منو سایت

مدیران مطرح مالی در شرکت های سرمایه گذاری آینده بیت کوین را چگونه ارزیابی می کنند؟

دسته بندی
تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

مدیران مطرح مالی در شرکت های سرمایه گذاری چه نظری در مورد اختصاص سرمایه برای خرید بیت کوین دارند و آینده بیت کوین را چگونه ارزیابی می کنند؟ اندی اِداسترام (Andy Edstrom) در مقاله ای که در وب سایت کوین دسک منتشر کرده است به این پرسش پاسخ می‌دهد. او تحلیلگر برجسته و برنامه ریز معتبر در زمینه اقتصاد و امور مالی، نویسنده کتاب «چرا بیت کوین بخریم؟» (Why Buy Bitcoin)، مشاور مالی و مدیر بخش سرمایه گذاری سازمانی در پلتفرم سوان بیت کوین (Swan Bitcoin) است. اداسترام در مقاله خود، وضعیت حال حاضر بیت کوین را با وضعیت سهام شرکت آمازون در سال ۲۰۰۵ مقایسه می کند؛ شرکتی که اکنون از نظر ارزش سومین شرکت بزرگ جهان است.

تردیدهای مشابه در مورد آینده بیت کوین و آمازون

از روزی که قیمت بیت کوین کسری از یک دلار بود تا همین امروز، عده‌ٔ بسیاری نسبت به قیمت و آینده بیت کوین تردید داشتند. این تردیدها در گذشته و در مورد دارایی های ارزشمند دیگر نیز مطرح شده‌ است. به موارد زیر توجه کنید:

 • حباب است.
 • فقط یکی از گزینه‌های موجود در میان بسیاری دیگر از گزینه های سرمایه گذاری است.  
 • تنها چند میلیون کاربر دارد.
 • برای مصارف غیرقانونی مورداستفاده قرار می گیرد.
 • به اندازهٔ میزان ارزش گذاری شده، مقیاس پذیر نیست و توانایی رشد ندارد.
 • جریان نقدی ایجاد نمی کند و احتمالاً هرگز ایجاد نخواهد کرد.

موارد بالا چیزهایی بود که درباره بیت کوین می‌گفتند و هنوز هم می گویند.

حالا به چیزهایی که در سال ۲۰۰۵ درباره سهام شرکت آمازون می‌گفتند توجه کنید:

 • سهام آمازون پس از حباب بزرگ ۹۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است.
 • هنوز رقبای بسیاری در میان فروشندگان آنلاین دارد.
 • فقط چند میلیون کاربر فعال در ماه دارد.
 • معمولاً برای فرار از مالیات فروش از آن استفاده می شود.
 • بعید به نظر می رسد که به ارزش تخمین زده خود دست یابد.
 • هیچ جریان نقدی ایجاد نمی کند.

پس از ترکیدن حباب دات کام (dot-com) و بهبود اوضاع کسب و کارهای اینترنتی، سهام آمازون به ۳۵ دلار رسید و بحث داغی در مورد اینکه سهام این شرکت تا این حد ارزش ندارد شکل گرفت.

اکنون به سال ۲۰۲۰ باز می‌گردیم. در حال حاضر، هر سهم آمازون حدود ۳,۳۰۰ دلار (۹۰ برابر قیمت سال ۲۰۰۵) ارزش دارد. طی سال های اخیر و در بسیاری از مواقع، سهام آمازون یک تنه باعث رشد شاخص S&P ۵۰۰ (شاخص بورس آمریکا) شده است.

تصور کنید که در سال ۲۰۰۵، مدیر ثروت (مشاور مالی و سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریز حقوقی) یک شرکت سرمایه گذاری بوده اید و مانند اکثر همتایان خود، هیچ بودجه ای برای سرمایه گذاری روی سهام آمازون اختصاص نداده اید.

دوباره به سال ۲۰۲۰ بازمی گردیم، شما هنوز مدیر ثروت هستید و از آنجاکه در سال ۲۰۰۵ هیچ بودجه ای به خرید سهام آمازون اختصاص نداده اید، احتمالاً شانسی برای ادامه فعالیت و کسب و کار خود نخواهید داشت و از دور خارج می شوید!

من (نویسنده مقاله) مدیر ثروت هستم و در سال ۲۰۰۵، افراد بسیاری، از جمله خودم، به کلی ارزش بازار آمازون را دست کم گرفتیم. در ابتدا، ما تصور می‌کردیم با یک فروشگاه آنلاین کتاب سروکار داریم که بعد تبدیل به فروشگاه جهانی کتاب شد. سپس، کالاهای دیگری را هم به صورت آنلاین به فروش گذاشت و این فروش را هم جهانی کرد. بعد، برای پشتیبانی از این کسب و کار تجاری، زیرساخت فضای ابری مهیا کرد و بعد…

موفقیت آمازون تا حدی مدیون مدیریت عالی این شرکت است. با این حال، یکی از عوامل تأثیرگذار در این موفقیت بزرگ، ایجاد بازاری کارآمد و مبتنی بر اینترنت (و بنابراین مبتنی بر شبکه) برای کسب و کاری آنلاین بود که برای تمامی تأمین کنندگان کالا باز باشد. بدون بازکردن بازار برای فروشندگان شخص ثالث، آمازون نمی توانست به «فروشگاه همه‌ چیز» تبدیل شود. این امر، موجودی قابل دسترس برای فروش را افزایش داد و موقعیت آمازون را به عنوان بازاری آنلاین که همه برای خرید هر آیتمی از آن بازدید می کنند مستحکم کرد.

به این ترتیب، آمازون به یک پلتفرم بزرگ اینترنتی بدل شد که ارزش بازار آن از ۱.۵ تریلیون دلار فراتر رفته و هنوز به پیشروی خود در این بازار ادامه می‌دهد. امروز آمازون تنها ۷ درصد از بازار فروش را در اختیار دارد و هنوز می تواند رشد بسیار بیشتری داشته باشد.

این روزها، همکاران و همتایان من که در زمینه مدیریت ثروت فعالیت می کنند، هنوز همان اشتباهی را در مورد بیت کوین انجام می دهند که در سال ۲۰۰۵ در مورد سهام آمازون انجام دادند. نگاهی به فهرست انتقادات ۱۵ سال پیش در مورد سهام آمازون بیندازید؛ حباب، رقابت، استفاده اندک، ارتکاب جرایم، نداشتنِ‌ توانایی در مقیاس پذیری و فقدان جریان نقدی. اما اکنون، بیش از یک دهه پس از اینکه ۱۰,۰۰۰ بیت کوین در ازای دو پیتزا (مشابه اولین سفارش موفقیت آمیز کتاب از طریق آمازون) مبادله شد، بیت کوین آشکارا برنده بازار پول دیجیتال کمیاب شده است، درست همان طور که آمازون چند سال پیش برنده بی رقیب بازار تجارت الکترونیک شد و هنوز به پیشتازی خود در این بازار عظیم و مستعد ادامه می دهد. بیت کوین هم هنوز راه درازی در پیش دارد.

ارزش طلا که پول کمیاب و محبوب در سرتاسر جهان محسوب می شود، درمجموع به حدود ۱۰ تریلیون دلار می‌رسد. بازار بیت کوین که در حال حاضر (۲۸ آبان)، ارزشی معادل با ۳۳۰ میلیارد دلار دارد، کمتر از ۳ درصد از بازار پول کمیاب جهان را در اختیار گرفته است. با این حال، پتانسیل بازار بیت کوین شامل کل بازار پول و ذخیره ارزش ایمن می شود. این بازار کلی چندین برابر بزرگ تر از بازار طلا است. این امر نشان می دهد که بیت کوین تنها کمتر از ۱ درصد از کل بازار موجود را به دست آورده است.

سرمایه گذاران مردد می گویند بیت کوین هرگز قادر به نوآوری و یا عرضه محصولات جدید، مانند کاری که جف بزوس (Jeff Bezos)، مدیرعامل شرکت آمازون، انجام داد نخواهد بود. اما واقعیت کاملاً برعکس است! بیت کوین به جای اینکه زیرنظر تیم مدیریتی با رهبری یک مدیرعامل و تعداد محدودی از کارکنان اداره شود، پلتفرمی باز با هزاران توسعه دهنده نرم افزار و کارآفرین فوق العاده و سخت کوش است که در حال ساخت میانبرها، اپلیکیشن ها و محصولات مفید اضافی روی پلتفرم این شبکه هستند. مانند صاحبان کسب و کارها که موجودی آمازون را به‌شکلی تأمین می کنند که این پلتفرم مقصد همیشگی کاربران برای خرید اینترنتی آیتم های مختلف باشد، این هزاران توسعه دهنده و کارآفرین موفق نیز بیت کوین را به مکانی ایده آل برای سرمایه گذاری اینترنتی تبدیل کرده اند.

بنابراین، از نظر فرصت سرمایه گذاری، بیت کوین امروزه تقریباً جایی ایستاده است که آمازون ۱۵ سال پیش ایستاده بود و به همین ترتیب، ارزش بیت کوین نیز احتمالاً در ۱۵ سال آینده به اندازه ارزش سهام آمازون، رشد چشمگیری خواهد داشت. در نتیجه، دو نوع سبد سرمایه گذاری وجود خواهد داشت: سبد آن دسته از افرادی که به اندازه ای منطقی بوده اند که مقداری بیت کوین برای خود بخرند و سبد افرادی که این کار را نکردند.

اما، فقط یک نوع مدیر ثروت وجود خواهد داشت، زیرا مدیرهای ثروتی که برای مشتریان خود بیت کوین نخریدند، به سرنوشت افرادی دچار خواهند شد که هرگز به سراغ سهام آمازون نرفتند؛ آنها از دور خارج می شوند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10039

همین الان ویدیو روبرایم ارسال کن 

دریافت رایگان آموزش بایننس

  بعد از وارد کردن ایمیل آموزش برای شما نمایش داده خواهد شد 

بستن