Site icon آی تی ارز

چارلی مانگر : موفقیت بیت کوین « منزجر کننده » است؛ قرار نبود این‌ گونه شود

چارلی مانگر (Charlie Munger)، سرمایه‌گذار معروف آمریکایی و نائب‌رئیس شرکت برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway) می‌ گوید که موفقیت بیت کوین «منزجر کننده» است.

به گزارش کوین دسک، چارلی مانگر در گردهمایی سالانه و بین‌المللی کسب‌ و کارهای چندگانه که در روز شنبه برگزار شد، صراحتاً اعلام کرد که به‌هیچ‌ وج طرف‌ دار بیت کوین نبوده و از موفقیت آن هم خوشحال نیست.

البته مانگر هیچ‌ وقت به بیت کوین علاقه‌مند نبود. او در جلسه پرسش و پاسخی که در اوایل سال جاری داشت، عنوان کرده بود که بیت کوین خیلی «پرنوسان» است و همین باعث می‌ شود که این ارز دیجیتال، نتواند به ابزاری جهانی برای پرداخت تبدیل شود.

اما این طور که به نظر می‌ رسد، عدم علاقه او حالا به نفرت تبدیل شده است.

او در این دیدار اظهار داشت:

معلوم است که من از موفقیت بیت کوین متنفرم. من هیچ‌ وقت طرف‌ دار ارز دیجیتالی نخواهم بود که برای آدم‌ رباها و زورگیرها و امثال آنها مفید است. همچنین هیچ علاقه‌ ای به ورود میلیون‌ ها دلار سرمایه به شبکه‌‌ ای ندارم که معلوم نیست از کجا سر در آورده. فکر می‌ کنم باید صادقانه بگویم که این پیشرفت (بیت کوین) منزجرکننده و مخالف منافع دنیای متمدن است.

لازم به ذکر است که منظور مانگر از پیشرفت بیت کوین، افزایش بیش از ۹۰ درصدی قیمت آن از ابتدای سال جاری تاکنون است.

ارزش سهام شرکت برکشایر هاتاوی در این سال توانسته از شاخص اس‌ اند‌ پی‌۵۰۰ (S&P500) پیشی بگیرد. سهام برکشایر هاتاوی در سال ۲۰۲۱ با ۱۸.۶ درصد افزایش ارزش همراه بود؛ در حالی که این مقدار برای شاخص اس‌ اند‌ پی‌ ۵۰۰، ۱۱.۳ درصد بوده است. با این حال، پیشرفت این شرکت با پیشرفت بیت کوین در سال جاری قابل‌ مقایسه نیست.

البته اگر به عملکرد برکشایر هاتاوی و بیت کوین در طی ۵۲ هفته گذشته نگاه کنیم، بهتر متوجه دلیل تنفر مانگر خواهیم شد. در طول ۵۲ هفته گذشته، سهام برکشایر هاتاوی ۵۰.۵ درصد افزایش داشته؛ اما این مقدار برای بیت کوین بیش از ۵۰۰ درصد بوده است.

بیت کوین در وال استریت به‌ عنوان یک دارایی قابل‌ احترام و قابل‌ سرمایه‌ گذاری پذیرفته شده و این پذیرش روزبه‌ روز بیشتر می‌ شود. این طور که به نظر می‌ رسد، این اتفاق خاطر مانگر را مکدر کرده است. با این اوصاف، باید خوشحال بود که کسی از مانگر در مورد دوج کوین سؤال نکرد. افزایش نجومی قیمت دوج کوین احتمالاُ توانایی به‌ خطر انداختن سلامتی این پیرمرد ۹۷ ساله را دارد. این میم‌ کوین کار خود را در سال ۲۰۱۳ و به‌عنوان شوخی شروع کرد و تاکنون، بیش از ۷,۹۰۰ درصد رشد داشته است.

در این بین، وارن بافت (Warren Buffet)، رئیس مانگر و مدیرعامل شرکت برکشایر هاتاوی از اظهارنظر در مورد بیت کوین امتناع کرد. وارن بافت که پیش‌ تر بیت کوین را «بی‌ ارزش‌ تر از سم موش» و «ابزار قمار» معرفی کرده بود، این بار گفت که تمایلی به اظهارنظر در مورد بیت کوین ندارد.

او در پاسخ به سؤالی که در مورد بیت کوین از وی پرسیده شد گفت:

احتمالاً صدها هزار نفر از تماشاگران این برنامه را دارندگان بیت کوین تشکیل می‌ دهند و در این بین، دو نفر هم هستند که بیت کوین ندارند. بنابراین منطقی نیست که به قیمت خوشحالی و رضایت دو نفر، ۴۰۰,۰۰۰ نفر را ناراحت یا عصبانی کنیم.

خروج از نسخه موبایل