منو سایت

پیش از انتشار یک پروژه دیفای ، ۱۵ میلیون دلار از دارایی دیجیتال آن هک شد

نویسنده
دسته بندی
تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

پروتکل Eminence.Finance ، یک پروژه جدید در حوزه دیفای است که توسط بنیانگذار یرن فایننس (Yearn.finance) و تیم توسعه آن راه ‌اندازی شده است. شب گذشته و در اتفاقی عجیب، پیش از آنکه انتشار یک پروژه دیفای صورت بگیرد ، ۱۵ میلیون دلار دارایی دیجیتال ذخیره شده در قرارداد هوشمند آن، توسط فرد یا افرادی هک شد و به سرقت رفت.

آندره کرونیه (Andre Cronje) بنیانگذار پروتکل یرن فایننس (Yearn.finance) روز گذشته توییتی را منتشر کرد و در آن پروتکل Eminence.finance را معرفی کرد. این معرفی تنها در توییتر انجام شده بود و سایت این پروژه هنوز راه‌ اندازی نشده است. بلافاصله افراد فعال در حوزه دیفای، دارایی خود را به قرارداد هوشمند این پروژه منتقل کردند که در مجموع، ۱۵ میلیون دلار در آن ذخیره شده بود. به دلیل مشکلات فنی در قرارداد هوشمند پروژه Eminence، در همان ساعات اولیه، هکری موفق شد که ۱۵ میلیون دلار موجود در قرارداد هوشمند این پروژه را هک کرده و از آن خارج کند. جالب است بدانید این پروژه دیفای هنوز منتشر نشده است. به نظر می ‌رسد اشتیاق توسعه ‌دهندگان به ایجاد یک پروژه جدید در حوزه دیفای ، آنها را از توجه به بازرسی و ارزیابی دقیق کدهای پروژه غافل کرده و این غفلت بار دیگر هک میلیون دلاری و زیان بزرگی را به بار آورده است.

صرافی سنگاپوری کوکوین (KuCoin) ساعاتی پیش تأیید کرد که هک شده است

بار دیگر هک در حوزه دیفای‌ رقم خورد

پروژه Eminence یک طرح ناتمام در “برنامه اقتصادی در حوزه بازی” بوده که توسط موسس پروتکل یرن فایننس ایجاد شده است؛ روز گذشته تیزر تبلیغاتی این پروژه دیفای توسط تیم توسعه آن در توییتر منتشر شد. تنها ساعاتی بعد، این پروژه توسط دنبال ‌کنندگان حرفه ‌ای پروژه‌ های حوزه دیفای کشف شد (چون هنوز این پروژه منتشر نشده بود و تنها قرارداد هوشمند آن بر مبنای شبکه اتریوم نوشته شده بود) و در همان ساعات اولیه، به دلیل وجود ایراد فنی در کدهای آن، هک شد.

هیجان برای انتشار یک پروژه دیفای ، به سرعت تب تابی را در جامعه دیفای بوجود آورد که افراد به دلیل ترس از دست دادن یک فرصت سرمایه ‌گذاری عالی، به سرعت ۱۵ میلیون دلار وارد این پروتکل کرده و دارایی دیجیتال خود را به EMN، توکن پروتکل Eminence تبدیل کردند. اما این پروتکل به سرعت هک شد و تمام دارایی ذخیره شده در آن، خارج شد. هکری که موفق به سرقت ۱۵ میلیون دلاری شده بود، در اقدامی عجیب ۸ میلیون دلار از آن را به حساب Deployer پروژه یرن فایننس بازگرداند. اما پیش از این اقدام سخاوتمندانه هکر، بنیانگذار یرن فایننس در پاسخ به این هک بزرگ اعلام کرد:

این قراداد هوشمند نسخه نهایی برای ارائه به اکوسیستم نبود. روز گذشته من ۲ قرارداد هوشمند را ایجاد کردم که شما متوجه آن شدید و این کار، بخشی از روال عادی ما در ایجاد محصول جدید است. ما در روز گذشته اقدام به انتشار برخی تیزرهای هنری کردیم تا تمام جوامع مختلف علاقه‌ مند به بازی در توییتر آن را مشاهده کنند تا از ایده جدید ما مطلع شوند. این توییت را ابتدا برای جامعه Spartans در توییتر منتشر کردم و برای استراحت به تختخواب خود رفتم. حدود ساعت ۳ صبح با دریافت پیامی عجیب از خواب پریدم! حدود ۱۵ میلیون دلار به یکی از قرارداهای هوشمند پروژه جدید ما انتقال یافت. سپس ۱۵ میلیون دلار از این قرارداد هوشمند هک شد و از آن خارج شد. بعد از مدتی ۸ میلیون دلار به کیف پول یرن فایننس من بازگردانده شد!

هکرهای آرژانتین و تقاضای باج ۴ میلیون دلاری بیت کوین

کرونیه با اشاره به اینکه در این زمینه تهدیدهای زیادی را دریافت کرده است، اعلام کرد که از محل دارایی ‌های یرن فایننس در بازپرداخت سرمایه از دست رفته کاربران، مساعدت ‌هایی صورت می‌ گیرد. همچنین او اشاره کرد که هکر، ۸ میلیون دلار از دارایی به سرقت رفته را به او بازگردانده است. بنیانگذار پروتکل یرن فایننس تاکید کرد که نه قرارداد هوشمند و نه اکوسیستم پروتکل Eminence نهایی نشده است و او قصدی برای انتشار این پروژه تا سه هفته دیگر نداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10039

همین الان ویدیو روبرایم ارسال کن 

دریافت رایگان آموزش بایننس

  بعد از وارد کردن ایمیل آموزش برای شما نمایش داده خواهد شد 

بستن