غیرمتمرکز شدن دیتابیس‌ها باعث حفظ حریم خصوصی می‌شود!

نویسنده
تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

به نقل از کوین تلگراف ، پروژه های بلاک چین برای اینکه بتوانند حفظ حریم خصوصی را مهیا کنند، باید بطور کامل غیرمتمرکز باشند و وابستگی‌ شان به خدمات ابری متمرکز را از بین ببرند.

در سراسر اروپا یک نگرانی راجع به حفظ حریم خصوصی شکل گرفته که در اثر تلاش‌هایی است که پیرامون تکنولوژی ردیابی ارتباطات مردم (تماسهای مردم با یکدیگر) درحال انجام است. مساله ردیابی ارتباطات اساس کلیه تلاش‌ها برای ردیابی ارتباطات مردم و قرنطینه افراد آلوده است که در جهت جلوگیری از موج دوم انتشار ویروس انجام می‌گیرد. چرا که تاکنون این پروژه در چین و کره جنوبی با موفقیت به انجام رسیده است.

آشنایی با فناوری بلاکچین

در هر صورت اینگونه اقدامات ردیابی ارتباطات که در چین و کره جنوبی صورت گرفته است در بیشتر کشورهای اروپایی به عنوان نمونه ای از نقض حریم خصوصی به هیچ عنوان پذیرفته نیستند. با این وجود این طور به نظر می‌رسد کشورهای بسیاری در حال آماده شدن برای نقض برخی حریم های خصوصی مردمشان هستند.

نبود هماهنگی لازم در اجرای یک برنامه صحیح در راستای حفظ حریم خصوصی

تضمین حفظ حریم خصوصی با بلاک چین

یک مشکل اساسی در اروپا این است که تاکنون دولت های اروپایی نتوانسته‌ اند در مورد یک مساله واحد، راه حل و رویکرد جامعی پیدا کنند. حامیان حفظ حریم خصوصی درخواست ساخت برنامه ای را داده بودند که بتواند اطلاعات را بصورت غیرمتمرکز روی دیوایس‌ های جداگانه ذخیره سازی کند. ‌با این حال برخی دولت ها از جمله فرانسه و انگلستان، از این ماجرا بطور زیرکانه ای برای حل برخی از مشکلات خودشان استفاده کردند.

این داستان در فرانسه منجر به تولید یک برنامه شد که اطلاعات را در سرورهای دولتی جمع آوری و ذخیره می‌کرد. در انگلستان در حالیکه اطلاعات مردم عملا دیگر توسط مقررات عمومی امنیت اطلاعات اتحادیه اروپا تامین نمی‌شود، دولت این کشور به تازگی یک سازمان جنجالی بر پایه هوش مصنوعی جهت ردیابی ارتباطات مردم راه اندازی کرده است. این سازمان و دولت، هیچکدام تاکنون توضیحی در این باره نداده‌ اند که چرا برای پردازش دیتاهایی مثل اطلاعات پرداخت‌های قبوض و یا موارد اعتباری نیاز به یک واسط هوش مصنوعی است.

یک استراتژی پر خطر

این نحوه اداره کردن مساله ردیابی ارتباطات توسط دولت‌ها،‌ مباحث و جزییات زیادی را در ارتباط با حفظ حریم خصوصی به وجود آورده است.

می‌دانیم که دیتاهای ذخیره شده در سیستم‌های متمرکز (چه دولتی و چه خصوصی) همیشه در برابر حملات آسیب پذیرند. اگر به این دست دیتاهای شخصی با این درجه از حساسیت نفوذی صورت بگیرد، ممکن است از آنها برای کلاهبرداری یا سرقت هویت استفاده شود.

در دنیای واقعیت، بحث نفوذ به اطلاعات همیشه وجود داشته و هر از گاهی هم رخ می‌دهد. اخیرا یک مطالعه نشان داده که در ۱۸ ماه گذشته حدود ۸۰ درصد شرکت‌ها مساله افشای اطلاعاتشان را تجربه کرده اند. حتی EasyJet و Bank of America‌ هر دو گفتند که در هفته اخیر برخی از اطلاعاتشان هک شده‌ است. نگهداری اینگونه اطلاعات مهم و حساس در سطح ملی توسط دولت ها، باعث می‌شود که هکرها به آن به دید یک کندوی عسل خوشمزه نگاه کنند. (و اطلاعات همیشه در معرض خطر باشد)

سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال نگران موج دوم کرونا هستند

همیشه از مردم خواسته می‌شود که با این قضیه موافقت کنند،‌ یعنی رسما باید بپذیرند که قرار است از اطلاعات آن‌ها برای اهدافی فراتر از آنچه که به نظر می‌رسد، ‌استفاده شود. وقتی که دولت تحت عنوان ردیابی ارتباطات و ردگیری کرونا، حجم دیتای زیادی را جمع آوری کند، این داده ها به سادگی می‌تواند برای اهداف دیگری نیز مورد استفاده قرار گیرد و در حقیقت این مساله منجر به فدا شدن حریم خصوصی و حق مالکیت می‌شود. مخصوصا در مورد کشور انگلستان، از زمانی که مشخص شد مرکز اصلی ارتباطات دولتی پروژه هوش مصنوعی یا همان GCHQ‌ در ماجرای رسوایی Edward Snowden‌ نقش داشته، مردم این کشور نگرانی زیادی را در این مورد احساس می‌کنند.

دنیای رمزنگاری امن نیست

علت اینکه بیشتر مردم به ارزهای رمزنگاری شده و تکنولوژی بلاک چین روی آورده اند این است که باور دارند فعالیت‌های نظارتی و سانسور و عدم حفظ حریم خصوصی که توسط دولت‌ها انجام می‌شود در حقیقت منجر به عدم آزادی مردم می‌شود. فناوری بلاک چین برای حل این مشکلات، مردم را با راهکار کنترل غیرمتمرکز اطلاعات، مقاوم در برابر سانسور و همچنین ایمن در عین ناشناس ماندن آشنا کرد.

اما حقیقت ماجرا این است که تکنولوژی بلاک چین و رمزنگاری هنوز فاصله زیادی با مفهوم غیرمتمرکز بودن در معنای واقعی کلمه دارند.

اول اینکه برای ورود به دنیای رمزنگاری‌ها حق انتخاب چندانی نداریم و باید از یک صرافی (که اطلاعاتش بصورت متمرکز ذخیره و پردازش می‌شود) استفاده کنیم. صرافی‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند همیشه مورد توجه هکرها و نفوذگران هستند. آخرین صرافی معروفی که به تازگی هک شد، صرافی کانادایی Coinsquare ‌بود و اعلام شد که هکرها به اطلاعات ایمیل ۵ هزار نفر در پایگاه داده آن‌ها دسترسی پیدا کرده و می‌خواهند برای SIM-swapping‌ از آن‌ها استفاده کنند.

دوم اینکه اکثر اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز که بر پایه بلاک چین نوشته شده‌اند (DApps)، برای ذخیره اطلاعات از پایگاه های داده‌ متمرکز استفاده می‌کنند. ‌علت این است که اساسا بلاک چین‌ها مانند بلاک چین اتریوم نمی‌توانند دیتاها را بطور موثر ذخیره کنند و یا هزینه این کار توسط آن‌ها زیاد است و برای توسعه دهنده برنامه صرفه اقتصادی ندارد. بنابراین همچنان که از مزایای امنیت بستر غیرمتمرکز بلاک چین بهره می‌بریم، با ارسال اطلاعات توسط اپلیکیشن به وب سرویسش، تمام مسایل امنیتی زیر سوال می‌رود، چرا که ما هیچ کنترلی روی امنیت این بخش نداریم.

علی رغم اینکه تاکنون اطلاعات DApp خاصی مورد حمله هکرها قرار نگرفته است، ولی این مساله در دنیای برنامه‌های غیر متمرکز ‌همواره وجود خواهد داشت.

یک پایگاه داده غیرمتمرکز چگونه می‌تواند مشکلات را حل کند؟

انجام پردازش های عظیم در این تکنولوژی، نیازمند کنترل شبکه ای پر قدرت و غیرمتمرکز است. داده ها می‌توانند در بستر شبکه به چند تکه تقسیم شوند، ذخیره گردند و یا تکثیر شوند و این یعنی همواره در دسترس هستند. توسعه دهندگان با استفاده از مدل‌های مشابه Airbnb فقط لازم است که هزینه ذخیره‌ سازی و خواندن و نوشتن در پایگاه داده را پرداخت کنند.

چنین طرحی بسیاری از مشکلات ذخیره‌ سازی غیرمتمرکز داده‌ها را برطرف می‌کند. غیرمتمرکزسازی داده‌ها را در این ساختار کاملا در امان نگه می‌دارد. داده‌ها غیر قابل دستکاری هستند چرا که هر اقدامی باید از طرف شبکه به تایید برسد. همچنین کاربران می‌توانند با اعلام رضایت یا عدم رضایتشان، نحوه استفاده از اطلاعاتشان را مشخص کنند و این به معنی حفظ حریم خصوصی است.

این شبکه از دید توسعه دهندگان، مزایای دیگری هم دارد. آن‌ها هزینه کمتری نسبت به سرویس ‌دهندگان متمرکز مثل AWS پرداخت می‌کنند چرا که انتشار اطلاعات یکی از ویژگی‌های ذاتی شبکه غیرمتمرکز است. از طرفی این مساله در ارتباط با ذخیره غیرمتمرکز داده‌ها نیز صدق می‌کند و به سرعت در حال رشد است.

ذخیره سازی غیرمتمرکز داده‌ها این فرصت را در اختیار برنامه های غیرمتمرکز قرار داده که با از بین بردن وابستگی‌شان به سرویس دهنده‌های متمرکز، بطور کامل غیرمتمرکز شوند. نکته بسیار مهم این است که در دوره‌ای که دولت‌ها بسیاری از حقوق شهروندان و حریم خصوصی آنان را با عنوان جلوگیری از شیوع ویروس نقض می‌کنند، فناوری غیرمتمرکزسازی توانایی حل بسیاری از مشکلات همین دولت‌ها را ارائه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10039

همین الان ویدیو روبرایم ارسال کن 

دریافت رایگان آموزش بایننس

  بعد از وارد کردن ایمیل آموزش برای شما نمایش داده خواهد شد 

بستن