منو سایت

صرافی ارز دیجیتال چیست ؟ بررسی و معرفی بهترین صرافی های ارز دیجیتال

دسته بندی
تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

صرافی ارز دیجیتال

برای معامله هر کالای خاص باید به مکان مخصوص به آن کالا مراجعه کنید. مثلا برای خرید طلا به طلا فروشی یا بازار طلا، برای خرید و فروش سهام به بازار بورس و… مراجعه کنید. برای خرید و فروش ارز دیجیتال نیز باید به صرافی ارز دیجیتال مراجعه کنید. صرافی ارز دیجیتال یک فضای مجازی برای معامله ارز های دیجیتال است.

در صرافی ارز دیجیتال می توان انواع ارز های دیجیتال را خرید و فروش کرد. این صرافی ها، پلتفرم های آنلاینی هستند که از روش های معمول برای خرید و فروش انواع ارز دیجیتال به کار می روند.

در ابتدای ورود ارز دیجیتال به ایران، به صرافی های ارز دیجیتال، “اکسچنج” می گفتند. اکسچنج به معنای مبادله پول و ارز می باشد. به مرور زمان با افتادن کلمه صرافی بر سر زبان ها، استفاده از این کلمه بیشتر شد و امروزه بیشتر مردم از کلمه صرافی ارز دیجیتال استفاده می کنند.

صرافی های ارز دیجیتال قسمت مهمی از بازار هستند که معاملات ارز دیجیتال را بصورت آنلاین انجام می دهند. در این صرافی ها هرچه تقاضا برای یک ارز بیشتر باشد، قیمت آن ارز نیز بیشتر می شود. به همین ترتیب اگر تقاضا برای خرید ارز دیجیتالی کمتر باشد، قیمت آن نیز کاهش پیدا می کند. البته که عوامل مصنوعی دیگری نیز بر نرخ قیمت ارز های دیجیتال تاثیر دارند.

در صرافی های ارز دیجیتال، معاملات ارز های دیجیتال به صورت جفت ارز انجام می شود. برای مثال شما می توانید جفت ارز بیت کوین/اتریوم (BTC/ETH) را با یکدیگر معامله کنید. این معاملات در واقع در یک بازار آنلاین برای تمام شبکه های ارز دیجیتال می باشند.

انواع صرافی ارز دیجیتال

صرافی های ارز دیجیتال از نظر امکانات و عملکرد ممکن است با هم متفاوت باشند. به طور کلی صرافی های ارز دیجیتال به ۲ دسته تقسیم می شوند:

 1. صرافی های متمرکز
 2. صرافی های غیر متمرکز
انواع صرافی ارز دیجیتال
انواع صرافی ارز دیجیتال

در ادامه به توضیح عملکرد هر کدام از این صرافی ها و مزایا و معایبشان می پردازیم.

صرافی ارز دیجیتال متمرکز

در صرافی متمرکز، یک شخص کنترل کننده بر معاملات وجود دارد که معاملات را کنترل و تایید می کند. این شخص مورد اعتماد تمام کاربران آن صرافی متمرکز است. به این معنا که مانند بانک، دارایی خود را در این صرافی قرار می دهید و هر زمان که خواستید به آن دسترسی دارید. اغلب این صرافی ها محلی هستند و به کاربران یک کشور یا منطقه خاصی خدمات ارائه می دهند. به عنوان مثال یک بانک را در نظر بگیرید:

کارمندان بانک باید معاملات و تراکنش های شما تایید کنند. در صرافی متمرکز نیز به همین ترتیب است. شخصی در این صرافی مدیریت می کند که تمام تراکنش ها و دیگر اطلاعات تریدتان را مشاهده و کنترل می کند. سپس تراکنش شما را تایید میکند.

بسیاری از سرمایه گذاران ارز دیجیتال، دارایی خود را در کیف پول نرم افزاری یا سخت افزاری نگهداری می کنند. حال اگر کلیدهای خصوصی خود را فراموش کنند، دیگر به ارز دیجیتال خود دسترسی نخواهند داشت و تمام دارایی خود را از دست می دهند. حال اگر دارایی خود را در صرافی متمرکز بگذارند، تنها با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود می توانند به آنها دسترسی داشته باشند. حال به مزایا و معایب صرافی ارز دیجیتال می پردازیم.

مزایای صرافی متمرکز

 • استفاده از صرافی متمرکز آسان و بی دردسر است. به راحتی می توانید با آن کار کنید.
 • این صرافی ها دارای نقدینگی بالایی هستند.
 • همانطور که گفتیم شخص کنترل کننده در این صرافی شخصی مورد اعتماد است. پس صرافی قابل اعتماد است.

معایب صرافی متمرکز

 • اگر صرافی هک شود، دارایی شما نیز از دست می رود.
 • شرکت توسعه دهنده صرافی، معاملات و تراکنش ها و … را کنترل می کند.
 • در بیشتر صرافی های متمرکز باید احراز هویت کنید.

البته این موضوع قابل توجه است که هر صرافی متمرکزی، معایبی که گفتیم را ندارد. برای مثال صرافی بایننس یک صرافی متمرکز است. اگر با آن کار کرده باشید متوجه می شوید که معایب بالا را ندارد. به همین دلیل می توانید با اطمینان بیشتری از صرافی های متمرکز استفاده کنید.

صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز

در صرافی های غیرمتمرکز برخلاف صرافی های متمرکز هیچ فرد کنترل کننده ای وجود ندارد. در این صرافی ها هیچ شخصی بر روی تراکنش ها و معاملات نظارت و مدیریت نمی کند. در این صرافی، خریدار و فروشنده به طور مستقیم با یکدیگر ارتباط دارند. در اصطلاح این صرافی ها “P2P” کار می کنند. در صرافی غیرمتمرکز، زمانی که کاربری قصد فروش ارز هایش را داشته باشد، نیازی به ارسال کوین هایش به حساب صرافی نیست. در این صرافی ها کاربر می تواند کوین هایش را از طریق کیف پول خود، مستقیما به حساب خریدار ارسال کند. این موضوع باعث افزایش امنیت شده و از هک شدن حساب صرافی پیشگیری می کند.به همین دلیل بعضی افراد از صرافی های غیرمتمرکز استفاده می کنند.

در ایران به دلیل تحریم های سختی که وجود دارد، کار با صرافی ها دشوار شده است. البته استفاده از صرافی های غیرمتمرکز این سختی ها را کم کرده است. زیرا با فعالیت در این صرافی ها نیاز به نگران بودن درباره بلوکه شدن حساب هایشان را نیست. برای فعالیت در این صرافی ها فقط باید کیف پولتان را به حساب صرافی متصل کنید. سپس شروع به انجام تراکنش کنید. صرافی های غیر متمرکز هم مانند صرافی متمرکز دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به آنها می پردازیم.

مزایای صرافی غیرمتمرکز

 • بیشتر صرافی های غیرمتمرکز به احراز هویت نیاز ندارند.
 • بدون هیچ واسطه و بصورت کاملا مستقیم با کاربر دیگر معاملات خود را انجام می دهید.
 • صرافی به هیچ اطلاعات اضافی شما دسترسی ندارد و تراکنش هایتان را کنترل نمی کند.

معایب صرافی غیرمتمرکز

رابط کاربری اکثر صرافی های غیرمتمرکز سخت و پیچیده است. به همین دلیل کاربران مبتدی در کار با این صرافی ها دچار مشکل می شوند.

صرافی های ایرانی ارز دیجیتال
صرافی های ایرانی ارز دیجیتال

صرافی های ایرانی ارز دیجیتال

در حال حاضر تعداد صرافی های ایرانی معتبر کم است. صرافی های ایرانی نیاز به احراز هویت دارند. احراز هویت به این دلیل است که در صورت مشکل و کلاهبرداری، قابل پیگیری باشد. صرافی های ایرانی کارمزد بالایی دارند. به همین دلیل انجام معاملات بصورت مکرر را پیشنهاد نمی دهیم. البته اگر به این موضوع اهمیت نمی دهید، می توانید از صرافی های ایرانی ارز دیجیتال برای معاملات رمز ارز ها و نگهداری از آنها استفاده کنید. اگر فقط می خواهید ارز دیجیتال خود را نگهداری (هولدری) کنید نیز مشکلی نیست و می توانید با خیال راحت رمز ارز خود را نگهداری کنید. البته یکی از معایب دیگر صرافی های ایرانی، بالا بودن قیمت ارز ها است. این موضوع برای برخی افراد نامناسب است.

توصیه می کنیم که در صورت ثبت نام در هر کدام از صرافی های ارز دیجیتال، اطلاعات حساب کاربری خود را تحت هیچ شرایطی در اختیار دیگران قرار ندهید. همچنین از کرایه دادن حسابتان بپرهیزید. افرادی هستند که با وعده های مختلف حساب کاربری دیگران را اجاره می کنند. آنها از این حساب ها برای پولشویی و انتقال پول های دزدی خود استفاده می کنند. آنها با حساب شما اقدام به کلاهبرداری و معامله ارز دیجیتال می کنند. اما تمام مسئولیت این کارها بر عهده شما خواهد بود. چون شما صاحب حساب هستید. در صورت پیگیری توسط مراجع قانونی، شما بازخواست می شوید. به همین علت اجاره دادن حساب کاربری در صرافی ارز دیجیتال غیر قانونی است.

صرافی های ارز دیجیتال معتبر

طی این سال ها صرافی های زیادی وجود داشتند که به علت های متفاوت، اعتبار خود را از دست دادند. مثلا صرافی MtGox یکی از اولین صرافی ها بود که هک شد. این موضوع باعث به سرقت رفتن مقدار بسیار زیادی بیت کوین شد. این صرافی برای برگرداندن هزینه سرمایه گذاران مجبور به فروش شرکت خود شد. یا مثلا صرافی بیترکس که یک صرافی آمریکایی است؛ حساب بسیاری از ایرانیان را تحریم و دارایی هایشان را بلوکه کرد. همچنین صرافی “بیت فینکس” که در هنگ کنگ قرار دارد. این صرافی یکی از صرافی های قدیمی است که به دفعات متهم به دستکاری قیمت بیت کوین شده است.

صرافی های ارز دیجیتال زیادی وجود دارند که شناخته شده و معتبرند. از صرافی ها معتبر می توان به صرافی های نظیر بایننس، OKEx، هیوبی، کوین بیس و بسیاری دیگر اشاره کرد. ما در اینجا تعدادی از صرافی های معتبر را معرفی می کنیم.

راه های تشخیص صرافی معتبر

پیش از انجام معاملات ارز دیجیتال، باید درباره صرافی ارز دیجیتال مورد نظرتان تحقیق کنید و معتبر بودن آن را بررسی نمایید. با راه های زیر می توانید از معتبر و امن بودن صرافی ارز دیجیتال مورد نظرتان مطمئن شوید. استفاده از صرافی های ناشناخته را توصیه نمی کنیم.

 1. ابتدا دامنه صرافی مورد نظرتان را بررسی کنید. آدرس صرافی را در مرورگر خود بوکمارک یا ستاره دار کنید.
 2. تحقیق کنید که آدرس صرافی در لیست Scam نباشد.scam به معنای کلاهبردار و متقلب است. از این موضوع مطمئن شوید.
 3. زمانی که صرافی ارز دیجیتال را بررسی می کنید روی لینک های آنلاین کلیک نکنید.
 4. سراغ کاربران و سرمایه گذاران صرافی بروید. در مورد صرافی از آنها سوال بپرسید و معتبر بودن سابقه آن بررسی کنید.
 5. میزان اعتبار صرافی مورد نظرتان در بازار را بررسی کنید.
 6. درباره تیم طراح این صرافی را تحقیق کنید و وضعیت تکنولوژی بکار رفته در صرافی را بررسی کنید.
 7. بررسی کنید که چه کسانی در این صرافی سرمایه گذاری کرده اند و میزان سرمایه در حال گردش در این صرافی چقدر است.
 8. تعداد کاربران و حجم معاملات این صرافی چقدر است.
 9. نحوه قیمت گذاری و کارمزد صرافی چقدر است.
 10. صرافی از نظر پشتیبانی چگونه است.
 11. فعالیت سایت ها و وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی مربوط به صرافی را بررسی کنید. از فعال بودن صرافی اطمینان کسب کنید و مطمدن شوید که برای کسب و کارش هزینه می کند.

معرفی بهترین صرافی های ارز دیجیتال خارجی

در این قسمت می خواهیم ۵ صرافی ارز دیجیتال معتبر خارجی را به شما معرفی کنیم. این صرافی ها در خارج از ایران قرار دارند و بعلت تحریم های موجود ممکن است کار کردن با آنها دشوار باشد.

صرافی بایننس Binance

صرافی بایننس Binance
صرافی بایننس Binance

صرافی بایننس بزرگترین و معتبرترین صرافی های ارز دیجیتال است که بخاطر رابط کاربری آسان و خدمات متعدد توانسته مشتریان زیادی را جذب کند. چانگ چنگ ژائو که با نام مستعار CZ شناخته می شود، صرافی بایننس را در چین تاسیس کرد. بعد از مدتی به دلیل محدودیت های قانونی کشور چین در زمینه ارز های دیجیتال، این شرکت به ژاپن منتقل شد و اعضای آن نیز به آنجا مهاجرت کردند. از آن زمان تا کنون این شرکت در ژاپن فعالیت خود را ادامه می دهد.

ورود به صرافی بایننس

صرافی ارز دیجیتال بایننس یک صرافی متمرکز است که به عنوان واسطه ای بین خریدار و فروشنده عمل می کند. هر چند سایت بایننس ایران را در لیست تحریم گذاشته و برای کاربران درون ایران فیلتر است اما، با استفاده از VPN یا VPS می توانید از خدمات این صرافی بهره مند شوید. البته باید از VPNهایی استفاده کنید که یک آی پی ثابت به شما می دهند. در غیر این صورت به دلیل هر بار استفاده از از سایت با آی پی های متفاوت، ممکن است دچار مشکل شوید. بعضی اوقات پیش آمده که حساب بعضی افراد در بایننس بسته شده که جای نگرانی نیست. شما می توانید بعد از مدتی با ارسال ایمیل، دوباره حسابتان را باز کنید و دارایی هایتان را برداشت کنید. این اتفاق بیشتر زمانی رخ می دهد که یا با VPN و VPS وارد نشوید یا با آی پی های مختلف وارد شوید.

صرافی ارز دیجیتال Binance

صرافی بایننس یک ارز دیجیتال دارد که با نماد “BNB” شناخته می شود. این صرافی ارز دیجیتال برای تشویق کاربران به خرید و فروش ارز خود، تخفیف قائل شده است. به اینگونه که اگر کاربران از ارز دیجیتال BNB استفاده کنند، کارمزد تراکنش هایشان نصف می شود. همچنین برای خرید و فروش بیت کوین در این صرافی نیاز به احراز هویت ندارید؛ البته به اندازه ۲ بیت کوین در روز.

در ادامه تعدادی از مزایا و معایب این صرافی را نام می بریم:

مزایای صرافی بایننس

 • امکانات متعدد
 • امنیت بسیار بالا
 • رابط کاربری پیشرفته و آسان
 • پشتیبانی از بیش از ۲۰۰ ارز دیجیتال
 • کارمزد بسیار پایین تقریبا ۰.۱ درصد از تراکنش ها
 • امکان صرفه جویی در هزینه معاملات با استفاده از ارز دیجیتال BNB
 • احراز هویت دو مرحله ای برای افزایش امنیت
 • داشتن صندوق دارایی امن Binance SAFU که در صورت هک شدن، ۱۰ درصد از کل هزینه های مبادلاتی دریافت شده را به کاربر باز می گرداند.

معایب صرافی بایننس

این صرافی ارز دیجیتال برای تراکنش های با مقادیر بالا نیاز به احراز هویت دارد.

صرافی هیوبی گلوبال Huobi Global

Huobi Global

صرافی هیوبی گلوبال با حجم معاملات روزانه بیش از ۳۹ میلیارد دلار در جایگاه دوم صرافی های بزرگ ارز دیجیتال قرار دارد. کلمه Huobi به زبان ماندرین به معنای “ارز” است. فردی به نام “لئون لی” که مهندس سابق اوراکل بوده، در سال ۲۰۱۳ این صرافی را تاسیس کرد. پس از به وجود آمدن قوانین سختگیرانه چین و ممنوعیت ico، این صرافی ابتدا به سنگاپور منتقل شد. پس از آن این شرکت در کشور های ژاپن و کره جنوبی نیز فعالیت خود را گسترش داد. به این ترتیب تبدیل به یک صرافی بین المللی شد که به گفته خودشان دارای میلیون ها کاربر از بیش از ۱۳۰ کشور دنیا است.

امنیت صرافی Huobi Global

امنیت یکی از مولفه هایی است که برای سرمایه گذاران بسیار مهم است. معمولا تریدر ها دارایی هایشان را در کیف پول سرد یا سخت افزاری نگهداری می کنند. این صرافی از ابتدای شروع کار خود تا به امروز هیچگونه مشکل امنیتی یا حتی هک شدن که باعث سرقت و از دست رفتن ارز های دیجیتال و دارایی های کاربران نداشته است. صرافی هیوبی گلوبال بعد از تبدیل شدن به صرافی بین المللی، روی مدل های جدیدی از کسب و کار خود تمرکز کردند و کاملا تغییر کرد. این صرافی مدل های دیگر ترید مثل غیرمتمرکز و همتا به همتا را نیز به صرافی خود اضافه کرد.

صرافی هیوبی گلوبال یک ارز دیجیتال به نام Huobi Token دارد که ارزش قابل قبولی دارد. از این توکن برای کارمزد نیز استفاده می شود. این موضوع باعث تقویت پشتوانه صرافی هیوبی گلوبال می شود.

مزایای صرافی هیوبی گلوبال

 • امنیت سایبری در سطح بالا
 • دارای دو رابط کاربری به صورت ساده و پیشرفته
 • پشتیبانی از بیش از ۴۰۰ کوین در بازار ارز‌های دیجیتال
 • قابلیت ترید ارز‌های فیات مانند دلار و یورو با بیت کوین، اتریوم و ریپل
 • اپلیکیشن اختصاصی برای پلتفرم های ویندوز، مک، اندروید و iOS

معایب صرافی Huobi Global

 • فقدان پشتیبانی از موجودی و برداشت از حساب به صورت ارز فیات
 • فرآیند ثبت نام طولانی تری نسبت به دیگر صرافی ها دارد.
 • استیبل کوین های زیادی را پوشش نمی دهد. تنها از استیبل کوینی تتر پشتیبانی می کند.

معرفی صرافی بیترکس Bittrex

صرافی بیترکس Bittrex

صرافی بیترکس یک پلتفرم برای ارز دیجیتال و خرید و فروش آن است. این صرافی هم مانند صرافی بایننس از محبوب ترین و مشهورترین صرافی های خارجی است. صرافی بیترکس یک صرافی آمریکایی است که از ۲۵۰ ارز دیجیتال پشتیبانی می کند. این موضوع یکی از دلایل محبوبیت این صرافی ارز دیجیتال است. صرافی بیترکس دارای ۲ نوع حساب است: حساب اصلی و حساب پیشرفته. با داشتن حساب اصلی، کاربر امکان برداشت حداکثر ۲ بیت کوین در روز را دارد. در حساب پیشرفته این بودجه افزایش می یابد و به حداکثر ۱۰۰ بیت کوین در روز می رسد.

البته به دلیل تحریم هایی که برای کاربران ایرانی در نظر گرفته است، توصیه می کنیم که از این صرافی و دیگر صرافی های آمریکایی استفاده نکنید. زیرا امکان مسدود شدن حسابتان بالاست. اما اگر می خواهید که از این صرافی استفاده کنید، باید از VPN یا VPS استفاده کنید. در ادامه می توانید مزایا و معایب این صرافی را مطالعه نمایید.

مزایای صرافی بیترکس

 • امنیت نسبتا مناسب
 • تایید سریع تراکنش ها
 • رابط کاربری تقریبا مناسب
 • پشتیبانی بیش از ۲۵۰ رمز ارز
 • امکان تعیین قیمت توسط کاربران بصورت دلخواه
 • داشتن بزرگترین حجم تراکنش های بیت کوین
 • امکان معامله رمز ارز ها با قیمت دلخواه توسط کاربران
 • پشتیبانی از ۲ نوع حساب اصلی و حساب پیشرفته

معایب صرافی Bittrex

• کم بودن امکانات
• تحریم کاربران ایرانی و ایجاد محدودیت برای آنها

صرافی کوین بیس Coinbase

کوین بیس Coinbase
کوین بیس Coinbase

صرافی کوین بیس یکی دیگر از صرافی های ارز دیجیتال است که در سال ۲۰۱۲ توسط “برایان آرمسترانگ” و “فرد ارسام” تاسیس شد. این صرافی در ابتدا نتواست کاربر زیادی جذب کند اما، با گذشت ۲ سال توانست بیش از ۱ میلیون کاربر فعال داشته باشد. در حال حاضر بیش از ۱۳ میلیون کاربر فعال دارد. این صرافی محبوب و معروف با حجم معاملات بیش از ۳ میلیارد دلار خود توانسته است در بین صرافی های ارز دیجیتال جایگاه ویژه ای به دست بیاورد.

صرافی کوین بیس دارای امکانات متعددی برای کاربران خود است. این صرافی یک صرافی متمرکز است که واسطه ای بین خریدار و فروشنده است. از طرفی خریداران می توانند به طور مستقیم از خود صرافی نیز خرید کنند. کاربران این صرافی ارز دیجیتال می توانند یک کیف پول در این صرافی بسازند و رمزارز های خود را در آن نگهداری کنند. این صرافی تنها از ۴ ارز دیجیتال پشتیبانی می کند که رمزارز های قابل اعتماد هستند. این رمزارز ها عبارتند از : بیت کوین، اتریوم، بیت کوین کش و لایت کوین.

صرافی کوین بیس در سانفرانسیسکو قرار دارد و مانند دیگر صرافی های آمریکایی، کاربران ایرانی را تحریم کرده است. برای استفاده از این صرافی نیز باید از VPN یا VPS استفاده کنید. حال به مزایا و معایب این صرافی ارز دیجیتال می پردازیم.

مزایای صرافی Coinbase

 • امنیت نسبتا بالا
 • رابط کاربری مناسب
 • مناسب برای افراد مبتدی
 • استفاده از بیمه Coinbase برای ارزهای ذخیره شده
 • پشتیبانی از کوین های پایدار و محبوب DAI و USDC
 • دارای اپلیکیشن اختصاصی کامل و کاربردی علاوه بر وبسایت
 • انجام معاملات با ارز فیات مانند دلار، یورو و… را قبول می کند.
 • امکان پرداخت با استفاده از کارت های اعتباری و سیستم نقل و انتقال بانکی

معایب صرافی کوین بیس

 • کارمزد نسبتا بالا
 • محدود بودن روش‌های پرداخت
 • در همه کشورها در دسترس نیست .
 • برای برداشت از حساب محدودیت دارد.

صرافی ارز دیجیتال کراکن Kraken

صرافی Kraken
Kraken

در سال ۲۰۱۱ فردی به نام جسی پاول صرافی ارز دیجیتال کراکن را در سانفرانسیسکو تاسیس کرد. صرافی کراکن یکی از بزرگترین صرافی های بیت کوین است که دارای حجم معاملات روزانه نزدیک به ۳ میلیارد دلار است. این صرافی از ارز های فیات مثل دلار و یورو و پوند و … پشتیبانی می کند و می توان این ارز ها را به بیت کوین تبدیل کرد. این صرافی با رابط کاربری پیشرفته و کارمزد پایین توانسته افراد زیادی را به خود جذب کند.

این صرافی از ۱۷ ارز دیجیتال پشتیبانی می کند که بیت کوین، اتریوم و لاین کوین را نیز شامل می شود. این صرافی دارای امنیت به نسبت مناسبی است که در مدت کوتاهی می توان به آن اطمینان کرد. همچنین در قسمت امنیت آن تایید دو مرحله ای حساب وجود دارد که می توانید آن را فعال کنید. فعال کردن این گزینه از به وجود آمدن مشکلات احتمالی و سو استفاده کلاهبرداران پیشگیری می کند. برای فعالیت در این صرافی ابتدا باید اعتبار خود را تایید کنید. این تایید اعتبار به چند دسته تقسیم می شود.

از بهترین مزایای این صرافی مشخص شدن سرمایه فرد بر حسب ارز های فیات است که کار بسیاری از افراد را آسان می کند. این عمل از طریق استفاده از حسابرسی اثبات ذخایر به کاربران انجام می شود. به این ترتیب به کاربر ثابت می کند که تمام دارایی کاربر در جایی که باید هست.

مزایای صرافی کراکن

 • می توانید به صورت فردی یا گروهی و شرکتی از آن استفاده کنید.
 • دادن وام های حاشیه ای تا ۵ برابر دارایی کاربر در تراکنش ها
 • احراز هویت دو عاملی باعث افزایش امنیت کیف پول کاربران می شود.
نام صرافی ارز دیجیتالرتبه از ۱۰کارمزد معاملاتتعداد کوین هاتعداد بازارارز های فیات
بایننس Binance۹.۹۰.۰۲%
۰.۰۴%
۳۳۷۱۰۹۳۴۶
هیوبی گلوبال
Huobi Global
۸.۸۰.۰۲%
۰.۰۴%
۳۱۴۹۳۰
کوین بیس پرو
Coinbase pro
۸.۷۰.۱۵%
۰.۲۵%
۴۶۱۲۹۳
کراکن Keaken۸.۵۰.۰۲%-
۰.۰۷۵%
۶۰۲۷۶۷
بیترکس Bittrex۷.۶۰.۲۵%۳۲۶۶۴۷۱

معتبرترین صرافی های ارز دیجیتال ایرانی

در سال های اخیر با افزایش تحریم ها در ایران، تریدر های ایرانی با مشکلاتی زیادی از قبیل بلوکه شدن حسابشان در صرافی های خارجی روبرو شدند. این موضوع باعث دلسرد شدن بسیاری از کاربران ایرانی در حوزه ارز دیجیتال بود. با وجود اینکه تریدر های ایرانی در حوزه ارز های دیجیتال تعداد زیادی دارند، اما برای استفاده از صرافی های خارجی مجبور به پنهان کردن هویتشان هستند. برای این lنظور از VPN یا VPS استفاده می کنند. البته همین موضوع هم باز دارای ریسک زیادی است.

همین موضوع باعث تاسیس صرافی های ارز دیجیتال ایرانی شد. صرافی های ایرانی با هدف رفع مشکلات مسدود شدن حساب های کاربری و پیشگیری از بلوکه شدن دارایی های کاربران ایرانی تاسیس شدند. این صرافی ها واسطه بین کاربران ایرانی و صرافی های خارجی شدند.

معرفی صرافی کریپتولند Cryptoland

یکی از قدیمی ترین و معتبر ترین صرافی های ارز دیجیتال ایرانی، صرافی کریپتولند است. این صرافی از معاملات بیش از ۲۰۰ ارز دیجیتال پشتیبانی می کند و دارای کارمز بسیار پایینی است. به همین دلیل با صرافی های مطرح دنیا مثل بایننس و هیوبی گلوبال قابل رقابت است.

صرافی کریپتولند از سال ۱۳۹۵ شروع به فعالیت کرده و در حال حاضر دو شعبه در کشور های ایران و مالزی دارد. داشتن قیمت کم، کارمزد بسیار کم حدود ۰.۱ درصد در معاملات، سقف خرید و فروش نامحدود از ویژگی های شاخص این صرافی است. بگونه ای که بسیاری از فعالان بازار ارز دیجیتال از این صرافی به عنوان مرجع قیمت گذاری استفاده می کنند.

صرافی کریپتولند از ۲ زبان فارسی و انگلیسی پشتیبانی می کند. همچنین دارای یک ربات تلگرامی است که هر ۵ دقیقه، قیمت ریالی ارز های دیجیتال را به روز می کند. این صرافی با استفاده از رمزگذاری داده ها و فعالسازی ۲ مرحله ای گوگل، امنیت حساب های کاربری را افزایش داده است. همچنین از ورود شما با VPN جلوگیری می کند.

این صرافی دارای اپلیکیشن اختصاصی نیست که یکی از معایب این صرافی است.همچنین برای ثبت سفارش نمی توانید قیمت دلخواه خود را بگذارید و باید طبق قیمت لحظه ای در آن لحظه سفارش خود را ثبت کنید.

صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس Nobitex

صرافی نوبیتکس در سال ۱۳۹۶ برای برطرف کردن نیاز کاربران ایرانی در حوزه ارز های دیجیتال شروع به کار کرد. این صرافی در مدت زمان کوتاهی توانست جایگاه مناسبی را در بازار ارز های دیجیتال کشب کند.

نوبیتکس یک صرافی کاملا ایرانی است که به صورت آنلاین و تمام اتوماتیک کار می کند. در این صرافی قابلیت تبدیل مستقیم ارز های دیجیتال به ریال ایران وجود دارد. این ارز های دیجیتال عبارتند از:

 • بیت کوین
 • اتریوم
 • لایت کوین
 • ریپل
 • بیت کوین کش
 • تتر
 • بایننس
 • ایاس
 • استلار
 • ترون
 • اتریوم کلاسیک

صرافی نوبیتکس دو بازار اصلی و حرفه ای برای معاملات ارز های دیجیتال دارد. در بازار اصلی معاملات از طریق ریال و در بازار حرفه ای از طریق ارز دیجیتال تتر انجام می شود. کلمه نوبیتکس از ترکیب سه کلمه “نو” و “بیت کوین” و “اکسچنج” تشکیل شده است.

این صرافی دارای امنیت بالایی است و پشتیبانی ۲۴ ساعته برای کاربران از مهم ترین ویژگی آن است. صرافی نوبیتکس دارای یک بازار دمو برای افراد مبتدی است. همچنین دارای سطوح مختلف جهت احراز هویت کاربران و پیشگیری از کلاهبرداری است. یکی از مزایای این صرافی ارائه قیمت های واقعی در معاملات است.

از دیگر مزایای این صرافی می توان به شفافیت در انجام معاملات و عملکرد درست در تسویه حساب با کاربران نام برد.

به مدیران نوبیتکس توصیه میگردد تا مشکلات مربوط به اپلیکیشن خود را در اولین فرصت رفع نمایند.

مزایای صرافی نوبیتکس

 • شفافیت در انجام معاملات
 • رابط کاربری راحت و آسان
 • امکان خرید و فروش با ریال
 • امکان سفارش دهی در بازار های رقابتی
 • عملکرد درست در تسویه حساب با کاربران
 • انجام تراکنش در هر ساعت از شبانه روز : بازار ۲۴ ساعته
 • کیف پول اختصاصی و حفاظت از کلید خصوصی به صورت آفلاین برای جلوگیری از هک شدن

صرافی ارز دیجیتال والکس Wallex

صرافی والکس یکی از قدیمی ترین صرافی های فعال در زمینه ارز دیجیتال است. این صرافی حاصل همکاری جمعی از دانشجویان دانشگاه شریف و تهران است. این صرافی ایرانی به هدف ایجاد پل ارتباطی مردم ایران به بازار های مالی جهانی تاسیس شده است. در این صرافی اطلاعات حساب کاربران به داده های رمز نگاری شده تبدیل می شود که امنیت بسیار بالایی دارد.

مزایای صرافی والکس

 • سرور های قدرتمند
 • امنیت بسیار بالا
 • رابط کاربری ساده
 • پشتیبانی ۲۴ ساعته و سریع
 • ارائه ابزار تحلیلی و چارت قیمتی
 • امکان معاملات همتا به همتا (P2P)
 • امکان معامله در تمام طول شبانه روز
 • پشتیبانی ۱۸ ساعته در شبانه روز برای حل مشکلات کاربران
 • پوشش دهی ارز های متنوع و شاخص مثل بیت کوین، اتریوم، تتر و…
 • ذخیره دارایی ها بصورت سخت افزاری یا ذخیره سرد برای پیشگیری از سرقت ارزها

صرافی آنلاین اکسیر Exir

صرافی اکسیر بعد از ۲ سال تحقیق و کسب اطلاعات اختصاصی، در دی ماه سال ۱۳۹۶ به جمع صرافی های ایرانی پیوست. این صرافی را تعدادی از نخبگان رشته های مالی و اقتصاد به مرحله اجرا رساندند. با ورود صرافی اکسیر به جمع صرافی های ایرانی، رقابت بین آنها بیشتر شد. همچنین به دلیل تجربه و همکاری پرسنل این صرافی با بانک های معتبر اروپایی، توانسته جایگاه مناسبی کسب کند.

در صرافی اکسیر انجام معاملات ارز های دیجیتال با واحد پول ریالی را می توان انجام داد. همچنین دارای مراحل احراز هویت مناسبی است. این مراحل نه خیلی پیچیده است که کاربر خسته شود و نه آسان که امکان کلاهبرداری وجود داشته باشد.

 • کارمزد به نسبت مناسب
 • ارائه پشتیبانی شبانه روزی
 • دارای اپلیکیشن اختصاصی
 • آموزش دادن و پشتیبانی قوی
 • تسویه حساب به موقع و قابل قبول
 • ارائه API به برنامه نویس‌ها و توسعه دهندگان
 • در اختیار گذاشتن محیط آزمایشی معاملات بصورت رایگان برای افراد مبتدی

صرافی ارز دیجیتال رمزینکس Ramzinex

صرافی رمزینکس یکی از صرافی های ایرانی است که به علت پشتیبانی سریع و داشتن کیف پول اختصاصی در حوزه ارز های دیجیتال شناخته می شود. کیف پول اختصاصی این صرافی از ضریب امنیت بسیار بالایی برخوردار است. صرافی رمزینکس با دانش روز دنیا و ارائه رمزارز های خاص و پرطرفدار در بازار رقابتی صرافی های ایرانی خود را معرفی کرده است. داشتن شفافیت در عملکرد باعث جلب اعتماد بسیاری از کاربران شده است.

مزایای صرافی رمزینکس

 • پشتیابی سریع و با کیفیت
 • انجام معاملات به صورت مستقیم و بدون واسطه
 • کیف پول اختصاصی با ضریب امنیت بسیار بالا
 • سرعت عملکرد بالای فرآیند‌های پرداخت و ترید
 • عرضه اپلیکیشن تلفن همراه همگام با نسخه تحت وب
 • امکان خرید و فروش ارز‌های دیجیتال با تتر علاوه بر ریال
 • طراحی کاربری آسان برای خرید و فروش ارز‌های دیجیتالی
 • برخورداری سیستم معاملات از امنیت بالا (ذخیره دارایی‌ها در کیف پول سرد)
نام صرافیحداقل و حداکثر کارمزد معاملاتتعداد کوینتعداد بازار
نوبیتکس Nobitex۰.۲%
۰.۳۵%
۱۲۱۳
والکس Wallex۰.۲%
۰.۴%
۶۶
اکسیر Exir۰.۱%
۰.۴%
۱۲۱۶
رمزینکس Ramzinex۰.۱۲%
۰.۳۲%
۷۲۴
کریپتولند Cryptolandحداکثر ۰.۱%حدود ۳۰۰

کاربرد کریپتوکارنسی ها

با وجود اینکه هنوز بسیاری از دولت ها ارز های دیجیتال را بطور رسمی نپذیرفته اند، اما تلاششان برای کنترل رمزارز ها و جلوگیری از توسعه آنها بی نتیجه بوده است. ارز های دیجیتال به مثل یک سرمایه و دارایی عمل می کنند. حال ببینیم شما با ارز دیجیتال خود چه کار هایی می توانید انجام دهید:

 • شما می توانید به امید افزایش ارزش ارز دیجیتال خود، آن را نگه دارید.
 • شما میتوانید ارز دیجیتال خود را بفروشید و درآمد حاصل از این راه را به حساب بانکی خود واریز کنید.
 • می توانید ارز دیجیتال خود را با دیگر رمزارز ها مبادله کنید.
 • می توانید ارز دیجیتال خود را به راحتی برای هر کسی در هر کجای دنیا به صورت آنی انتقال دهید.
 • می توانید با ارز دیجیتال خود هزینه خرید و سفر و… خود را پرداخت کنید. البته باید توجه داشته باشید که فروشنده، ارز دیجیتال را بپذیرد.
 • حتی می توانید برای اهدا پول به نیازمندان از ارز دیجیتال خود استفاده کنید.

کارمزد صرافی های ارز دیجیتال

می توان گفت که تقریبا هیچ صرافی ارز دیجیتالی وجود ندارد که بدون کارمزد کار کند. صرافی ها برای تراکنش ها و معاملات مختلف هزینه ای از شما می گیرند. اما برای برخی این سوال پیش می آید که چرا باید کارمزد را پرداخت کنند و دلیل وجود کارمزد چیست ؟

باید بگوییم که کارمزد تراکنش ها نه تنها در حوزه ارز دیجیتال که در تمامی کارهای بانکی وجود دارد. برای مثال در عملیات انتقال پول به صورت کارت به کارت، همیشه مبلغی به عنوان کارمزد از حسابتان کسر می شود. این کارمزد در مبث ارز دیجیتال نیز وجود دارد. در ادامه انواع کارمزد های مختلف را شرح داده ایم.

هزینه های سپرده / برداشت

یکی از کار هایی که صرافی های ارز دیجیتال انجام می دهند، ترغیب کاربران خود به معامله ارز های خود با دیگر ارز ها است. در بیشتر موارد معامله گر باید کمیسیون واریز پول فیات را پرداخت کند. برای برداشت ها نیز به همین ترتیب است.

هزینه های شبکه بلاک چین

در تجارت ارز دیجیتال نباید شبکه بلاک چین را فراموش کنیم. در صرافی های غیرمتمرکز نیز، کاربران مجبور به پرداخت هزینه های شبکه هستند. ارز های دیجیتال و دارایی های دیجیتالی بر روی شبکه بلاک چین قرار دارند که بعضی از این شبکه ها بر مبنای الگوریتم اجماع اثبات کار فعالیت می کنند. بنابراین باید هزینه ای برای پاداش به ماینر ها پرداخت شود.

کارمزد تراکنش ارز دیجیتال

صرافی های متمرکز در معامله ارز دیجیتال به عنوان واسطه بین خریدار و فروشنده هستند. به همین دلیل برای معاملات انجام شده خود در سیستم عامل این صرافی ها باید کارمزد پرداخت کنید.

در بحث کارمزد معاملات ارز دیجیتال ۲ گروه مورد توجه هستند

 • بازار ساز ها (Market Makers)
 • گیرندگان بازار (Market Takers)

بازار ساز ها که تامین کنندگان نقدینگی هستند، تجاری هستند که سفارشی می دهند که به سرعت قابل اجرا نیست. اما گیرندگان بازار، با یک سفارش با قیمت بازار که می تواند به سرعت انجام شود، نقدینگی را از دفتر سفارش می گیرند. به همین دلیل بازار ساز کارمزد معاملاتی کمتری پرداخت می کنند در حالیکه گیرندگان بازار مجبور به پرداخت کارمزد بالاتری هستند.

علاوه بر این برخی صرافی های ارز دیجیتال مثل بایننس و هیوبی گلوبال و برخی دیگر از صرافی ها، توکن های مخصوص به خود دارند. اگر در معاملات خود از این توکن ها استفاده کنید، مقدار زیادی تخفیف در کارمزد معاملات شما اعمال می شود.

معاملات ارز دیجیتال بدون کارمزد

قبل از وارد شدن به حوزه ارز دیجیتال و معاملات آن، ابتدا باید در مورد بستر های معاملاتی مناسب اطلاعات کافی کسب کنید. باید تمام مشکلات را بسنجید. بسیاری از مشکلات ناشی از امنیت صرافی های ارز دیجیتال و هزینه های کارمزد معاملات است. حتی اگر یک صرافی وعده معامله ارز دیجیتال بدون کارمزد را داد، باید تمام جوانب آن را بررسی کنید و درباره مشکلات آن صرافی تحقیق کنید.

کارمزد معاملات ارز دیجیتال در بلاک چین

شبکه های بلاک چین معروف مختلفی وجود دارد که کارمزد های متفاوتی دارند. معمولاً هرچه قدرت پردازش تراکنش ها در طول یک ثانیه در یک بلاک چین بیشتر باشد، آن شبکه کارمزد کمتری دارد. به این معنا که هر چقدر کارایی یک شبکه بیشتر باشد، کارمزد معاملات آن شبکه کمتر می شود.

دو عامل موثر بر کارمزد ها اندازه تراکنش و تقاضای فضای بلاک است. بعضی از شبکه ها فقط می توانند مقدار محدودی از اطلاعات را در هر بلاک ذخیره کنند. به همین دلیل تعداد تراکنش هایی که ماینر می توانند شامل شوند محدود می شود. حال فرض کنیم کاربران مختلف و زیادی به طور همزمان شروع به انجام معامله کنند. در نتیجه تقاضا برای افزایش فضای بلاک بیشتر می شود و تراکنش های بیشتری هم در انتظار تایید هستند. بعضی مواقع این تقاضا به حدی زیاد می شود که دچار شلوغی بیش از حد شبکه شده و کارمزد ها ناپایدار می شوند و به صورت غیرقابل کنترلی افزایش می یابند.

دلیل وجود کارمزد تراکنش ها چیست؟

کارمزد تراکنش ها در ابتدا با هدف ممانعت از اضافه بار بر روی شبکه بیت کوین به وجود آمد. به همین دلیل “ساتوشی ناکاموتو” سازنده بیت کوین از سیستم Hashcash ایده گرفت و الگوریتم اثبات کار را شکل داد.

پس از گذشت تقریبا ۲ سال، یک توسعه دهنده ارز دیجیتال به نام “گاوین اندرسن” (Gavin Andresen) متوجه یک قانون سورس کد شد. این قانون حداقل کارمزد تراکنش، ۰.۰۱ بیت کوین را نیاز داشت. در آن زمان که بیت کوین قیمت چندانی نداشت، مسئله مهمی به نظر نمی رسید. با گذشت زمان و با افزایش ارزش دلار، تقاضا برای افزایش فضای بلاک نیز افزایش یافت. توسعه دهندگان بیت کوین با به روز کردن شبکه بیت کوین، این قانون را حذف کرده و فضای بلاک ها را نیز افزایش دادند.

کارمزد های تراکنش، چگونه کار می کنند؟

یکی از اصلی ترین انگیزه ماینر ها برای فعالیت، وجود کارمزد ها است. در بیت کوین معاملاتی که نسبت به دیگر تراکنش ها کارمزد بالاتری دارند، در اولویت ماینر ها قرار می گیرند. این تراکنش ها فضای بیشتری از بلاک را هم اشتغال می کنند. در این بین دیگر تراکنش های با کارمزد پایین یا تراکنش های بلاتکلیف در فضایی به نام استخر حافظه یا MEMPool قرار می گیرند. آنها در این استخر ها منتظر می مانند تا توسط ماینر ها انتخاب شده و در بلاک بعدی قرار گیرند. در صورت پر شدن حافظه استخر، ماینر ها معاملات دارای کارمزد بیشتر را انتخاب کرده و در بلاک بعدی قرار می دهند. به همین دلیل است که برخی کاربران برای معاملات مهم و ضروری خود، کارمزد را بصورت دستی افزایش می دهند.

برای ارز دیجیتال ریپل هیچ ماینری برای تولید کوین های جدید آن وجود ندارد. به همین دلیل کارمزد این شبکه بسیار ناچیز است.

استیبل کوین هایی مثل تتر که به دلار آمریکا وابسته هستند نیز برای معاملات کارمزد نمی گیرند. یعنی در صورت انتقال دارایی بین دو حساب USDT یا دو کیف پول که توانایی ذخیره این کوین ها را دارد، هیچ کارمزدی در تراکنش اعمال نمی شود. اما برای تبدیل این ارز دیجیتال به ارز فیات باید کارمزد بپردازید.

خرید و فروش ارز دیجیتال

همانطور که می دانید، ارز های دیجیتال فیزیکی نیستند و انتقال آنها بصورت دیجیتالی است. برای خرید و فروش آنها نیاز به معامله حضوری نیست. بلکه معاملات ارز های دیجیتال معمولا بصورت آنلاین و از طریق اینترنت انجام می شود. از طرفی برای خرید ارز های دیجیتال نیاز نیست هزینه زیادی متقبل شوید. برای مثال بیت کوین گرانترین ارز دیجیتال دنیاست. برای خرید بیت کوین نیاز نیست که حتما چندین هزار دلار داشته باشید و یک واحد بیت کوین بخرید. بیت کوین می تواند تا ۸ رقم اعشار تقسیم شود. ینی مثلا شما می توانید ۰.۰۰۰۱ بیت کوین خریداری نمایید.

خرید ارز دیجیتال

خرید و فروش ارز های دیجیتال را می توان به صورت اینترنتی انجام داد. خرید ارز های دیجیتال غیرقانونی نیست و می توانید آنها را به هرکسی در هر کجای دنیا انتقال دهید حتی از ایران. این معاملات در چند سال اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده اند و به یک منبع برای سرمایه گذاری و کسب درآمد تبدیل شده اند.

امن ترین راه برای خرید ارز دیجیتال از طریق صرافی های ارز دیجیتال معتبر است. برای دسترسی به این صرافی ها باید به وبسایت اصلی صرافی مورد نظرتان مراجعه کنید. خرید و فروش ارز دیجیتال از طرق شبکه های اجتماعی و افرادی که کاملا نمی شناسید ریسک زیادی دارد.

برای خرید ارز دیجیتال باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • نصب کیف پول ارز دیجیتال
 • مراجعه به صرافی آنلاین معتبر
 • انجام احراز هویت با استفاده از مدارک شناسایی
 • خریداری ارز دیجیتال و دریافت در کیف پول

نصب کیف پول ارز دیجیتال

قبل از خرید هر ارز دیجیتالی، ابتدا باید محلی برای نگهداری آن داشته باشید. همانطور که گفتیم ارز های دیجیتال شکل فیزیکی ندارند. برای این منظور باید یک کیف پول ارز دیجیتال برای دریافت و نگهداری و انتقال ارز دیجیتال خود داشته باشید. باید توجه داشته باشید که کیف پولتان از ارز دیجیتال مورد نظرتان پشتیبانی کند.

کیف پول ها مانند حساب بانکی هستند. هر کیف پول دارای یک آدرس مخصوص به خود است که برای خرید و فروش ارز دیجیتال از آن استفاده می شود. این آدرس به صورت یک رشته متنی مثل شماره حساب است که در داخل خود کیف پول به شما نشان داده می شود.

کیف پول ها دارای دو نوع نرم افزاری و سخت افزاری هستند که در ادامه به شرح آنها می پردازیم.

کیف پول نرم افزاری ارز دیجیتال

کیف پول های نرم افزاری رایگان هستند و انواع مختلفی دارند. این کیف پول ها به آسانی بر روی گوشی تلفن همراه (سیستم عامل های اندروید و iOS) و رایانه های شخصی (سیستم عامل های ویندوز و لینوکس و مک) نصب می شوند. بعضی از کیف پول ها تحت وب هستند و می توان با جستجوگر های اینترنت مثل گوگل کروم به آنها متصل شد.

برای مثال کیف پول Atomic Wallet (اتمیک والت) برای دسکتاپ و موبایل قابل دانلود و نصب است اما Trust Wallet (تراست والت) فقط بر روی موبایل قابل نصب است. اما کیف پول Guarda Wallet (گاردا والت) بر روی رایانه های شخصی و موبایل قابل نصب است و نسخه تحت وب نیز دارد. علاوه بر این سه کیف پول، کیف پول های بسیار دیگری وجود دارد که باید درباره آنها تحقیق کنید.

برای دانلود و نصب کیف پول ارز دیجیتال، حتما به سایت های رسمی و معتبر آن مراجعه کنید. کیف پول دانلود شده از منابع ناشناخته یا غیر رسمی، ممکن است دارای بدافزار باشد. به این ترتیب دارایی شما را به سرقت می برند.

کیف پول سخت افزاری

کیف پول های سخت افزاری به صورت فیزیکی هستند و می توانید آنها را خریداری کنید. این کیف پول ها نسبت به کیف پول های نرم افزاری امنیت بیشتری دارند. کیف پول هایی مانند Ledger و Trezor از جمله کیف پول های سخت افزاری هستند. این کیف پول ها امنیت بالایی دارند و به طبع قیمت بالایی نیز دارند. این کیف پول ها برای افرادی که قصد نگهداری دارایی خود به صورت بلند مدت را دارند یا اینکه مبالغ بالایی را سرمایه گذاری کرده اند بسیار مناسب است.

امنیت کیف پول

در دنیای ارز های دیجیتال، تنها کسی که مسئول نگداری از سرمایه تان است، خودتان هستید. معاملات ارز دیجیتال به صورت نیمه ناشناس و برگشت ناپذیرند. اگر اقدامات امنیتی را جدی نگیرید و داراییتان به سرقت برود، پیگیری و برگرداندن آن بسیار سخت خواهد بود. همچنین اگر کیف پولتان حذف شود و یا آن را گم کنید؛ هیچ فردی قادر به بازگرداندن کیف پولتان نیست و برای همیشه سرمایه هایتان را از دست می دهید. به همین دلیل بهتر است یک نسخه پشتیبان از کیف پولتان تهیه کنید. تا در صورت بروز مشکل، بتوانید از آن استفاده کنید. معمولا کیف پول ها برای نسخه پشتیبان یک کد ۱۲ تا ۲۴ کاراکتری به شما می دهند که باید آن را نوشته و در محلی امن نگهداری کنید.

مراجعه به صرافی‌های آنلاین ارز دیجیتال

صرافی های آنلاین زیادی در خارج و داخل کشور وجود دارد که برای خرید ارز دیجیتال می توانید به آنها مراجعه کنید. برای عضویت و خرید و فروش ارز دیجیتال در این صرافی های ارز دیجیتال نیاز به بودجه زیادی ندارید. با هر بودجه ای می توان وارد بازار ارز دیجیتال شد. قبل از ورود به صرافی ابتدا کاملا درباره آن تحقیق کرده و همه جوانب آن را بسنجید.

از طرفی هزاران ارز دیجیتال وجود دارند که خرید و فروش می شوند. شما باید اطمینان کسب کنید که صرافی مورد نظرتان از ارز دیجیتال شما پشتیبانی می کند. بعد از اینکه از معتبر بودن و مناسب بودن صرافی اطمینان لازم را کسب کردید، با عضویت در صرافی می توانید خرید و فروش ارز دیجیتال و انتقال آنها را انجام دهید. سپس صرافی ها دارایی های شما را به آدرس کیف پولتان انتقال می دهند.

اگر در ایران زندگی می کنید، ما به شما صرافی های خارج از کشور را پیشنهاد نمی دهیم. انتخاب صرافی های خارج از کشور برای خرید و فروش ارز دیجیتال ریسک زیادی دارد. این موضوع به دلیل تحریم هایی است که علیه ایران وجود دارد. شما برای استفاده از این صرافی ها مجبور هستید از VPN و VPS استفاده کنید که در قسمت های قبل توضیح دادیم. در صورت قطع شدن VPN و نشان دادن IP شما، حسابتان در صرافی مسدود شده و دارایی هایتان از دست می رود. در اینصورت هیچ راهیی برای بازگشت سرمایتان وجود ندارد.

احراز هویت در صرافی ارز دیجیتال

احراز هویت در صرافی های ارز دیجیتال یا سنجش اصالت مانند باز کردن یک حساب در بانک است. برای باز کردن یک حساب در بانک باید با همراه داشتن مدارک شناسایی و پر کردن فرم های مربوطه، هویت خود را تایید کنید. در مورد صرافی های آنلاین نیز تقریبا چنین چیزی است. به این فرایند KYC می گویند که کوتاه شده عبارت Know Your Customer است. در این فرایند باید هویتی که ادعا می کنید هستید را ثابت کنید تا بتوانید خرید و فروش ارز دیجیتال را انجام دهید.

هدف احراز هویت در صرافی های ارز دیجیتال و KYC حفاظت از تراکنش ها در برابر جعل حساب و همچنین نبود افراد جعلی در شبکه است. از این طریق یک محیط امن برای معاملات ایجاد کرده و اعتماد کاربران را نیز جلب می کنند. عدم احراز هویت و سنجش اصالت در صرافی ارز دیجیتال ممکن است باعث جرایم زیر شود:

 • پولشویی
 • فرار از مالیات
 • سرقت یا هک حساب کاربران
 • کلاهبرداری و پرداخت نکردن ارز دیجیتال

انواع احراز هویت

 • احراز هویت با رمز عبور
 • توکن یا کارت های هوشمند
 • اثر انگشت و اسکن چهره
 • تایید هویت دو عاملی

خریداری رمزارز و دریافت در کیف پول

شما باید انتخاب کنید که کدام ارز دیجیتال را می خواهید بخرید. ارز هایی مثل بیت کوین، اتریوم و… از بهترین ارز های دیجیتال برای سرمایه گذاری هستند. البته که ارز های دیجیتال دیگری نیز وجود دارند که معامله می شوند و بستر مناسبی برای سرمایه گذاری هستند. برای خرید ارز دیجیتال ۲ روش وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

روش خرید ارز دیجیتال با حساب دلاری و ارزی

خرید و فروش ارز دیجیتال بر اساس دلار بستگی به حساب دلاری شما دارد. برای کاربران معمولی درون ایران تنها امکان باز کردن حساب دلاری در سیستم های پرفکت مانی و وب مانی وجود دارد. بیشتر صرافی های ارز دیجیتال معتبر، این حساب ها را قبول نمی کنند.

اگر حساب بانکی دلاری شما در بانک های خارج از کشور وجود دارد و ویزا کارت یا مستر کارت دارید، می توانید در بعضی از صرافی ها با استفاده از کارت اعتباری، ارز دیجیتال خریداری نمایید.

البته استفاده از استیبل کوین تتر نیز در بین کاربران ایرانی محبوب شده است. هر تتر معادل یک دلار آمریکاست. به همین دلیل به جای تبدیل ارز های دیجیتالی مثل بیت کوین و .. به دلار، آن را به تتر تبدیل می کنند. این ارز دارای محدودیت کمی است و مورد قبول بیشتر صرافی های معتبر است.

خرید ارز دیجیتال در ایران

صرافی های آنلاین زیادی در ایران وجود دارند که خرید و فروش ارز های دیجیتال در آنها انجام می شود. اما همه آنها قابل اعتماد و معتبر نیستند. قبل از انتخاب باید درباره آنها تحقیق کنید. خرید ارز دیجیتال در صرافی های ارز دیجیتال ایرانی به سادگی خرید با کارت بانکی است. در این صرافی ها حتما باید احراز هویت انجام دهید تا بتوانید خرید و فروش انجام دهید. توصیه می کنیم تنها در سایت های معتبر و صرافی های بزرگ این عمل را انجام دهید، در غیر اینصورت امکان سواستفاده از اطلاعات شخصی شما بالا است.

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10039

همین الان ویدیو روبرایم ارسال کن 

دریافت رایگان آموزش بایننس

  بعد از وارد کردن ایمیل آموزش برای شما نمایش داده خواهد شد 

بستن