منو سایت

بانک مرکزی اروپا:سال آینده بررسی های لازم برای آزمایش یوروی دیجیتال آغاز می شود

نویسنده
دسته بندی
تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

بانک مرکزی اروپا (ECB) در گزارش تازه خود اعلام کرده است که از اواسط سال آینده میلادی بررسی ها و برآوردهای جدی خود را در ارتباط با عرضه یوروی دیجیتال آغاز خواهد کرد.

به گزارش کوین تلگراف، در این گزارش به تأثیر یوروی دیجیتال بر پرداخت های خرد و بحث امنیت پرداخت ها نیز اشاره شده است. در بخش دیگری از این گزارش نیز به نحوه عملکرد ارزهای مجازی در چارچوب یوروسیستم پرداخته می شود. این در حالی است که بانک مرکزی اروپا حرفی از مدل موردنظر خود برای طراحی یوروی دیجیتال به میان نیاورده است.

بانک مرکزی اروپا:آزمایش یوروی دیجیتال به زودی آغاز می شود

 در این گزارش آمده است، برنامه ارز مجازی بانک مرکزی اروپا احتمالا از اواسط سال آینده میلادی در فاز تحقیق و بررسی های لازم برای آزمایش یوروی دیجیتال آغاز شود. به گفته بانک مرکزی اروپا این برنامه با هدف «ارائه پاسخ های منطقی به سؤال های موجود» آغاز خواهد شد. طبق گفته این بانک مرکزی، پیش از عرضه چنین ارزی، ملزم به بررسی دیدگاه های ذی نفعان مختلف خواهد بود.

یوروی دیجیتال می تواند جایگزین ارزهای غیرمتمرکز باشد

در گزارش تازه بانک مرکزی اروپا، ضمن اشاره به تسهیل دسترسی اقتصادی با استفاده از ارزهای دیجیتال، آمده است:

مزایای احتمالی یوروی دیجیتال و تغییرات سریع در حوزه پرداخت های خرد، حاکی از این مسئله است که یوروسیستم باید خود را برای عرضه یک ارز دیجیتال در آینده آماده کند. یک یوروی دیجیتال می تواند پیرو اهداف یوروسیستم باشد. ارائه دسترسی به نوعی امن از پول در دنیای دیجیتالی که تغییرات در آن سریع اتفاق می افتد، از جمله این اهداف است. چنین ارزی می تواند در راستای استقلال استراتژیک یوروسیستم نیز مورد استفاده قرار گیرد. این کار با ارائه یک گزینه جایگزین برای ارائه دهندگان خدمات مالی بیگانه برای پرداخت های سریع و کارآمد در اروپا و خارج از اروپا انجام می گیرد.

بانک های ایتالیایی آماده امتحان یوروی دیجیتال هستند

بانک مرکزی اروپا عنوان کرده است که اگر چیزی به اسم یوروی دیجیتال ساخته شود، باید شرایط و ویژگی های خاصی داشته باشد. اولین شرط این است که باید با سرعتِ رشد فناوری پیش رود و از طریق یک راهکارِ «فرانت اند» و «سازگار با استانداردها» در حوزه یورو و راهکارهای خصوصی در حوزه پرداخت ها ایجاد شود. دوم آنکه باید دارای ویژگی های منحصر به فرد پول نقد باشد،‌ دارای استفاده ای آسان برای همه افراد جامعه باشد، کارمزد نداشته باشد و از حریم خصوصی افراد حفاظت کند. به گفته بانک مرکزی اروپا، یوروی دیجیتال باید عاملیت داشته باشد. این عاملیت باید به اندازه راهکارهای پرداخت که در ارتباط با دیگر ارزها وجود دارد و توسط نهادهای «قانون‌گذاری‌نشده» عرضه شده اند، جذاب باشد. این بانک در ادامه می افزاید که چنین ارزی باید ابزاری تسهیل کننده در سیاست های حوزه نقل و انتقالات مالی باشد. ویژگی دیگری که از نظر بانک مرکزی اروپا ضروری است، در دسترس بودن این ارز از طریق کانال هایی منعطف و مستقل از دیگر خدمات پرداخت است. به عقیده این بانک، چنین ارزی باید بتواند در مقابل وقایعی نظیر همه گیری های جهانی مقاومت کند.

به گفته بانک مرکزی اروپا، یوروی دیجیتال باید در مناطقی غیر از حوزه یورو نیز کارایی داشته باشد، باعث ایجاد صرفه جویی در هزینه ها شود، دوستدار محیط زیست باشد؛ این یعنی باید بر پایه فناوری ای ایجاد شود که کمترین آسیب محیط زیستی را به همراه داشته باشد.

یوروی دیجیتال با موفقیت از سوی بانک مرکزی فرانسه آزمایش شد

در بخش دیگری از این گزارش عنوان شده است که یوروی دیجیتال نباید برای تبدیل شدن به یک ابزار سرمایه گذاری ایجاد شود یا حتی بتوان از آن به عنوان یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده و استیبل کوین استفاده کرد. در این گزارش ضمن بیان این مسئله چنین ارزی باید با محوریت پرداخت ها ساخته شود و تحت تأثیر نوسانات قیمتی نباشد، آمده است:

با توجه به خطرات سیاست های نقل و انتقالات مالی و ثبات اقتصادی، جذب حجم بالایی از سرمایه به شکل سرمایه گذاری، نکته ای مثبت برای یوروی دیجیتال نیست. این در حالی است که اگر یوروهای دیجیتال که در اختیار افراد عادی است،‌ بیش از اندازه کم باشد، آنگاه این ارز دیجیتال به گزینه ای نه چندان جذاب برای پرداخت ها و رقیبی نه چندان قوی برای ابزارهای پرداخت تبدیل می شود. استفاده کمتر از این ارز دیجیتال به دلیل محدودیت های شدید یا عوامل بازدارنده‌ دیگر ایجاد می شود. از جمله این عوامل می توان به ایجاد محدودیت برای حجم بالای یوروی دیجیتال اشاره کرد.

در این گزارش جامع، بانک مرکزی اروپا تأکید می کند که تمایل به بحث و تبادل نظر با ذی نفعان دارد. گفتنی است که مدل و روش مشخصی برای توزیع و عرضه یوروی دیجیتال مطرح نشده است. با این حال، بانک مرکزی اروپا به تعدادی از مدل ها اشاره می کند.

رئیس بانک مرکزی اروپا: بانکهای مرکزی به سمت ارز دیجیتال می روند

کریستین لاگارد (Christine Lagarde)، رئیس بانک مرکزی اروپا، ماه گذشته اعلام کرده بود که یوروسیستم هنوز تصمیمی در ارتباط با عرضه یوروی دیجیتال اتخاذ نکرده است. این در حالی بود که لاگارد تأکید کرد که یوروی دیجیتال جایگزین ارزهای فیات نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10039

همین الان ویدیو روبرایم ارسال کن 

دریافت رایگان آموزش بایننس

  بعد از وارد کردن ایمیل آموزش برای شما نمایش داده خواهد شد 

بستن