛ چرا که در شرایط فعلی، معامله‌گران بازار نفت می‌ترسند که محلی برای تحویل نفت خام فیزیکی در آینده نداشته باشند.

نمودار قیمت بیت کوین و شاخص VPVR

با وجود سقوط بی سابقه و شدید قیمت قراردادهای آتی نفت خام وست تگزاس، قراردادهای ماه ژوئن و نفت خام برنت در رقمی بالای ۲۰ دلار قرار دارند. در جریان این وضعیت بحرانی در بازار نفت، بازارهای سنتی نیز روز دوشنبه را در وضعیتی قرمز به پایان رساندند. ساعاتی بعد، قراردادهای آتی در داو جونز و S&P500 به ترتیب ۰.۵۲ و ۰.۵۸ درصد رشد کردند و وارد محدوده سبز شدند.

قیمت بیت کوین نیز همزمان با سقوط قیمت نفت خام وست تگزاس، اصلاحی ۴.۲۳ درصدی داشت و در حال حاضر در محدوده ۶,۹۰۰ دلار معامله می‌شود. بیت کوین پیش از سقوط، سعی داشت تا از سد مقاومت ۷,۲۷۷ دلاری عبور کند، اما موفق به این کار نشد و به رقمی کمتر از حمایت ۷,۲۰۰ دلار رسید.

پس از آنکه قیمت بیت کوین نتوانست سطح ۷,۰۰۰ دلاری‌اش را حفظ کند به محدوده حمایتی مهم‌تری در رقم ۶,۸۵۰ دلار رسید و در حال حاضر نیز معامله‌گران تلاش می‌کنند تا قیمت این ارز دیجیتال در محدوده‌ای بالاتر نگه دارند. کاهش قیمت به زیر گره شاخص «VPVR» در محدوده ۶,۸۵۰ تا ۶,۶۲۵ دلار، راه را برای بازگشت دوباره قیمت به ۶,۳۰۰ دلار هموار می‌کند.

سقوط قیمت نفت و ثبات نسبی در قیمت بیت کوین، باعث شد تا اعضای جامعه ارزهای دیجیتال سیلی از تصاویر و صحبت‌های طنز را در توییتر منتشر کنند. با توجه به شرایط فعلی تقاضای بسیار کم، کاربران توییتری با کنایه، سیاست‌های تسهیل کمی بانک مرکزی آمریکا را با طرح‌های اوپک مقایسه کردند.

بسیاری از طرفداران ارزهای دیجیتال، بر این واقعیت تکیه دارند که عرضه محدود بیت کوین، نقطه قوت منحصر به فرد آن در مقابل چاپ بی رویه دلار و استخراج بی پایان نفت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10039

همین الان ویدیو روبرایم ارسال کن 

دریافت رایگان آموزش بایننس

  بعد از وارد کردن ایمیل آموزش برای شما نمایش داده خواهد شد 

بستن