منو سایت

طلا همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد و به بالاترین قیمت تاریخ خود رسیده است

نویسنده
دسته بندی
تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

طلا همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد و به بالاترین قیمت تاریخ خود رسیده است. در حال حاضر هر اونس طلا در رقمی بیشتر از ۱,۹۳۰ دلار معامله می‌شود.

به گزارش کیتکو، قیمت طلا روز گذشته توانست رکورد تاریخی خود را جابجا کند و با رسیدن به رقم ۱,۹۲۰ دلار در بازارهای آتی، رکورد تازه‌ ای ثبت کند. قراردادهای آتی با تاریخ سررسید ماه اوت نیز بلافاصله به این افزایش قیمت واکنش نشان داد و در رقم ۱,۹۲۲ دلار معامله شد.

به‌ گفته بسیاری از کارشناسان، این محدوده قیمتی، هدف پراهمیتی برای طلا به حساب می‌آید، اما همچنان فضا برای رشد بیشتر وجود دارد و جهش اخیر تنها بخشی از روند صعودی طلا در بلندمدت است.

همزمان با رشد قیمت بیت کوین قیمت طلا نیز افزایش یافت

مارک چندلر (Mark Chandler)، مدیر ارشد بخش استراتژی بازار بنوکبرن گلوبال فارکس (Bannockburn Global Forex)، در مصاحبه اخیر خود اعلام کرد که قیمت طلا پیش از آنکه این جهش صعودی به اتمام برسد، به ‌راحتی می‌تواند تا ۲,۰۰۰ دلار رشد کند. او در این مصاحبه افزود:

سخت است که در مورد مقاومتی حرف بزنیم که پیش از این، آن را مشاهده نکرده ‌ایم.، اما اگر دیدگاه ما در ارتباط با نرخ ‌های سود و تغییرات در چرخه دلار درست باشد، غیرمنطقی نخواهد بود اگر بگوییم که قیمت به ۲,۵۰۰ دلار برسد.

نمودار قیمت طلا
نمودار قیمت طلا

طی ماه‌ های گذشته و با توجه به فرازونشیب‌ هایی که ویروس کرونا با خود به همراه داشته است، قیمت طلا نیز روند صعودی قابل توجهی را پشت سر گذاشته است. به‌عقیده کارشناسان، افزایش تنش ‌ها میان آمریکا و چین و بالا گرفتن جنگ تجاری آنها نیز بر قوت این روند صعودی افزوده است.

انگلستان با تحویل طلاهای ونزوئلا موافقت نکرد

استیون دون (Steven Dunn)، مدیر ETP ابردین استاندارد اینوسمنت (Aberdeen Standard Investment)، در اظهارنظری گفت، در عین حال که جهش قیمت طلا به رقمی بالاتر از ۱,۹۰۰ دلار هیجان ‌انگیز بود، اما این اتفاق چندان غافل‌ گیرکننده نبود. او در ادامه اظهار کرد:

ترکیب تنش‌ های میان آمریکا و چین و واهمه از تأثیرات شیوع کرونا تا حد زیادی این افزایش قیمت را تسریع کرد و به نظر هم نمی ‌رسد که در کوتاه ‌مدت شاهد فروکش ‌کردن این عوامل باشیم. تا زمانی که ابهام و نوسانات بازار پیش روی سرمایه ‌گذاران باشد، دارایی‌ هایی نظیر طلا و نقره که به‌ عنوان سرپناه امن شناخته می‌شوند، به افزایش قیمت خود ادامه می ‌دهند.

افشین نبوی، از مدیران ارشد شرکت معاملاتی «MKS»، از طلا به‌ عنوان یک خیابان یک طرفه یاد کرد که جهت حرکت آن [همواره] صعودی است. او در ادامه افزود:

هر کجا را که نگاه کنید، وضعیت دنیا رو به‌ راه نیست و این مسئله سبب افزایش قیمت بیشتر طلا خواهد شد.

پس از شیوع ویروس کرونا، بانک ‌های مرکزی در سرتاسر دنیا دست به تدوین سیاست ‌های حمایتی بسیاری زدند. در پی این سیاست ‌ها، تریلیون ‌ها دلار سرمایه برای تثبیت بازارهای مالی به اقتصاد این کشورها تزریق شد. تزریق این حجم سرمایه سبب شد تا نرخ سود اوراق قرضه دولتی به‌ شدت کاهش پیدا کند و از طرف دیگر قیمت طلا بالاتر رود. یکی از تحلیل ‌گران شرکت کپیتال اکونومیکس (Capital Economics)، در صحبت‌ هایش گفت:

با توجه به اینکه سود اوراق قرضه به ‌احتمال زیاد برای مدتی در سطح پایین باقی می ماند، انتظار می‌رود که قیمت طلا تا مدتی همچنان در سطوح بالا باقی بماند.

تحلیل‌ گران از تضعیف ارزش دلار نیز به‌ عنوان عاملی دیگر یاد می‌کنند تا طلا بالاترین قیمت تاریخ خود را تجربه کند. دنیل پاویلونیس (Daniel Pavilonis)، کارگزار «RJO Futures»، معتقد است که با توجه به بحران‌ های جاری که دلار با آنها دست و پنجه نرم می‌کند، طلا در بلند مدت دورنمایی مثبت را پیش روی خود خواهد داشت.

آنقدر پول چاپ کردیم که ریسک‌ های زیادی روی میز است و دشوار است که بخواهیم ببینیم دلار از سطوح فعلی [قیمت] خود فاصله بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10039

همین الان ویدیو روبرایم ارسال کن 

دریافت رایگان آموزش بایننس

  بعد از وارد کردن ایمیل آموزش برای شما نمایش داده خواهد شد 

بستن