منو سایت

خروج سرمایه از اتریوم به شبکه‌ های لایه یک : فانتوم و سولانا رقبای اصلی

تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

رقبای اتریوم و پروژه‌ های لایه ۱ با راه‌ اندازی ماینینگ و مشوق‌ هایی برای توسعه‌ دهندگان، قیمت توکن‌ ها را افزایش می‌ دهند و از گس بالای اتریوم به نفع خود در جهت مهاجرت نقدینگی استفاده می‌ کنند.

به گزارش آی تی ارز و به نقل از کوین تلگراف، در دنیای رو به رشد ارز های دیجیتال و فناوری زنجیره بلوکی، رقابت برای ساخت یک شبکه بسیار مقیاس‌ پذیر و کاربر پسند که بتواند در مقیاس جهانی به کار گرفته شود، ماراتنی بی‌ پایان است که در آن رقبای جدید به صورت منظم به رقابت با یکدیگر می‌ پردازند.

بیت کوین بدون شک در بحث امنیت شبکه، میزان کاربران فعال و ارزش بازار پیشرو است. در حالی که اتریوم تاکنون خود را به عنوان بزرگ‌ ترین بلاک چینی که از قرارداد های هوشمند پشتیبانی می‌ کند معرفی کرده است اما مشکلات مستمر در مقیاس‌ پذیری دروازه را برای نسل آینده پروتکل‌ های بلاکچینی برای دستیابی به جایگاه مناسب در بازار گشوده است.

کارمزد تراکنش‌ های اتریوم سر به فلک کشید؛ دلیل آن چیست؟

سلطنت اتریوم در ما ه‌های اخیر و سلطه آن بر بازار تحت‌ فشار بیشتری قرار گرفته است چرا که چندین پروتکل مبتنی بر لایه ۱ و لایه ۲ برنامه‌ های تشویقی مختلفی را برای جذب کاربران و مهاجرت نقدینگی به اکوسیستم خود راه‌ اندازی کرده‌ اند.

در این پست قرار است به برخی از پلتفرم‌ های رو به رشد لایه ۱ که از قرار داد های هوشمند پشتیبانی می‌ کنند و برای افزایش سهم خود از نقدینگی بازار رقابت می‌ کنند نگاهی بیندازیم. این پروژه‌ ها در هفته‌ های اخیر رکورد قیمت خود را جا به‌ جا کرده‌ اند.

فانتوم توسع ه‌دهندگان را به مهاجرت تشویق می‌ کند

فانتوم (Fantom) پروتکلی است که از معماری گراف غیر گردشی جهت هدایت اجماع خود بهره می‌ برد و بر اساس این طرح، از لحاظ تئوری بی‌ نهایت مقیاس‌ پذیر است.

ماهیت سریع و کم‌ هزینه این شبکه در ماه‌ های اخیر مورد توجه کاربران جامعه رمز ارز ها قرار گرفته است چرا که شبکه اتریوم همچنان با کارمزد های بالا و کندی تأیید تراکنش‌ ها دست‌ و پنجه نرم می‌ کند.

میزان فعالیت در شبکه فانتوم پس از اعلامیه ۳۰ آگوست مبنی بر وجود برنامه تشویقی ۳۷۰ میلیون دلاری با هدف پاداش به توسعه‌ دهندگانی که پروتکل‌ های جدیدی را در بستر شبکه فانتوم ایجاد می‌ کنند افزایش یافته است.

ارزش کل قفل‌شده (TVL) در پروتکل فانتوم
ارزش کل قفل‌ شده (TVL) در پروتکل فانتوم

بر اساس داده‌ های Defi Llama، از زمان راه‌ اندازی این برنامه تشویقی، ارزش کل قفل‌ شده (TVL) در پروتکل فانتوم از ۶۹۱ میلیون دلار به رکورد ۱.۴۴ میلیارد دلار در تاریخ ۹ سپتامبر افزایش یافته است.

بر اساس داده‌ های ارائه‌ شده توسط بنیاد Fantom، ارزش کل قفل‌ شده ۱.۴۴ میلیارد دلاری فانتوم را به چهارمین شبکه بزرگ سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) در بازار تبدیل کرده است که در حال حاضر، روزانه بیش از ۲۰ هزار آدرس جدید اضافه به این شبکه اضافه می‌ شود و بیش از ۱.۵ میلیون تراکنش را پردازش می‌ کند.

چندین پروتکل جدید توکن‌ های غیر قابل‌ معاوضه (NFT) و اکو سیستم امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای در بستر فانتوم راه‌ اندازی شده‌ اند و ممکن است با مهاجرت نقدینگی به این شبکه، این روند همچنان ادامه داشته باشد.

در زمان نگارش این خبر قیمت فانتوم (FTM) ۱.۴۹ دلار است. فانتوم دو روز قبل‌ تر رکورد بالا ترین قیمت خود را در ۱.۹۲ دلار به ثبت رساند.

نقدینگی به‌ سرعت به سمت آوالانچ مهاجرت می‌ کند

آوالانچ (Avalanche) شبکه دیگری است که به سرعت در حال جذب نقدینگی از شبکه اتریوم به سمت خود است. پلتفرم قرار داد هوشمند متن بازی که به طور خاص برای برنامه‌ های غیر متمرکز طراحی شده است.

به دنبال برنامه تشویقی Rush DeFi آوالانچ در تاریخ ۱۸ آگوست که در آن، ۱۸۰ میلیون دلار به پروتکل‌ های دیفای و نقدینگی این اکو سیستم اختصاص داده شده است، فعالیت در بستر این پروتکل افزایش چشمگیری داشته است.

آوالانچ چیست؟ معرفی کامل پلتفرم Avalanche و توکن کاربردی آن AVAX

این برنامه ابتدا با کرو (Curve) و آوه (Aave)، دو پروتکل برتر دیفای در شبکه اتریوم ادغام شد اما پس از آن، دامنه خود را به پروتکل‌ های SushiSwap ، Benqi Finance ، YAY Games ، Kyber Network و ParaSwap گسترش داد.

پس از راه‌ اندازی برنامه تشویقی، داده‌ های Defi Llama نشان می‌ دهد که ارزش کل قفل‌ شده در پروتکل آوالانچ از ۳۱۱.۵ میلیون دلار در تاریخ ۱۸ آگوست به اوج ۲.۴۲ میلیارد دلاری در ۵ سپتامبر، پیش از اصلاح قیمت بازار افزایش یافته است. ارزش کل قفل‌ شده در این پروتکل در زمان نگارش این خبر به ۲.۱۱ میلیارد دلار رسیده است.

ارزش کل قفل‌شده در پروتکل آوالانچ
ارزش کل قفل‌شده در پروتکل آوالانچ

همچنین، چندین پروتکل جدید دیفای و NFT در بستر آوالانچ راه‌ اندازی شده‌ است. از جمله این پروتکل‌ ها می‌ توان به مشارکت آوالانچ با سازنده کارت‌ های تجاری Topps اشاره کرد که مجموعه Topps Major League Baseball Inception را در شبکه آوالانچ راه‌ اندازی کرده است.

مهاجرت مداوم کاربران با راه‌ اندازی پل آوالانچ (Avalanche Bridge) در ماه ژوئن امکان‌ پذیر شد. پلی که به کاربران این امکان را می‌ دهد تا دارایی خود در شبکه اتریوم را با یک‌ پنجم هزینه قبلی به آوالانچ منتقل کنند.

رقابت سخت‌ تر می‌ شود

فانتوم و آوالانچ دو ستاره جدید لایه ۱ در حال ظهور هستند که کاربران را جذب خود کرده‌ اند. با این‌ وجود آن ها تنها شبکه‌ های رقیب اتریوم نیستند.

بایننس اسمارت چین و پالیگان، دیگر شبکه‌ های سازگار با (ماشین مجازی اتریوم EVM) هستند که در اوایل سال جاری پیشرفت قابل‌ توجهی داشتند. هر دو شبکه این امکان را برای کاربران فراهم می‌ کنند تا دارایی خود را در شبکه اتریوم نگه دارند و هم‌ زمان از کارمزد های بالا در لایه اصلی دور بمانند.

۷ پروتکل برتر بلاک چین بر اساس ارزش کل قفل شده
۷ پروتکل برتر بلاک چین بر اساس ارزش کل قفل شده

بزرگ‌ ترین تهدید برای اتریوم از جانب زنجیره‌ های ناسازگار با EVM از سوی سولانا احساس می‌ شود که طی هفت روز گذشته، بیشترین افزایش را در ارزش کل قفل‌ شده داشته است و پس از آن نیز، پروتکل متمرکز بر استیبل کوین ترا قرار دارد.

علاوه بر سولانا، دو بلاکچین تزوس و الگوراند به میدان آمده‌ اند که دو پروتکل مبتنی بر ساز و کار اجماع سهام محسوب می‌ شوند.

بر اساس داده‌ های Defi Llama، ارزش کل قفل‌ شده در هر دو شبکه به ترتیب ۲۰۷ و ۷۱ درصد در طول هفت روز گذشته افزایش یافته است. این در حالی است که قیمت توکن‌ های آنها به دلیل ارتقاء پروتکل و در رابطه با الگورند، به دلیل پذیرش توسط دولت السالوادور به نزدیکی اوج پیشین خود رسیده است.

همان‌ طور که بالا تر گفتیم و در تصویر بالا مشخص است، شبکه اتریوم از نظر تعداد کاربران، پروتکل‌ ها و ارزش کل قفل‌ شده بلاکچین برتر بازار است اما محدودیت‌ های فعلی در شبکه در ها را برای رقبا باز گذاشته است تا بتوانند سهم خود را از بازار افزایش دهند.

باید منتظر ماند و دید که آیا اتریوم ۲.۰ مشکلات پیش رو را حل می‌ کند یا اینکه با مهاجرت نقدینگی پروتکل‌ های نسل بعدی اوج می‌ گیرند و راه‌ حل بهینه‌ ای شامل تمرکز زدایی، امنیت و مقیاس‌ پذیری را در پلتفرمی آسان برای سهولت استفاده از فناوری زنجیره بلوکی ارائه می‌ دهند.

رکورد شکنی لونا

توکن لونا (LUNA) پروتکل ترا در تاریخ ۷ سپتامبر از ۲۲.۹۵ دلار فراتر رفت و مقاومت پیشین را به سطح حمایتی تبدیل کرد که نشانه مثبتی محسوب می‌شود. قیمت لونا در تاریخ ۹ سپتامبر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود در سطح ۳۰.۶۳ دلار بالاتر رفت که از خرید قوی در کف قیمت خبر می‌دهد.

معرفی شبکه ترا و توکن Luna؛ شبکه‌ ای برای استفاده از استیبل کوین‌ ها

خرید بیش از اندازه لونا این روز ها باعث شد تا قیمت LUNA به اوج ۳۶.۸۹ دلاری برسد. این نشان‌ دهنده تقاضای قوی در سطوح بالا تر است. میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه افزایش یافته است و RSI نیز به ۶۸ رسیده است که نشان می‌ دهد گاو های بازار، قدرت مندانه باز گشته‌ اند.

درصورتی‌ که خریداران بتوانند قیمت را بالا تر از سطح کنونی حفظ کنند، جفت ارز LUNA/USDT می‌ تواند روند صعودی خود را از سر بگیرد و هدف بعدی رمز ارز بومی بلاکچین ترا ۵۰ دلار خواهد بود. در غیر این صورت، قیمت می‌ تواند تا میانگین متحرک ۲۰ روزه کاهش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10039

همین الان ویدیو روبرایم ارسال کن 

دریافت رایگان آموزش بایننس

  بعد از وارد کردن ایمیل آموزش برای شما نمایش داده خواهد شد 

بستن