آیا بلاک چین می‌تواند پذیرش اینترنت اشیا را تسریع کند؟

تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

فناوری اینترنت اشیا افراد، مکان‌ها و محصولات را به همدیگر متصل می‌کند و این فناوری، موقعیت‌هایی برای فراهم آوردن ارزش ایجاد می‌کند. تراشه‌ها و سنسور‌هایی که داخل محصولات گذاشته می‌شوند، داده‌ها را به شبکه اینترنت اشیا منتقل می‌کنند. قابلیت‌های تحلیلی این شبکه، داده‌ها را تبدیل به اقدامات و روش‌های کاری جدید می‌کند. البته هنوز نگرانی‌های فنی و امنیتی زیادی در رابطه با این فناوری مطرح است. فناوری بلاک چین (blockchain) در این راستا می‌تواند به اینترنت اشیا کمک کرده و در حل بسیاری از مشکلات آن مفید واقع شود. بلاک چین همان فناوری تحول‌آفرینی است که بیت کوین از آن متولد شد.

بیت کوین چیست ؟

امنیت نگرانی اصلی در مورد اینترنت اشیا است و همین مشکل است که مانع از پذیرش عام این فناوری می‌شود.

ابزار‌های اینترنت اشیا از آسیب‌پذیری‌هایی رنج می‌برند، که همین آسیب‌ پذیری‌ها باعث تسهیل حملات DDos می‌شود. ابزار‌های ناایمن اینترنت اشیا به راحتی مورد بهره‌برداری مجرمان فضای مجازی قرار می‌گیرند و از آنها برای راه‌اندازی حملات DDos استفاده می‌شود.

مشکل دیگری که در مقابل فناوری اینترنت اشیا قرار دارد، مقیاس پذیری است. همچنان که تعداد ابزار‌های متصل به شبکه اینترنت اشیا افزایش پیدا می‌کند، تایید هویت و متصل کردن نود‌های بلاک چینی مختلف به یکدیگر در این شبکه تبدیل به بحران می‌شود.

این موضوع نیاز به سرمایه‌گذاری‌های عظیم در سرور‌هایی را فراهم می‌کند که مقادیر عظیمی از مبادله اطلاعات را مدیریت می‌کنند. در این حالت، از دسترس خارج شدن سرور باعث خرابی کل شبکه می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که اینترنت اشیا در سال‌های آینده بسیار توسعه پیدا خواهد کرد و جزء جدایی ‌ناپذیر زندگی روزمره ما می‌شود؛ پس طبیعتا شرکت‌های بزرگ در این چالش‌های پیش روی اینترنت اشیا سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

فناوری بلاک چین نیز در این میان یک فناوری پیشرفته است که می‌تواند در چالش‌های پیش روی اینترنت اشیا کمک کند. بلاک چین تحولی در جهان اطلاعات ایجاد می‌کند و یک دفتر کل توزیع‌ شده است که داده‌ها را ثبت می‌کند و تغییر و اصلاح این داده‌ها را بدون اجماع غیر‌ممکن می‌کند.

فناوری بلاکچین چیست ؟

چگونه بلاک چین چالش‌های امنیت و مقیاس پذیری را حل می‌کند؟

شبکه اینترنت اشیا می‌تواند تراکنش‌های داده بین ابزار‌های مختلف را که متعلق به سازمان‌های متفاوتی هستند، پردازش کند. تعداد زیاد این ابزار‌ها باعث می‌شود که منبع نشت داده در هنگام حمله برای این شبکه قابل تشخیص نباشد. از طرف دیگر، این شبکه حجم عظیمی داده را تولید می‌کند و مالکیت این داده‌ها همیشه مشخص و واضح نیست. بلاک چین به روش‌های زیر می‌تواند نگرانی‌های مربوط به امنیت و مقیاس پذیری را کاهش دهد:

 • سیستم بلاک چین توزیع‌شده است و نیاز به اعتماد بین طرفین را از میان برمی‌دارد. در این حالت، هیچ سازمان خاصی داده‌های عظیم فراهم آمده توسط شبکه اینترنت اشیا را کنترل نخواهد کرد.
 • استفاده از بلاک چین برای نگهداری داده‌ها یک لایه امنیتی اضافی ایجاد می‌کند و بلاک چین سطح مستحکمی از رمزنگاری را نیز فراهم می‌کند که هک سوابق موجود را غیرممکن می‌کند.
 • بلاک چین باعث فراهم آمدن شفافیت می‌شود و به همه افراد مجاز اجازه مشاهده تراکنش‌های صورت گرفته را می‌دهد؛ این باعث می‌شود که در هنگام حمله منبع نشت داده فورا مشخص شود و اقدامات لازم صورت بگیرد.
 • بلاک چین پردازش سریع تراکنش‌ها را امکان‌پذیر می‌کند و در میان میلیارد‌ها ابزار مرتبط هماهنگی ایجاد می‌کند.
 • بلاک چین اعتماد را در میان افراد موجود در شبکه ایجاد می‌کند و این باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود.

قرارداد‌ هوشمندی که در بلاک چین ذخیره شده است، به اجرای خودکار توافق بین طرفین می‌پردازد؛ این توافق بر اساس شرایطی بین طرفین ایجاد شده و قرارداد‌های هوشمند نیز برای اجرای خودکار آن توافق بر اساس شرایط تعیین شده برنامه‌نویسی شده‌اند. اجرای این قرارداد‌ها بدون دخالت انسان صورت می‌گیرد.

تعدادی از بازیگران حال حاضر عرصه بلاک چین و اینترنت اشیا

 ترکیب بلاک چین و اینترنت اشیا پتانسیل عظیمی برای ایجاد بازار خدمات بین ابزار‌ها دارد و به شرکت‌ها فرصت تولید ارزش از داده‌های جمع‌آوری شده را می‌دهد. افزایش تعداد پروتکل‌های بلاک چینی، مشارکت‌ها و فراهم‌کنندگان ابزار‌های اینترنت اشیا نشان می‌دهد که تناسب خوبی برای بلاک چین در بخش اینترنت اشیا وجود دارد. در اینجا تعدادی از بازیگران حال حاضر عرصه بلاک چین و اینترنت اشیا معرفی می‌شوند.

 • Chain of Things: کنسرسیومی از علاقه‌مندان به فناوری و شرکت‌های برجسته بلاک چینی است که به بررسی بهترین کاربرد‌ها و مزایای ترکیب بلاک چین و اینترنت اشیا می‌پردازد. Maru یکی از محصولاتی است که این کنسرسیوم ساخته است. Maru یک راه‌حل سخت افزاری برای حل مشکلات مربوط به هویت، امنیت و تعامل است.
 • آیوتا (IOTA): پروتکلی برای تصفیه سریع تراکنش و صحت داده است که با استفاده از دفتر کل تنگل (Tangle) نیاز به استخراج پرهزینه را از میان بر می‌دارد. آیوتا زیرساختی رضایت‌بخش برای ابزار‌هایی است که به پردازش مقدار زیادی داده‌های ریز می‌پردازند. دفتر کل تنگل در این میان دارای ارتباطات ماشین به ماشین است و کارمزد این ریزتراکنش‌ها را هم کاهش می‌دهد.
 • Riddle&Code: راه‌حل‌های برچسب رمزنگاری را برای بلاک چین‌ها در تدارکات هوشمند و مدیریت زنجیره تامین فراهم می‌آورد. Riddle&Code راه‌حل‌هایی نرم افزاری و سخت افزاری را ارائه می‌دهد که تعامل ایمن و قابل اعتماد را بین ابزار‌ها فراهم می‌کند. این فناوری بین جهان دیجیتال و فیزیکی توازن برقرار می‌کند و مستندسازی کاغذی را در کنار مزایای بلاک چین مورد استفاده قرار می‌دهد.
 • Modum.io: سنسور‌های اینترنت اشیا را با فناوری بلاک چین ترکیب می‌کند و یکپارچگی داده را برای تراکنش‌های شامل محصولات فیزیکی فراهم می‌کند. سنسور‌های Modum شرایط محیطی را ثبت می‌کنند و وقتی که کالا‌ها به سطح انتقالی بعدی می‌رسند، داده‌های سنسور در برابر شرایط از پیش تعیین شده در قرارداد هوشمند روی بلاک چین مورد تایید قرار می‌گیرند.

ملاحظاتی برای پذیرش بلاک چین و اینترنت اشیا

بلاک چین اینترنت اشیا مقیاس پذیری قرارداد هوشمند بیت کوین ارز دیجیتال

همان طور که قبلا بیان شد، مشکل اصلی سیستم‌های اینترنت اشیا ساختار امنیتی است که بلاک چین با غیر متمرکز کردن تصمیم‌گیری این مشکل را حل می‌کند. اما وقتی که ساختار اینترنت اشیا را در ارتباط با یک دفتر کل بلاک چینی طراحی می‌کنیم، سه چالش اصلی موجود خواهد بود که باید مورد توجه قرار گیرند:

 • مقیاس پذیری: یکی از مشکلاتی که هنوز هم پیش روی اینترنت اشیا باقی می‌ماند، نحوه مدیریت مقادیر عظیم داده‌ای است که توسط شبکه بزرگی از سنسور‌ها جمع‌آوری شده است. احتمالا سرعت پردازش پایین‌تر تراکنش‌ها و یا تاخیر‌های موجود یکی دیگر از مشکلات خواهد بود. تعریف پیشاپیش یک مدل داده واضح می‌تواند باعث صرفه‌جویی در زمان شود و از سختی‌ها بکاهد.
 • حریم خصوصی شبکه و محرمانگی تراکنش: حریم خصوصی تاریخچه تراکنش را در یک دفتر کل اشتراکی برای شبکه‌ای از ابزار‌ها نمی‌توان به آسانی بر روی یک بلاک چین عمومی محقق ساخت. دلیل این امر این است که با استفاده از تحلیل الگوی تراکنش می‌توان در مورد هویت کاربران و ابزار‌های پشت کلید‌های عمومی استنباط کرد. سازمان‌ها باید در این زمینه به تحقیق بپردازند و از بین بلاک چین‌های خصوصی و ترکیبی یکی را انتخاب کنند. این سازمان‌ها باید توجه کنند که کدام یک از بلاک چین‌ها می‌تواند نیاز آنها را بهتر تامین کند.
 • سنسور‌ها: اعتبار سنسور‌های اینترنت اشیا با مداخله در اندازه‌گیری درست معیار‌های مورد نیاز برای اجرای تراکنش زیر سوال می‌رود. باید اطمینان حاصل شود که یکپارچگی این ابزار‌ها تحت تاثیر مداخلات خارجی قرار نمی‌گیرد. این موضوع در ایجاد یک محیط امن برای تراکنش و ثبت داده حیاتی است.

در نهایت باید گفت که بلاک چین و اینترنت اشیا فناوری‌هایی با پتانسیل عالی هستند که هنوز به دلیل مشکلات فنی و امنیتی به مقبولیت عام نرسیده‌اند. شرکت‌های زیادی در حال ترکیب این دو فناوری هستند و می‌خواهند از این رهگذر روشی برای کاهش ریسک ارائه دهند. نظر شما چیست؟ ترکیب این دو فناوری تا چه حد کمک خواهد کرد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10039

همین الان ویدیو روبرایم ارسال کن 

دریافت رایگان آموزش بایننس

  بعد از وارد کردن ایمیل آموزش برای شما نمایش داده خواهد شد 

بستن