نماد سایت آی تی ارز

اولین توکن‌ NFT میلیون دلاری در شبکه ی سولانا فروخته شد

توکن Degenerate Ape Academy بیش از یک میلیون دلار در شبکه سولانا به فروش رفت. این فروش بالا برای رقیب لایه یک اتریوم رکورد محسوب می‌ شود.

به گزارش آی تی ارز و به نقل از کوین دسک، توکن غیر قابل تعویض Degenerate Ape Academy به میزان ۵۹۸۰ Sol یا ۱.۱۱ میلیون دلار در بلاکچین سولانا فروخته شد. این بلاکچین به عنوان رقیب بلاکچین اتریوم در این حوزه شناخته می‌ شود.

مفهوم NFT چیست؟ همه چیز درباره توکن های غیر قابل تعویض

شرکت مون‌راک کپیتال (Moonrock Capital) که یک شرکت مشاوره‌ و سرمایه‌ گذاری مستقر در اروپا است اعلام کرد چند ساعت پس از پرداخت بیش از یک میلیون دلار بابت یک میمون زامبی زخمی که در حال خوردن مغز است، اقدام به خرید یک توکن از پلتفرم هنری CryptoPunks به ارزش ۱۳۸۸ Sol یا ۲۵۷,۴۴۶.۲۴ دلار کرده است.

این کلکسیون غیر رسمی میمون‌ ها از پروژه Bored Ape Yacht Club در شبکه اتریوم الهام گرفته شده است که هفته گذشته ۱۰۱ یک میمون (Bored Ape) از این مجموعه در حراج Sotheby’s به قیمت ۲۴.۳۹ میلیون دلار فروخته شد. مجموعه Degenerate کاملا با مجموعه میمون‌ های موجود در شبکه اتریوم متفاوت است اما بر اساس همان حیوان (میمون) پایه‌ گذاری شده است.

یک پروژه دیگر از توکن‌ های NFT که در بلاکچین سولانا ارائه شده است، SolPenguins نام دارد. این پروژه نیز که مشابه Pudgy Penguins از بلاکچین اتریوم است رشد خوبی را تجربه کرد و به ۱.۶ Sol یا ۲۸۱ دلار رسید.

هم اکنون اکثر پروژه‌ های سود آور NFT مانند آثار هنری توکن شده، کلیپ‌ های صوتی، فیلم‌ ها یا ربات‌ های چت بر روی بلاکچین اتریوم قرار دارند. اما به دلیل اینکه هزینه تراکنش‌ ها در سولانا پایین‌ تر است، این پروژه‌ ها به سمت این پلتفرم متمایل شده‌ اند. Degenerate Ape Academy در توییتی نوشت:

پایین بودن هزینه تراکنش‌ ها ی سولانا به این معناست که ما می‌ توانیم با هزینه صرفه‌ جویی شده، در محله منهتن نیویورک زندگی کنیم.

اما همه معتقد نیستند که سولانا بتواند به موفقیت خود در دنیای NFT ادامه دهد. یکی از تریدر های NFT به تازگی گفته است:

سولانا هنوز آنقدر بالغ نیست و قرار نیست در آینده محلی برای ارائه توکن‌ های NFT با سطح بالا باشد.

Gmoney که نام مستعار یک سرمایه گذار NFT است نیز اظهار داشت:

توکن‌ های سولانا اصل نیستند. من معتقدم اگر سولانا قصد دارد تا در زمینه توکن‌ های NFT جدی گرفته شود باید مردم را به انجام پروژه‌ های جدید و خلاقانه تشویق کند، نه اینکه آن ها همه چیز را از روی اتریوم کپی پیست کنند.

قیمت توکن بومی سولانا نیز با این روند همراه شده است. با اینکه ارزش بازار سولانا توانسته بود از ریپل (XRP) و دوج کوین (Dogecoin) عبور کند و در جایگاه ششمین رمز ارز بزرگ بازار قرار گیرد اما با کاهش ۸ درصدی امروز به جایگاه هفتم و پایین تر از XRP قرار گرفت.

حدود یک ماه پیش سولانا قیمت ۴۰ دلاری داشت. پس از اینکه قیمت سولانا هفته گذشته به ۲۰۰ دلار رسید، کمی کاهش داشت و اکنون قیمت آن ۱۶۱ دلار است.

تا کنون بزرگ ترین و گران‌ قیمت‌ ترین توکن‌ ها ی NFT در پلتفرم اتریوم ارائه شده‌ اند اما شاید در آینده روزی برسد که NFT سولانا از اتریوم پیشی بگیرد. به نظر شما آیا سولانا می‌ تواند روزی جای اتریوم را در حوزه NFT بگیرد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

خروج از نسخه موبایل