منو سایت

دشمن ۱۲ ساله بیت کوین: تلاش ۲۰ ساله ی چین برای نابودی بیت کوین

نویسنده
دسته بندی
تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

از سال ۲۰۰۹، چین و هنگ‌ کنگ، شمشیرشان را برای بیت کوین از رو بسته‌ اند. در طول این سال‌ ها، در بسیاری از مواقعی که سقوط قیمت بیت کوین باعث ترس، بلاتکلیفی و نبود قطعیت شد، رد پای چین را می‌ شد پیدا کرد.

به گزارش کوین تلگراف، روز گذشته قیمت بیت کوین با سقوطی ۵ درصدی همراه شد؛ این سقوط پس از آن اتفاق افتاد که بانک مرکزی چین تمام تراکنش‌ های مرتبط با این ارز ها را غیر قانونی اعلام کرد. این در حالی است که طی ۱۲ سال اخیر، چین نقشی عمده در ۱۹ مورد ترس، بلاتکلیفی و نبود قطعیت‌ هایی داشته است که معامله‌ گران را نگران کرده بود.

۲۰۰۹: چین برای اولین بار ارز های مجازی را ممنوع کرد

۱- قانون‌ گذاران چینی هیچ زمانی از طرفداران ارز های دیجیتال نبوده‌ اند. سال ۲۰۰۹ و زمانی که فناوری بلاک چین و ارز های دیجیتال در روز های ابتدایی خود قرار داشت، وزارت فرهنگ و وزارت تجارت چین، استفاده از ارز های مجازی برای معاملات کالا را ممنوع اعلام کردند. در آن زمان به‌ طور خاص از بیت کوین اسمی برده نشده بود. این کار را می‌ توان سنگ بنای قانون‌ گذاری‌ های سخت‌ گیرانه در چین در ارتباط با ارز های دیجیتال دانست.

۲۰۱۳: بیت کوین به‌ طور خاص ممنوع اعلام شد

۲- در سال ۲۰۱۳، بانک مرکزی چین، مؤسسات مالی را انجام تراکنش‌ ها با ارز های دیجیتال منع کرد. این بانک ارز های دیجیتال را «بدون معنای واقعی» توصیف کرد. پس از انتشار این خبر، قیمت بیت کوین ۱,۰۰۰ دلار کاهش یافت. در آن زمان بی‌ تی‌ سی چاینا (BTCC)، بیشترین سهم در معاملات بیت کوین را در اختیار داشت. شایان ذکر است که کمی بعد، قیمت بیت کوین احیا شد.

۲۰۱۴: تهدید های تو خالی

سال ۲۰۱۴ به ما یاد داد که اخبار غیر واقعی از ممنوعیت قانون‌ گذاران چینی و بانک مرکزی این کشور، به اندازه اخبار واقعی، روی بازار تأثیر می‌ گذارد.

۳- در ماه مارس آن سال، وب‌سایت سینا ویبو (Sina Weibo) ادعا کرد که بانک مرکزی چین به‌ دنبال مسدود سازی تراکنش‌ های بیت کوین و این کار را طی یک ماه عملی خواهد کرد. با وجود این که کمی بعد مشخص شد این خبر صحت ندارد، ولی باز هم قیمت بیت کوین سقوط کرد.

۴- تقریباً همزمان با این خبر، صرافی FXBTC که چین فعالیت می‌ کرد، عنوان کرد که به‌ دلیل تهدید های قانون‌ گذاران در ارتباط با توقف فعالیت‌ هایش، در های صرافی را به روی کاربران خواهد بست. این دو خبر در سال ۲۰۱۴، باعث شد که قیمت بیت کوین از ۷۰۹ دلار به ۳۴۶ دلار برسد.

کمی بعد و اواخر ماه مه آن سال، قیمت بیت کوین بار دیگر به بالای ۶۰۰ دلار بازگشت.

۲۰۱۶: هک صرافی‌ های چینی

۵- صرافی هنگ‌ کنگی بیت فینکس (Bitfinex)، قربانی یکی از بزرگ ترین هک‌ های تاریخ ارز های دیجیتال شد. طی این حمله، هکر ها چیزی در حدود ۱۱۹,۷۵۶ واحد بیت کوین را از این صرافی سرقت کردند که در زمان نگارش این خبر ارزشی معادل ۵ میلیارد دلار دارند. مراجع قضایی همچنان در حال ره‌ گیری برخی از این بیت کوین‌ های سرقتی هستند. در آن زمان، انتشار خبر هک بیت فینکس باعث سقوط ۱۰ درصدی قیمت بیت کوین طی دو روز شد.

۲۰۱۷: دو ممنوعیت در یک ماه

۶ و ۷:‌ در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷، دولت چین به‌ صورت رسمی صرافی‌ ها را از ارائه خدمات در داخل این کشور منع کرد. بانک مرکزی چین هم اعلام کرد که شهروندان این کشور اجازه شرکت در عرضه‌ های اولیه سکه (ICO) را ندارند.

سه ماه طول کشید که قیمت بیت کوین از ۴,۰۰۰ دلار به اوج ۲۰,۰۰۰ دلاری خود برسد.

۸ و ۹: قیمت بیت کوین در یک روند صعودی قدرتمند قرار داشت که خبر بسته‌ شدن صراف BTCC منتشر شد. گفته می‌ شد که دلیل توقف فعالیت این صرافی محدودیت‌ ها و ممنوعیت‌ های دولتی از سوی چین باشد. بانک مرکزی چین ادعا می‌ کرد که دیوار های بیت کوین روزی فرو خواهد ریخت. شایان ذکر است که این صرافی همچنان فعال است.

بیت کوین با وجود این اخبار همچنان روند احیای خود را حفظ کرد و در برخی بازه‌ ها شاهد اصلاح‌ های جزئی بودیم.  

۲۰۱۸: اخبار منفی

۱۰- اخباری که ژانویه آن سال منتشر شد، حاکی از آن بود که چینی‌ ها مسئول سقوط بزرگ بازار هستند.

۱۱- در این زمان، بسیاری معتقدند بودند که انتشار اخباری مبنی بر اعمال محدودیت‌ ها دولت چین در بحث استخراج ارز های دیجیتال، عامل اصلی سقوط بازار است. اواسط فوریه، قیمت بیت کوین با سقوطی بیش از ۶۵ درصد، به ۶۸۵۲ دلار رسید.

صد البته این سقوط هم دوام چندانی نداشت و تا پایان همان ماه، بیت کوین موفق شد بار دیگر به بالای ۱۱۰۰۰ دلار برسد.

۲۰۱۹: دوباره ترس، بلاتکلیفی و نبود قطعیت

دشمنی ۱۲ ساله چین و بیت کوین؛ این کشور نزدیک به ۲۰ بار تلاش کرده تا بیت کوین را بکشد

۱۲- قیمت بیت کوین آوریل آن سال با اصلاحی جزئی روبه‌ رو شد. به‌ گفته کارشناسان، پیش‌ نویس لایحه توسعه و اصلاح چین که در آن قرار بود استخراج ارز های دیجیتال ممنوع شود، دلیل اصلی این اصلاح بوده است.

۱۳- کمی بعد، بانک مرکزی چین عنوان کرد که در صورت کشف معاملات ارز های دیجیتال، فوراً آن را متوقف خواهد کرد.

پس از انتشار این اخبار، قیمت بیت کوین سقوطی اندک را تجربه کرد، ولی کمی بعد شاهد احیا و پیشروی به‌ سوی اوج تاریخی تازه بودیم.

۲۰۲۰: حمام خون و انگشت اتهام به‌ سمت چین

۱۴- حمام خونی که ماه مارس سال ۲۰۲۰ شاهد آن بودیم، باعث شد که قیمت بسیاری از ارز های دیجیتال سقوط کند. در آن زمان شیوع کرونا تازه قوت گرفته بود. این در حالی است که کارشناسان می‌ گویند فروش بیت کوین‌ های ماینر های چینی عامل اصلی این کاهش قیمت بود.

۱۵- نوامبر ۲۰۲۰ دولت هنگ‌ کنگ اعلام کرد که در نظر دارد معاملات خرد ارز های دیجیتال را ممنوع کند. این کشور دلیل این اقدام را مبارزه با پول‌ شویی عنوان کرده بود.

اولین سال شیوع کرونا با شکسته‌ شدن رکورد ۲۰,۰۰۰ دلاری برای بیت کوین به پایان رسید. این اولین بار طی ۳ سال پیش از آن بود که بیت کوین به بالای ۲۰,۰۰۰ دلار می‌ رسید. کمی بعد شاهد ثبت اوج تاریخی تازه در ۳۰,۰۰۰ دلار بودیم.

بیشتر بخوانید: 

محدودیت‌ های چین در ارتباط با ارز های دیجیتال چه زمانی تمام می‌ شود؟

۲۰۲۰: همچنان چین مقصر است

۱۶- ماه مه ۲۰۲۰ (اردیبهشت) انجمن ملی امور مالی اینترنتی چین، انجمن بان کداری این کشور و انجمن پرداخت چین، طی بیانیه‌ ای نسبت به سرمایه‌ گذاری در ارز های دیجیتال و خطرات احتمالی این قبیل سرمایه‌ گذاری‌ ها هشدار دادند.

۱۷- یک ماه بعد، بانک مرکزی چین به بانک‌ های چینی و ارائه‌ دهندگان خدمات پرداخت موبایلی این کشور دستور داد که از ارائه خدمات به مشتریانی که با ارز های دیجیتال سر و کار دارند، خود داری کنند.

۱۸- ماه ژوئن (خرداد)، مقامات چینی استخراج ارز های دیجیتال در کشور را ممنوع اعلام کردند. این خبر باعث شد تا ماینر ها از چین به دیگر نقاط جهان مهاجرت کنند.

۱۹- دیروز، بار دیگر بانک مرکزی چین طی دستوری، تراکنش‌ های ارز های دیجیتال در این کشور را ممنوع اعلام کرد.

شکست پشت شکست

با احتساب ممنوعیت‌ های روز جمعه، دولت‌ های چین و هنگ‌ کنگ، ۱۱ بار به‌ طور مستقیم نسبت به تهدید به ممنوعیت یا اجرای ممنوعیت در قبال ارز های دیجیتال، صرافی‌ ها و ماینر ها اقدام کرده‌ اند. در موارد دیگر، اخبار غیر واقعی و هک‌ ها باعث شده‌ اند تا قیمت بیت کوین سقوط کند. از سال ۲۰۰۹، بار ها چین عامل اصلی ترس، بلاتکلیفی و نبود قطعیت در بازار بوده است.

داده‌ های بازار نشان می‌ دهد که طی ۲۴ ساعت، قیمت بیت کوین ۲ درصد از ارزش خود را از دست داده است. در حال حاضر نیز هر واحد بیت کوین در محدوده ۴۲,۰۰۰ دلار معامله می‌ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10039

همین الان ویدیو روبرایم ارسال کن 

دریافت رایگان آموزش بایننس

  بعد از وارد کردن ایمیل آموزش برای شما نمایش داده خواهد شد 

بستن