منو سایت

بیش از ۷ درصد از کل موجودی درگردش اتریوم در دیفای سپرده گذاری شده است

تاریخ انتشار
اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

داده ها نشان می دهد که هم اکنون بیش از ۷ درصد از کل موجودی درگردش اتریوم در پروتکل‌های دیفای سپرده گذاری شده است.

به گزارش یوتودی، امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای خیال توقف ندارد. داده های دیفای پالس (Defipulse) نشان می دهد که ۷ درصد از کل موجودی درگردش اتریوم در حال حاضر ، میزبان سپرده گذاری در دیفای هستند.

در اپلیکیشن های مبتنی بر اتریوم، کاربران باید برای پردازش پرداخت های خود یا تعامل با قراردادهای هوشمند، هزینه ای را در قالب کارمزد پرداخت کنند. از این کارمزد در شبکه اتریوم با عنوان «گس» یاد می شود و زمانی که شبکه با تقاضای فزاینده ای از سوی کاربران برای پردازش تراکنش ها مواجه می‌شود، این کارمزد افزایش می یابد.

با داغ شدن بازار دیفای کارمزد تراکنش های اتریوم دو برابر شده است

هرچه میزان اترهای اختصاص یافته به پروتکل های دیفای بیشتر می شود، تقاضا برای اتر نیز رو به فزونی می گذارد. این اتفاق نشان می دهد که علیرغم اصلاح اخیر قیمت اتریوم، فعالیت کاربران در پروتکل های دیفای همچنان پرحرارت دنبال می شود.

پیشتر در روز ۲ سپتامبر (۱۲ شهریور) نیز، کل ارزش مبالغ سپرده گذاری‌شده در پروتکل های دیفای، رکورد جدید ۹.۶ میلیارد دلار را به ثبت رسانده بود.

گفتنی است طی سه روز گذشته، ارزش مبالغ سپرده گذاری‌شده در پلتفرم های دیفای از ۷.۶۶ به ۹.۷۷ میلیارد دلار رسیده است.

ارزش کل مبالغ سپرده گذاری‌شده در دیفای منبع: دیفای پالس
ارزش کل مبالغ سپرده گذاری‌شده در دیفای منبع: دیفای پالس

آنتونی ساسانو (Anthony Sassano)، بنیانگذار ات هاب (Ethhub) و مدیر بازاریابی ست پروتکل (Set Protocol) می گوید:

در حال حاضر، ۷.۹ میلیون اتر، سوخت ماشین دیفای را تأمین می کند. این تعداد، برابر با ۷ درصد از کل موجودی درگردش اتر است که ارزش تقریبی آن به ۳ میلیارد دلار می رسد.

یکی از پیامدهای جانبی رشد نمایی بازار دیفای، افزایش انفجارگونه هزینه های گس شبکه اتریوم بوده است.

بنابر داده‌های دریافتی از وب سایت Cryptofees.info، مجموع کارمزدهای روزانه بلاک چین اتریوم در محدوده ۵.۲ میلیون دلار در نوسان است. گفتنی است یونی سواپ (Uniswap)، صرافی غیرمتمرکز محبوب، ۱.۴ میلیارد دلار از این میزان را به خود اختصاص داده است.

برای مقایسه، بد نیست بدانید که مجموع کارمزدهای روزانه شبکه بیت کوین تقریباً برابر با ۵۰۸,۰۰۰ دلار است؛ یعنی کمتر از نصف مجموع کارمزدهای یونی سواپ.

اتریوم های قفل شده در دیفای بیشتر از موجودی اتریوم‌ صرافی ها است!

افزایش کارمزدها می‌تواند تقاضا را برای اتر در میان مدت افزایش دهد؛ چرا که کاربران فارغ‌ از دارایی یا قرارداد هوشمندی که با آن سروکار دارند، باید کارمزد تراکنش ها را در قالب اتر پرداخت کنند.

برای مثال، اگر یکی از کاربران دیفای، توکن رپد بیت کوین (wBTC) را از یک کیف پول اتریومی به یک پلتفرم دیفای بفرستد، باز هم باید کارمزد تراکنش را در قالب اتر پرداخت کند.

از آنجا که هزینه های گس با اتر تسویه می شوند، افزایش مداوم کارمزدها به طور طبیعی به رشد تقاضا برای اتر دامن می زند.

اگرچه جهش فعالیت کاربران در اتریوم و رشد تقاضا برای اتر، برای شبکه اتریوم سودمند قلمداد می شود، اما به ازدحام فزاینده در این شبکه نیز می انجامد.

در بلندمدت، اگر میزان ازدحام شبکه اتریوم کماکان بدون تغییر باقی بماند، تجربه کاربری آن خدشه دار خواهد شد.

مروری بر پروژه های عجیبی که از دیفای سربرآورده اند

با این حال، تحلیلگران بر این باورند که اثر شبکه ای اتریوم برای دیگر بلاک چین ها بسیار قدرتمند عمل می کند و آنها را به میدان رقابت با آن فرا می خواند. جورج هاراپ (George Harrap)، سازنده بیت اسپارک (Bitspark) می گوید:

احتمالاً شاهد این خواهیم بود که شماری از زنجیره های لایه اول منقرض شده درصدد راه اندازی نسخه های شبیه سازی شده از دیفای مبتنی بر اتر بربیایند، اما هیچ کس سراغ آنها نخواهد رفت. بعید نیست که آنها کارمزدهای بالای کنونی اتریوم را دستاویز قرار دهند و کاربران را به مهاجرت به سوی بلاک چین های ارزان تر تشویق کنند، اما بدون شک، کاربران از اتریوم روی گردان نخواهند شد؛ چراکه اثرات شبکه ای اتر بسیار قدرتمند است.

تنها راهکاری که در آینده نزدیک می تواند تقاضا را برای دیفای تعدیل کند، نسخه دوم اتریوم است. گفتنی است تاریخ راه اندازی نسخه نهایی اتریوم ۲.۰ کماکان در هاله ای از ابهام قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10039

همین الان ویدیو روبرایم ارسال کن 

دریافت رایگان آموزش بایننس

  بعد از وارد کردن ایمیل آموزش برای شما نمایش داده خواهد شد 

بستن